Víno, pít či nepít, In vino veritas, oslavy, alkohol, zdravotní účinky vína
Víno. (ilustr. foto: Carlos Zaragoza/SXC)

In vino veritas …

Oslavy příchodu Nového roku jsou již za námi a na mnohém stole nechyběla láhev dobrého vína. Víno je nejstarší kulturní nápoj a jak tvrdí Louis Pasteur, plným právem je možno považovat jej za nejzdravější nápoj. V dávných dobách spolu s olejem a chlebem představovalo základ života a zdraví. Antické národy říkají, že víno je darem bohů. Stejně tak se dá říct, že víno je dar přírody člověku. Není bezpodmínečně nutné pro život, ale zpříjemňuje jej a vzbuzuje v nás pocit dobré pohody.

Historie z druhohor

Historie pěstování vinné révy podle nálezů rostlinných zbytků sahá až do konce druhohor, to znamená, že rostla již před sto padesáti miliony let. V průběhu třetihor zdomácněla na celé severní polokouli. Z mladší doby třetihor jsou u nás nálezy révy v Kunovicích u Uherského Hradiště a v Mistříně u Kyjova.

Víno jako lék

V Řecku se víno stalo součástí kultury, jíž vévodí bůh vína Dionýsos. Tam se také narodil 460 let před n. l. Hippokrates, který hojně využíval jeho léčebné účinky. Mírnou konzumaci doporučoval na střevní onemocnění, při nachlazení, na tišení bolesti i zevně jako dezinfekční prostředek  na rány. Víno hrálo v léčitelství důležitou roli až do konce 19. století, kdy začal rozvoj syntetických léčiv. Pro negativní účinek vyšších dávek alkoholu, jenž vedou až k rozpadu osobnosti, se přestalo v medicíně používat.

Nové objevy ve víně

Že bojovat proti pití vína je nesmyslné, dokládá vyhlášení totální prohibice v 6. století v Číně, v té době známé obrovskými vinohrady. Totéž se stalo v 19. století ve Spojených státech. Zákaz alkoholu vedl k jeho pokoutnému vyrábění a k černému obchodu nebo se začalo používat opium z máku.
V dnešní době je již známo, že umírněné pití vína je podle lékařských expertů lidskému zdraví velice prospěšné. Obsahuje antioxidanty, které působí jako prevence aterosklerózy a hromadění tukových plátů v cévách.
V nedávné době byla ve víně objevena francouzskými vědci nová polyfenolická látka s proti nádorovým účinkem. Jedná se o substanci vznikající při výrobě vína v dubových sudech, která zabraňuje růstu rakovinných buněk. Víno má účinky antivirální a antibakteriální, pomáhá předejít opakovanému infarktu, zpomaluje stárnutí, u žen zlepšuje plodnost.

Dlouhodobý výzkum Harvardské univerzity prokázal, že mírné pravidelné pití vína snížilo u sledované skupiny riziko dědičné cukrovky téměř o 60% oproti abstinentům.

A závěrem jeden z důkazů o velké moudrosti našich předků - citát ze Starého zákona: "Pijte víno, ale s mírou, užívejte je, ale nezneužívejte je, buďte moudří a zůstávejte střízliví."

Zpracováno podle Marie Kyselákové a časopisu Vinařský obzor