REFUFEST, POULICNI FESTIVAL PRAHA
Na pódiu... (Natálie Pokorná/Velká Epocha)

Ve dnech 15. a 16. června se v Praze na náměstí Míru pořádal pouliční festival Refufest aneb Přijde svátek. Festival je pořádán organizací Berkat, která již tradičně připravila toto pouliční setkání pro migranty, uprchlíky i širokou veřejnost, aby se společně pobavili. Záštitu nad festivalem převzal Magistrát hlavního města Prahy a starostka městské části Prahy 2.

Tento rok je to již čtvrtý ročník Refufestu, avšak teprve podruhé se akce koná na náměstí Míru a v takovém rozsahu. "První dva roky to byl spíš takový pokus a teď mi přijde, že už se to dost stabilizovalo. Vypadá to, že to lidé přijali," říká spolupracovnice Berkatu Jana Hradilková.

Organizace Berkat pomáhá především lidem z oblasti Čečenska a Afghánistánu, kteří se ocitli v těžké situaci. U nás založili komunitní centrum InBáze, které pomáhá  imigrantům a uprchlíkům začlenit se do společnosti.

REFUFEST, POULICNI FESTIVAL PRAHA
Pouliční festival Refufest v Praze na Nám. Míru (Natálie Pokorná/Velká Epocha)

Refufest aneb Přijde svátek je přátelské pouliční setkání, které poskytlo prostor různým národnostem a identitám. Vystoupily taneční a hudební skupiny, které předvedly jak tradiční kulturu, tak moderní muziku i tanec. Tímto festivalem se měli všichni hlavně pobavit, uvolnit a odreagovat. Jako každý rok mohli lidé ochutnat tradiční čečenské a afghánské pochoutky. 

Součástí festivalu byl tradiční Bazaret Berkatu, což je pouliční prodej originálních krejčovských výrobků. Tyto výrobky, jako vyšívané halenky, kabelky a šátky, pocházejí z vesnic z Afghánistánu, Čečenska a z šicí dílny InBáze. V Afghánistánu jsou tři vesnice, kde Berkat tímto projektem pomáhá ženám vydělat si na obživu. Nakoupí pro ně látky a šicí stroje, a ušité věci se prodávají zde v Čechách. Celá suma peněz, za kterou se výrobek prodá, pak putuje konkrétní osobě, která ho ušila.
"Toto je jediná obživa, kterou mají, protože muži po válce nemohou sehnat práci,"
vysvětluje Johana Fibichová dobrovolnice Berkatu.

V pátek akce na náměstí Míru skončila v podvečer a pokračovala přes noc v klubu Cross v Holešovicích.

REFUFEST, POULICNI FESTIVAL PRAHA
Pouliční festival Refufest v Praze na Nám. Míru (Natálie Pokorná/Velká Epocha)