vegetariani, vegani, vitariani, 1. rijna svatek bezmaseho stravovani, zdravotni ucinky a dopady vegetarianstvi
Kolem kuchaře, který připravuje vegeteriánské jídlo na londýnské Covent Garden Piazza, se shromažďují přihlížející. Piazza byla až do roku 1974 po tři století místem konání největšího londýnského ovocného a zeleninového trhu. Nyní se sem vrátilo asi 35 prodejců zeleniny a ovoce. (AP/SITA)

Co je vlastně vegetariánství ? Někdo se domnívá, že je to jen bezmasé stravování, výlučně rostlinná strava, skutečnost je však trochu jiná. Je to komplexní životní styl, zaměřený na péči o zdraví skrze výživu, abstinenci, nekuřáctví, pohyb, tělesnou hygienu, psychohygienu i společenskou angažovanost.

Vegetariáni nejedí žádné maso, ale konzumují ostatní živočišné produkty - mléko, máslo, tvaroh, vejce. Pokročilí vegetariáni se vyhýbají i rafinovanému cukru, bílé mouce a ostatním chemicky upravovaným potravinám. Radikálnější skupina jsou vegani, kteří jedí stravu výlučně rostlinného původu - ořechy, luštěniny, obiloviny, ovoce, zeleninu a med. Někteří nejedí ani droždí a med. Vitariáni se živí pouze syrovou stravou.

Ve světě existuje vegetariánství ve formě přirozené, neuvědomělé či dané okolnostmi - stravují se tak stamiliony lidí v Asii a v Africe - a v uvědomělé, záměrné formě - z důvodů zdravotních, ekonomických, etických nebo náboženských.

Že vegetariánství vzniklo už před dávnými lety, dokládá 1. kniha Bible před 3 500 lety: „A Bůh pravil: hle, dávám vám všechny zeliny rozsévající sémě na povrchu celé země a každý strom, na němž je plod, který vydává sémě, vám budiž za pokrm.”

Vegetariány jsou i buddhisté, hinduisté a taoisté. Jednou z příčin vegetariánství u těchto duchovních směrů je jejich víra v převtělování.

Vedle teoretických výhod ekonomických (bezmasá strava může vyjít levněji než masitá) je vegetariánství dobrý lék na řadu zdravotních neduhů. Zmizí únava, zlepší se pleť a vzhledem k většímu množství vlákniny ve stravě by mělo dojít též k úpravě zažívání a srovnání hladiny cholesterolu. Pozor je ale třeba dát na dostatečný přísun některých vitamínů a minerálů. Jedná se o:

- vitamíny skupiny B, jsou důležité z hlediska správné látkové výměny a vyskytují se převážně v živočišných produktech. Problematický u vegetariánů bývá nedostatek vitamínu B12, vyskytuje se hlavně v mase, jen v malém množství je obsažen v mléku a sýrech;

- železo, minerál, který se sice vyskytuje jak v živočišných, tak v rostlinných produktech, ale z rostlinných ho tělo vstřebává hůře. Nedostatek železa způsobuje chudokrevnost, proto bychom u bezmasé stravy měli zvýšit spotřebu luštěnin, ovesných vloček, černého chleba apod;

- bílkoviny, obsahují všechny potřebné aminokyseliny a jsou hlavně živočišného původu. Přesto existují i potraviny rostlinného původu, jako sója, ořechy, luštěniny, které obsahují plnohodnotné bílkoviny.

Vegetariánství u některých skupin jako jsou děti nebo těhotné ženy je třeba zvážit. Mléčné výrobky a vejce by měly na jídelníčku zůstat.

Zdroj: Vegetariánská kuchařka