Brno Lisen, predmesti Brna, lisensky zamek
Líšeňský rybník. ()

Moravská metropole se může chlubit nejen svým krásným okolím, ale i zajímavými městskými částmi, dříve samostatnými městečky, mnohdy velice svéráznými a bohatými na historii. K takovým patří i Líšeň, která se rozprostírá na jihovýchodě Brna a svými okrajovými částmi již patří k chráněné krajinné oblasti Moravský Kras.

Vznik Líšně

Původně osada, dříve se nazývající Leschna nebo také Leštna, byla připojena k Brnu r.1944. Historie a osídlení začíná již v dávnověku. Místo, zvané Staré Zámky, ležící nedaleko Staré Líšně, obývali lidé již v neolitu. Staré městečko Líšeň vzniklo patrně panskou kolonizací a první dochovaná písemná zmínka o Líšni pochází z poloviny 13. století, kdy Líšeň patřila bohatým a mocným pánům z Kunštátu, Bočkovi a Smilovi. Po jejich smrti měnila často majitele, poslední majitel byl rod Belcredi, který byl vlastníkem až do r. 1945.

Od rynku k železnici

Život prostých lidí se v Líšni nelišil od života robotníků na ostatních moravských panstvích. Zemědělství s chovem drůbeže bylo hlavním zaměstnáním líšeňských obyvatel až do doby, kdy se začaly v Brně stavět první továrny. Tehdy lidé převážně začali odcházet za prací do města, přesto však Líšeň na dlouhou dobu zůstala potravinovou zásobárnou Brna. Kdo by neznal věhlasné výřečné Líšňačky, které čile obchodovaly na Zelném rynku s ovocem a zeleninou a na Dominikánském náměstí, kterému se také říkalo Drůbeží rynk, zase s masem, vejci, drůběží i máslem. Do Brna se chodívalo pěšky, později někteří podnikaví Líšňáci zahájili autobusovou dopravu z Líšně do Brna a zpět. K lepšímu dopravnímu propojení s městem byla vybudována i jednokolejná železnice, jejíž provoz byl zahájen roku 1905. V našich podmínkách byla ojedinělým jevem, podobná dráha ve stejném časovém období existovala pouze na Ostravsku.

Zámek i koupaliště

Nelze opomenout ani líšeňský zámek, v nedávných letech nově opravený a po roce 1989 navrácený původním majitelům, rodu Belcredi. Dnes se tam konají romantické svatby. V okolí Líšně se pěstoval také chmel a víno, teplé a slunečné stráně se nacházely v místech, kde dnes stojí moderní líšeňské sídliště.

V současné době Líšeň patří k nejvyhledávanějším rekreačním lokalitám na Brněnsku. Lesnatými kopci lemované Mariánské údolí nás zavede k soustavě rybníků, původně zbudovaných jako retenční nádrže nedaleké cementárny Mokrá, s překvapivě čistou vodou bez sinic, vhodnou ke koupání i k rybaření. Jejich travnaté břehy přímo vybízejí k odpočinku a lenošení. V blízkém okolí nalezneme různé přírodní pamětihodnosti, jako je Hádecká planinka, zbytky Horákovského hradu, vyhlídku Hornek nebo památník S. K. Neumanna. Pozoruhodné je, že tato místa, ač v těsné blízkosti města, patří k nejzachovalejší části Moravského Krasu, s přírodou téměř nedotčenou.

Zdroj: Infopanel měst. části Brno-Líšeň