Globalni oteplovani, zmeny klimatu
Roztají nám ledovce před očima? (foto: windows.ucar.edu)

V poslední době se více než mluví o změně klimatu. Američtí a britští vědci již shrnuli své závěry, že změna klimatu se stává pro lidstvo alarmující. Také čeští klimatologové se shodli na tom, že klima na zemi se mění, a to s větší než 90 procentní pravděpodobností. Podle naměřených hodnot v posledních šesti měsících, se zdá, že letošní rok se stane druhým nejteplejším rokem v historii měření.

Šestice amerických vědců z institutu vesmírných studií (Goddard Institut for Space Studies, GISS) v nedávné době vyjádřili své obavy o osud naší planety. Jejich studie dokazují, že budou-li se emise oxidu uhličitého nadále zvyšovat v tempu, jako v minulém desetiletí, a budou-li ledovce nadále tát a zvyšovat tak hladinu moře, může to mít katastrofické následky. Kvůli rychlejším posunům podnebných pásů se zvýší frekvence sucha a záplav, zvýší se také tlak na rostliny a zvířata.

Čeští klimatologové shrnuli vývoj klimatu do několika bodů. Vycházejí tak ze souhrnu informací, které posuzuje Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC). Panel IPCC ustavila OSN v roce 1988 a svou první zprávu vydal roce 1990, ve které potvrdil dosavadní důkazy o změně klimatu. Bylo tak poprvé oficiálně uznáno, že se zemské klima mění.

Klimatologové se shodli že:

  • Roste globální průměrná teplota a teplota povrchu oceánů, také výrazně odtává ledová a sněhová pokrývka a mořská hladina se zvyšuje.

  • Například nejteplejších 12 let od začátku historických měření jsou roky 1990, 1995, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 a 2006.

  • V Severní a Jižní Americe výrazně přibylo srážek, v severní Evropě a severní a střední Asii výrazně přibylo srážek, naopak vysychá pásmo kolem Středozemního moře, rozsáhlé části Afriky a některé oblasti jižní Asie. Období sucha jsou delší a intenzivnější a vše se zhoršuje zvyšováním teploty.

  • Přibylo tropických cyklonů v severním Atlantiku a to přibližně od roku 1970. Hurikánů přibylo od roku 1994.

Mezivládní panel (IPCC) vydal již třetí závěrečnou zprávu o změně klimatu a to v thajském hlavním městě Bangkoku počátkem května. Vyzval tak v této závěrečné zprávě k redukci emisí skleníkových plynů, které podle něj zapříčiňují globální oteplování. Cílem je stabilizovat emise do takové míry, které umožní vyhnout se klimatickým změnám. Závěr všech tří zpráv vědci nakonec shrnou do jednoho dokumentu a to v listopadu ve Valencii.

Zdroj: Novinky.cz, gnosis9.net