Image
Pokud se stravujeme s dostatkem ovoce a zeleniny, není třeba se obávat avitaminózy. (ilustrační foto: Peter Šedík/VE)

V posledních desetiletích zachvátila téměř všechny civilizované země horečka tzv. zdravého životního stylu. Patří k němu i užívání syntetických vitamínů a potravinových doplňků, v jejichž nabídce se farmaceutické firmy nestačí předhánět. I zde však platí ono okřídlené přísloví - všeho moc škodí.

Přemíra i nedostatek

Někteří lidé, aniž by se poradili s lékařem, si naordinují mega dávky vitamínů v domnění, že tím vyřeší zdravotní problémy. Zvláště nebezpečné jsou v tomto ohledu vitamíny rozpustné v tucích, tedy A, D, E, K, protože zůstávají v organismu - především v játrech a v ledvinách, zatímco přebytky vitamínů rozpustných ve vodě se z těla vylučují daleko rychleji.

Nedostatek vitamínu A vyvolává změny na kůži a problémy s růstem, naopak přebytek způsobuje padání vlasů, poškození pokožky a další. Nedostatek vitamínu D se projevuje na lomivosti kostí, přebytek poškozuje ledviny a cévy. Vitamín E může svou přemírou způsobit poruchy ve srážlivosti krve a slábnutí svalů. Je popsán případ 34leté ženy, která se náhle nemohla pohybovat na nohou bez cizí pomoci. Lékaři měli podezření na sklerózu multiplex. Teprve náhodou se zjistilo, že kvůli problémům s menstruačním cyklem brala celých 500 mg vitamínu E denně, zatímco doporučená denní dávka je 1,6 mg. Po omezení dávek se vše naštěstí upravilo, avšak jsou známy i případy úmrtí po předávkování multivitamínovými preparáty.

Komplexy všech vitamínů...?

Nevhodné jsou i vysoké dávky vitamínů rozpustných ve vodě. "Béčko" může vyvolat svědění, pocení, alergické příznaky nebo vyrážku. O vitamínu C je známo, že jeho nadměrné množství tělo vyloučí, u umělého C to až tak neplatí. Například - kdybychom dlouhodobě pili denně několik sklenic šumivého celaskonu, mohli bychom si způsobit tvorbu ledvinových a močových kamenů.

Odborníci v poslední době zjistili, že užíváním komplexu všech vitamínů a stopových prvků, jako je třeba v reklamě hodně nabízený přípravek Centrum, se může člověk i předávkovat, protože tělu dodá zbytečně i ty vitamíny, kterých má  dostatek.

Pokud se stravujeme pestře a rozmanitě s dostatkem ovoce a zeleniny, není třeba se obávat avitaminózy. Pouze ve výjimečných situacích, jako jsou chřipková onemocnění, rekonvalescence nebo velká fyzická zátěž, je na místě zvýšený přísun syntetických vitamínů.

Pro úplnost uvádíme přehled přírodních potravinových zdrojů bohatých na vitamíny:

A - máslo, meruňky, mrkev, listová zeleninaB - droždí, ovesné vločky, celozrnné pečivo
C - paprika, černý rybíz, citrusové plody, šípky
D - získává se pouze ze slunečního záření
E - obilné klíčky, luštěniny, rostlinné oleje
K - produkuje jej střevní mikroflóra, rajčata, listová zelenina

Zpracováno podle časopisu Zdraví, roč. XXXV