19. srpen 1968, 40. vyroci invaze sovetskych vojsk do Ceskoslovenska, Prazske jaro, normalizace, sovetska okupace, strelba na Narodni muzeum, Vaclavske namesti, Praha
Rozstřílená budova Národního muzea se na dlouhá léta stala symbolem zmařených nadějí Československa. (Foto: www.ustrcr.cz)

19. srpna 1968 panoval v naší zemi klid a mír. Československo se nacházelo v běhu nevídaného pokusu vybudovat socialismus bez cenzury, bez Stalina, bez funkcionářů, zprofanovaných krvavými padesátými lety. O vývoji naší země už ale bylo rozhodnuto – jinak.

V noci z 20. na 21.srpna 1968 se za temného dunění začala z nebe snášet obrovská letadla s tanky, obrněnými vozy, děly, zkrátka s vojsky pěti států Varšavské smlouvy. Přiletěli a přijeli, aby obsadili území naší vlasti. Obyvatelé tehdejšího Československa se na druhý den probudili v zemi, obsazené vojsky SSSR, PLR, NDR, MLR a BLR.

Ti, co ráno mířili do zaměstnání, se na ulici setkali s namířenými hlavněmi děl, samopalů a s vyjevenými obličeji zaprášených vojáků, z nichž někteří si mysleli, že probíhá vojenské cvičení. Zkolabovala téměř veškerá doprava, byly zataraseny mosty a výjezdy z měst, nikdo nebyl vpuštěn dovnitř ani ven. Okupanti okamžitě obsadili všechny důležité objekty, budovy Českého rozhlasu, televize, hlavní pošty, banky, telefonní a telegrafní ústředny, redakce všech deníků, benzínové stanice, budovy Ministerstva obrany a kasárna.

Obsazení brněnské Pošty 2 popsal přímý účastník Josef Sedlák těmito slovy: „Sovětští vojáci vyháněli v 5 hodin ráno pracovníky od přepážek. Major, velící jednotce, vyzval ředitele, aby ho doprovázel po celém pracovišti. Musel otevřít zbrojnici milice a odevzdat všechny zbraně. Vojáci přetrhali telefonní kabely, vypnuli dálnopisy, telegraf nefungoval, vlaky nejezdily. Poštu a sousední hlavní nádraží obklíčily tanky, minomety a raketometné zbraně.“

Tehdejší nejvyšší představitelé státu byli internováni a tajně odvezeni do Moskvy. Rozhlas, označovaný jako „legální svobodný rozhlas“, nouzově vysílal vysílačkami ze zahraničí, stejně tak začalo doslova na koleně fungovat i vydávání denního tisku. Vypukla panika kolem zásobování potravinami, vyděšené hospodyňky skupovaly ve velkém cukr a mouku, situace se však naštěstí brzy uklidnila a zásobování probíhalo plynule.

Lidé sundávali z domů tabulky s názvy ulic ve snaze dezorientovat cizí vojska. Z křižovatek a výpadových silnic mizely směrové tabule.
 
Tolik stručná rekapitulace prvních dní okupace, které si dnes přesně vybaví už jen pamětníci. Jen díky mimořádné statečnosti a rozvaze českého národa, jež se projevily v těžkých chvílích, nedošlo ke krveprolití. Ke ztrátám na životech došlo většinou při kolizích s tanky nebo obrněnci, v ojedinělých případech vojáci zastřelili toho, kdo se proti nim odvážil postavit. Přesná čísla však nebyla nikdy zveřejněna.

Denní tisk, který svobodně bez cenzury vycházel pouze pár dní, vyčíslil otřesná fakta: materiální škody od 21.8. do 27.8.1968 činily denně 250 až 500 milionů Kčs. Informace o celkových ztrátách na majetku (rozbité komunikace, rozstřílené domy, apod.) byli později rovněž pečlivě utajeny.

Co o invazi napsal sovětský tisk?

21. srpen 1968, 40. vyroci invaze sovetskych vojsk do Ceskoslovenska, Prazske jaro, normalizace, sovetska okupace, podoby invaze
Jedna z podob operace Dunaj, největší vojenské operace od dob 2. světové války. (Foto: www.ustrcr.cz)

„...vojáci pěti spřátelených zemí vešli do Československa v jeho těžkých dnech jako přátele a bratři. Jejich pobyt v místech, kde situace není zatím normalizována, je přirozeně dočasný, jiné cíle a úmysl vojska neměla, i když to o nich imperialistická propaganda vytrubovala. Události ukazují, nakolik byl zásah bratrských zemí v Československu oprávněn. Kontrarevoluce byla nucena si strhnout masku a ukázat svou pravou tvář.“

Ve světě proti okupaci Československa probíhalo mnoho protestních akcí, dokonce i v Moskvě přišlo na Rudé náměstí vyjádřit svůj nesouhlas osm odvážlivců. Byli vzápětí pozatýkáni.

Po několika týdnech nastala tzv. normalizace, lidé se museli smířit s „dočasnou“ přítomností cizích vojsk a kdo se odvážil jakkoliv protestovat, byl nemilosrdně zatčen a uvězněn. Zbytečně zemřeli dva mladí lidé, studenti Jan Palach a Jan Zajíc, kteří se krátce po sobě na protest proti normalizačnímu režimu upálili.

Na první výročí, 21. 8. 1969 ještě vyšly do ulic stovky demonstrantů. Tvrdý zásah Lidových milicí a tehdejší Veřejné bezpečnosti, který proběhl s pomocí armády, rozehnal davy ostrými náboji, granáty se slzným plynem a obrněnými vozy. Naděje na demokracii byla nadlouho zmařena. Skutečný počet obětí demonstrací z roku 1969 byl opět utajen.

Dalších 20 let totalitního režimu ukončila až listopadová „sametová“ revoluce v roce 1989.

Zdroj: denní tisk ze srpna 1968

Příště: Projekt „1968“ Ústavu pro studium totalitních režimů