Image
(Natálie Pokorná/VE)

Včera v podvečer se v Praze na Můstku na Václavském náměstí shromáždilo okolo sta lidí, aby tak podpořili akci “Děkujeme Ameriko”. Tento meeting zorganizoval Zbyněk Horváth, který chtěl svou akcí podpořit vybudování raketové základny a přivítat amerického prezidenta George Bushe.

Díky Ameriko a vítej prezidente

Akci “Děkujeme Ameriko” narychlo připravil písničkář Zbyněk Horváth, který tak reagoval na protesty proti návštěvě prezidenta Bushe. Tyto demonstrace iniciovala převážně komunistická strana, která se ostře vyjadřuje proti radarovým základnám.

Organizátor Zbyněk Horváth s tím nesouhlasí. “Chtěli jsme zabránit tomu, aby naše země byla ukázána jako návrat k totalitě”. Podpořit přišly i známé osobnosti jako Jaromír Štetina a Vladimír Hučín. Herec Ondřej Vetchý se nakonec nedostavil, ale nechal prostřednictvím telefonu vzkázat: “Všechny vás moc zdravím a jsem rád, že jste přišli podpořit Spojené státy.”

Image
(Natálie Pokorná/VE)

Pro radarovou základnu 

Jsme pro základnu. To zde mohli lidé podpořit svým podpisem na petici, ve které souhlasí se záměrem vybudovat v naší zemi obrannou americkou základnu. Lidé na této akci neváhali a tu frontu si ke svému podpisu na petici vystáli. Byli však i lidé
kteří chtěli akci zabránit, zmínil se Zbyněk Horváth. “Bylo nám od rána vyhrožováno textovými zprávami a padali v nich dost závažná slova.” Celá akce ale proběhla hladce.

Celý míting doprovázel svými písněmi také muzikant Pepa Nos, který byl za totalitního režimu pronásledován za své texty i názory.