Image
  (Foto: Natálie Pokorná / Velká Epocha)

Praha - V souvislosti s 30. výročím vzniku textů Charty 77 probíhala v Praze mezinárodní konference s názvem Charta 77 – od obhajoby lidských práv k demokratické revoluci. Hlavním místem konání se stalo Národní muzeum a Filozofická fakulta UK.

Na konferenci, která proběhla 21.-23. března 2007, jsme si mohli připomenout, jak velký význam měla a má Charta 77.
 
„Po osmdesátém devátem ty debaty o Chartě 77 byli hodně plné emocí – kdo podepsal, kdo nepodepsal, kdo šel s kým a kdo proti komu. Jakoby se v tom ztrácelo to podstatné.“ Říká Alexandr Vondra místopředseda vlády České republiky. A právě po třiceti letech jsme se na to mohli podívat na této konferenci z trochu jiného úhlu. Alexandr Vondra dodává „z toho odstupu se můžeme podívat na ten odkaz a najít v něm to, co je podstatné.“

V předvečer prvního dne konference byla na Filozofické fakultě otevřena výstava Souhlasím s prohlášením Charty 77 z 1. 1. 1977, na které si návštěvníci mohli připomenout prvních 242 podepsaných signatářů.

„Lidé, kteří to podepsali byli vzácní a stateční lidé.“ Řekl Pepa Janíček, člen skupiny Plastic People of the Universe. Konečné číslo lidí, kteří se nakonec podepsali pod dokument Charty 77 bylo 1898.

Úvodní dvouhodinová pódiová diskuse na téma „Hnutí za lidská práva a občanská práva v zemích sovětského bloku a zhroucení komunismu“, se konala od 17,00 v prostorách Národního muzea na Václavském náměstí. Se svými projevy vystoupili zástupci ze sedmi zemí – Václav Havel, Ludmila Alexejeva, Miroslav Kusý, Jan Litzński, Miklós Haraszti, Gerd Poppe a Max van der Stoel. Večer završil koncert skupiny Plastic People of the Universe.

Další dva dny 22. a 23. se diskuse přesunula do hlavní budovy Filozofické fakulty UK v Praze. Diskutovalo se o vzniku a počátcích Charty 77, o perzekuci chartistů, o mezinárodní solidaritě na jejich podporu a tak dále. Příspěvky a referáty s tématy přednesli historikové, politologové a sociologové z nejrůznějších zemí. Speciální blok byl připraven také pro očité svědky, pamětníky tehdejších událostí, kteří mluvili o vzniku Charty 77.

Na otázku jaký odkaz přináší Charta 77 do dnešní doby, Alexandr Vondra odpovídá: „ Ten odkaz je smysl bránit svobodu, smysl žádat lidská práva, ať je to na Kubě, v Číně, v Barmě, nebo kdekoliv jinde.

Tuto mezinárodní vědeckou konferenci organizovalo Národní muzeum, Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a Československé dokumentační středisko.