Shen Yun, Chinese Spectacular, reakce publika, divadelni kriticka Jeniva Berger, cinska kultura, klasicky cinsky tanec, nebeske umeni
Divačka Jeniva Berger. (Ivan Ning/Velká Epocha)

TORONTO - Sony Centrum divadelních umění v kanadském Torontu v sobotu ožilo duchem čínské kultury, když se zde představil Novoroční Chinese Spectacular 2008.

Jednou z okouzlených divaček byla i divadelní kritička Jeniva Bergerová, která dorazila s manželem Normanem Griesdorfem.

„Je to velmi krásné představení,“ říká Jeniva Bergerová. „Je to absolutní zážitek. Je v tom všechno: kultura, barvy, hudba, krásný tanec, přesnost - všechny tyhle věci,“ popisuje své zážitky.

Bergerová píše divadelní recenze z Toronta pro řadu publikací. Byla jednou ze zakladatelek Kanadské asociace divadelních kritiků a stále je s Asociací ve styku jako předsedkyně výroční soutěže Nathan Cohen o znamenitou divadelní recenzi.

„Celá produkce je zpracovaná velmi dobře,“ říká. „Je to pěkné, protože mezi jednotlivými výstupy přicházejí také uvaděči a ti jsou vtipní a rovněž publiku sdělují mnoho informací o čínské kultuře,“ dodává.

Chinese Spectacular, umělecké představení na světové úrovni v podání newyorského souboru Divine Performing Arts, obsazuje vynikající tanečníky, zpěváky a hudebníky z celého světa, kteří věnují svůj talent a úsilí obnově původní, tradiční čínské kultury a zároveň ji přivádí na zcela nebývalou úroveň umělecké tvorby.

Bergerovou zaujalo, že představení využívá jedinečné digitální kulisy, promítané na pozadí za použití nejmodernější techniky.

Shen Yun, Chinese Spectacular, reakce publika, divadelni kriticka Jeniva Berger, cinska kultura, klasicky cinsky tanec, nebeske umeni
Jeniva Berger s manželem Normanem Griesdorfem. (Ivan Ning/Velká Epocha)

„Je to, jako být v kině. Ještě jsem neviděla, že by tohle někdo udělal a viděla jsem jiná čínská taneční představení, ale ještě jsem neviděla, že by někdo používal plátno tímto způsobem,“ podotýká.

„Je to velmi vzrušující představení. Je v něm mnoho barev a mnoho různých kulturních zážitků. Je v něm pro každého něco, úžasný talent a nádherně ztvárněný a milý humor mezi dvěma uvaděči. Je to velmi veselé a příjemné představení“, doplnil Griesdorf s tím, že pro něj byl „velmi vzrušující“ výstup s bubny.

„Líbili se mi bubeníci. Velmi přesvědčiví. Cítil jsem, že byli opravdu zapálení do té hudby a zvuku. Opravdu něco vyjadřovali. To bylo skvělé.“

Sobotní odpoledne patřilo druhému z pěti představení v Torontu. Poté se Chinese Spectacular vydá na celosvětové turné, včetně jedenáctidenní šňůry v legendární Radio City Music Hall v New Yorku, kde ponese představení název Chinese New Year Splendor.

V půlce února se soubor přesune do Evropy, kde nabídne své krásy asi stu tisíc diváků pod jménem Shen Yun Chinese Spectacular, včetně tří vystoupení 10. a 11. března v pražském Kongresovém centru a jednoho vystoupení 9. března v Bratislavě.

Velká Epocha (The Epoch Times) je mediálním partnerem souboru Divine Performing Arts, který v roce 2008 navštíví více než 60 měst po celém světě.

 

visit http://www.bestchineseshows.com/.