Protesty v Tibetu, Cinsky rezim potlacil demonstraci v Tibetu, protesty proti okupaci Tibetu
Shromáždění Victorijské společnosti studentů za svobodný Tibet v Kanadě 16. března 2008. (John Delaney/Velká Epocha)

Od chvíle, kdy v Tibetu před týdnem začaly občanské nepokoje, zastánci svobodného Tibetu pořádají shromáždění, upomínkové akce a mírové pochody v řadě měst po celém světě, aby vyjádřili solidaritu s tibetskými lidmi.

Na jednom ze shromáždění v kanadské Victorii vystoupil TC Tethong, bývalý ministr tibetské exilové vlády v Indii, a sdělil přítomným, že situace v Tibetu je velmi svízelná a úřady nyní provádějí prohlídky dům po domě, aby vymýtily protestující.

"Prohlídky dům po domě znamenají, že bez ohledu na to, jestli jste nevinný nebo jestli jste se zapojil do téhle demonstrace, můžou vám prostě vykopnout dveře a můžete být zatčen, uvězněn," uvedl Tethong.

Podle Tethonga nyní frustrace Tibeťanů z okupace komunistickým režimem dosáhla svého vrcholu: "Tentokrát Tibeťané tak snadno nepřestanou, protože tímhle procházeli roky a dosáhli bodu varu."

Co začalo jako pokojná demonstrace mnichů k výročí neúspěšného povstání v roce 1949, se vystupňovalo do rozsáhlých demonstrací, kdy výpovědi svědků hovoří o bezpečnostních složkách používajících ostrou munici, slzný plyn a další prostředky na nastolení pořádku.

Zatímco vyhlášení stanného práva ve Lhase způsobilo tíživý klid, protesty se šíří po celé zemi a také do oblastí tibetského etnika v Číně, včetně jižní provincie Sichuan a Lanzhou.

Brandy Leitch, člen představenstva Victorijské společnosti studentů za svobodný Tibet, uvedl, že nejméně 100 Tibeťanů - a možná mnohem více - bylo zabito. Čína trvá na tom, že zemřelo jen 10 čínských civilistů, čímž, podle Leitche, naznačuje, že je zastřelili protestující.

"Začali střílet do davů. Slyšeli jsme zprávy od lidí ze západu po celé zemi, kteří volali na ambasády, že slyšeli střelbu, s tím, že čínská vláda zakročila a v podstatě začala střílet do nenásilných protestujících," říká Leitch.
Wu Shuangzhan, velitel lidových zásahových jednotek policie, v neděli uvedl, že "žádný z prostředků, které jsme použili, nepřekročil ústavní práva ozbrojených sil nebo mezinárodní právo." Judy Tethong z Tibetského výboru v Kanadě říká, že s blížící se Letní olympiádou v Pekingu 2008 daly čínské úřady dohromady "příšerný" zásah proti Tibetu, právě aby předešly takovým protestům, k jakým nyní dochází.

Olympiáda se stala pro lidskoprávní skupiny katalyzátorem jejich snah o změnu v Číně, přičemž některé žádají bojkot her. "Čím víc pořád chtějí mít tu svou párty (olympiádu), tím víc se bude svět soustředit na jejich lidská práva a díky Tibetu se tohle právě teď děje - ale za jakou cenu pro tibetské lidi?" ptá se Tethong.

Tethong sdělil, že navzdory snahám úřadů zamezit oběhu informací, lidé přes mobilní telefony a SMS zprávy posílají každou hodinu čerstvé informace svým přátelům v Indii, kteří je potom šíří mezi média.

"Vyzývám lidi globálního svědomí, aby vyšli do ulic a byli hlasem Tibeťanů a pomohli podpořit lidská práva v Číně a Tibetu v této nejdůležitější chvíli, kdy se schyluje k olympiádě v Pekingu a celý svět se dívá na Čínu," uzavírá.

In English: http://en.epochtimes.com/news/8-3-18/67705.html