Čína - žena hudebníka pronásledovaná za svoji víru
Vdova po známém folkovém hudebníkovi paní Xu Na, vítězka uměleckého ocenění, byla v listopadu 2008 v Pekingu odsouzena na tři roky vězení, protože se věnovala duchovní a meditační praxi Falun Gong, která je v současné době čínským režimem pronásledována. (The Epoch Times)

PEKING - Vdova po známém muzikantovi a zastánci Falun Gongu, který zemřel v důsledku hrubého zacházení v policejní vazbě v Číně v únoru 2008, byla odsouzena ke třem rokům vězení.

Rozsudek paní Xu byl postoupen v Pekingu 25. listopadu 2008, paradoxně na Mezinárodní den ukončení násilí na ženách. Během předchozích pěti let vězení, byla podle jejích slov opakovaně bita, mučena a vystavena nucenému krmení od vězeňských stráží.

Paní Xu byla obviněna z „užívání kacířské organizace za účelem podkopání uskutečňování zákona", což je neurčitá formulace trestního zákona používaná při odsuzování příznivců Falun Gongu do vězení.

Paní Xu a její muž, populární folkový zpěvák Yu Zhou, byli v zatčeni v lednu 2008 v rámci takzvaných „předolympijských čistek", při nichž čínské úřady v měsících předcházejících olympiádě v Pekingu 2008 zatkli tisíce lidí, zejména disidentů a zastánců Falun Gongu. Zpěvák Yu Zhou zemřel po jedenácti dnech od jeho uvěznění.

Pan Cheng Hai, právník paní Xu Na, nebyl při ukládání trestu, které trvalo pouze 15 minut, údajně přítomen. Čínští právníci, kteří vstoupí do případů týkajících se Falun Gongu, čelí ze strany čínského režimu enormnímu tlaku. Mnozí z nich přišli o svoji práci a v některých případech zacházejí postihy ještě dále, jako u proslulého právníka Kao Č'šenga nominovaného na Nobelovu cenu, jemuž byla jeho právní praxe zakázána, byl zatčen, uvězněn a ve vězení tvrdě mučen.

V krátkém interwiev řekl právník pan Cheng, že podle čínského zákona by duchovní meditační praxe Falun Gong „měla mít zákonnou způsobilost", ale čínské soudy jednají s lidmi praktikujícími Falun Gong jako se zločinci. Podle jeho slov chce paní Xu podat odvolání.

Její rozsudek byl vynesen krátce poté, co čínský režim obdržel kritiku od komise Spojených národů ohledně selhání při odpovědi na obvinění z praktikování mučení v policejních vazbách, záchytných centrech, pracovních táborech a dalších institucích.

Komise proti mučení se čínské delegace dotazovala specielně na otázky týkající se pronásledování praxe Falun Gong a obvinění z nezákonného odebírání orgánů lidem praktikujícím Falun Gong, jejichž orgány jsou následně používány ke komerčnímu prodeji. Čínští úředníci ovšem nebyli schopni na otázky z jedenáct stran dlouhého dokumentu předloženého komisí odpovědět.

V roce 2001 byla paní Xu Na odsouzena k pěti letům vezení, kde byla podle její následné výpovědi opakovaně bita, vystavována spánkové deprivaci a teplotám pod bodem mrazu. Při mučení takzvanou metodou „malé klece" byla údajně přinucena sedět se zkříženýma nohama a těsně svázaným tělem po dlouhé časové úseky. Také uvedla, že byla také podrobena nucenému krmení od vězeňských stráží a vězněna v samovazbě. Tehdy byla odsouzena, protože poskytla ve svém domě útočiště praktikujícím Falun Gongu.

V roce 1999 postavil čínský režim pod vedením bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina meditační praxi Falun Gong, která je tradiční čínskou duchovní disciplínou, mimo zákon. Od té doby bylo mnoho tisíc příznivců této praxe zatčeno a uvězněno a přes tři tisíce z nich bylo umučeno k smrti.

Article in English


Přečtěte si:

Vzpomínka na hudebníka a zpěváka Yu Zhou, zavražděného v rámci "příprav na olympiádu"

Mrtvý hudebník Yu Zhou nemůže zavřít svoje oči