Image

Malá červená sponka – právě takovou Kyle MacDonald vyměňoval, až nakonec získal dům. (Jan Jakielek/The Epoch Times)

Kyle MacDonald, 26letý muž z Montrealu, snil o tom, že přemění malou červenou sponku v dům. Tento týden se jeho sen stal skutečností.

MacDonaldův příkladný výměnný obchod odstartoval minulý červenec pokusem vyměnit červenou sponku na papír za něco trochu lepšího. O jeden rok a 14 výměn později se stal nadšeným majitelem dvoupodlažního domu v Kiplingu ve státě Saskatchewan.

MacDonald začal své „směnné“ dobrodružství loni v létě, kdy se rozhodl vyměnit sponku na webové stránce Craigslist. MacDonald na své vlastní internetové stránce řekl, že chce vytvořit „postupný řetěz výměn ‚za lepší‘, dokud nebude mít dům, ostrov, nebo dům na ostrově.“ Prohlásil, že kvůli výměně pojede kamkoli.

Na cestě domů do provincie B.C. mu dvě ženy z Vancouveru nabídly za sponku dřevěné pero ve tvaru ryby, které v Seattlu obratem vyměnil za ručně vyrobenou kameninovou kouli na dveře. Kouli později v Massachussets vyměnil za přenosný vařič, a ten pak v Kalifornii směnil s armádním seržantem za stowattový generátor.

V New Yorku pak generátor vyhandloval s mužem za „instantní párty balíček“, což byla vývěsní cedule Budweiser a prázdný sud od piva. V té době se MacDonaldův příběh rychle šířil a výměny dosáhly nového rozměru. Poté, co vyměnil pivní balíček s montrealským DJem za sněžný skútr, pozvala si ho na rozhovor televize. Brzy mu za skútr nabídli výlet do Skalnatých hor. Ten pak měnil za dodávku, dále za nahrávací kontrakt s prostorem ve studiu a slibem o přímluvu u hudebních špiček.

Zpěvačka z Phoenixu – jejíž soused pracoval v restauraci patřící Alice Cooper – shrábla nahrávací kontrakt a dala MacDonaldovi na rok k užívání svůj dvoupodlažní byt.

Výměna pokračovala a další v řadě bylo odpoledne s Alice Cooper a potom křišťálová sněhová koule s obrázkem skupiny KISS. Tu pak vyměnil za placenou roli ve filmu Donna k dostání. Režisér filmu, Corbin Bernsen, byl náhodou vášnivým sběratelem sněhových koulí.

MacDonald nakonec dosáhl svého, když mu město Kipling, ležící asi dvě hodiny cesty na východ od Reginy, nabídlo dům výměnou za roli ve filmu. Starosta města ve středu předal MacDonaldovi klíče od domu. Osud tomu chtěl, že město zrovna plánovalo uspořádat soutěž o filmovou roli.