Soutěžící Kevin Yang praktikuje styl dlouhé pěsti. (Edward Dai/Velká Epocha)
Soutěžící Kevin Yang praktikuje styl dlouhé pěsti. (Edward Dai/Velká Epocha)

NEW YORK - Centrum atletiky a rekreace na Baruch College v New Yorku hostilo druhý ročník Mezinárodní soutěže v čínských bojových uměních. Soutěž pořádá nezávislá čínská televize NTDTV (New Tang Dynasty Television) a jedná se o vrchol pátrání a znovuoživení tradičních čínských bojových umění.

Bojová umění, zvaná v čínštině „wu", se vyslovují stejně, jako znak pro „tanec". Oba znaky jsou propojené. Zatímco tanec se používá k oslavě předků a bohů, bojové umění slouží k zastavení zla, jak říká předseda poroty Li Youfu. „Bojová umění nejsou k působení újmy, ale na ochranu dobrých lidí," uvádí.

Kromě poslání znovuobjevit starobylá bojová umění slouží soutěž také jako celosvětový prostor mistrů a studentů ke sdílení zkušeností a ke společnému růstu.

Mnozí účastníci se na soutěži objevují již podruhé. Pan Li Peiyun z New Jersey, loňský vítěz kategorie se zbraní, se vrátil, ne však v první řadě pro další medaili, ale kvůli učení. Říká, že on a ostatní soutěžící tráví značný čas vyprávěním příběhů o svém umění. „Učíme se od starších a poskytujeme vedení mladým," popisuje atmosféru soutěže a dodává: „Je to o ctnosti."

Dějiny bojových umění a Mezinárodní soutěž v tradičních čínských bojových uměních 2009

Zdroj: NTDTV

V sobotním úvodním kole Li pracoval s devítičlánkovým bičem. „Je to jemná zbraň, snadno se přenáší; ale jakmile se natáhne, je tvrdý jako železná tyč. Dávní lidé je nosívali jako opasek," popisuje.


Li a řada dalších soutěžících zmínilo, že vyniknout v bojovém umění vyžaduje, aby člověk respektoval tradici a vážil si ctnosti.

Zhang Xiaobin soutěží ve stylu Tong Bei v kategorii pěst. Název stylu je odvozený od rčení: „Zběhlý v literatuře a připraven k bitvě," jenž vyjadřuje pohled dávných lidí na ideál, jak má vypadat vyvážený člověk. „Pokud dobře studujete umění a literaturu, vaše bojová umění dosáhnou vyššího standardu, protože pokud se je neučíte, snadno můžete získat sklon použít bojová umění ke zlu," říká Zhang.

Kořeny

Zhang si cení cíle NTDTV vystopovat umění k jejich původu. To ho také k soutěži přitáhlo.

„Tradiční bojové umění je nejjednodušší a nejzákladnější. Je to zkušenost vykoupená životy ztracenými na bitevním poli. Není to něco na ukazování," říká.

Svět čínských bojových umění je široký a spletitý s pěti tisíci lety historie. Dělí se na vnitřní a vnější styly. Vnitřní styly vycházejí z taoistické tradice a zdůrazňují vnitřní rozvoj a kultivaci; vnější styly cvičí zvenku dovnitř.

Ceny

První tři (zlato, stříbro, bronz) v každé kategorii (pěst, jižní pěst, zbraň) získají ručně vyráběné meče z dílny slavného tchajwanského mistra Chena Shih-Tsunga.

Meč pro vítěze je titanový - navržený jako replika legendárního meče z roku 300 n. l. Materiál má tu vlastnost, že když zestárne, hází odlesky v sedmi barvách. Chen předvádí své meče: „Ideální meč se dá ohnout do úhlu sedmdesát stupňů a vrátí se zpět, aniž by se pokřivil," vysvětluje.

„A měl by být bez pórů." Předvádí tak, že na ostří umístí kapku vody a ukáže, jak kapka sklouzne po ostří dolů a neporušená skápne ze špičky. Kdyby byl povrch meče více porézní nebo nepravidelný, kapička by změnila tvar, a znamenalo by to, že meč je náchylný ke korozi.


Exklusivní článek Velké Epochy o výrobě mečů s mistrem Chenem naleznete zde.

Article in English

Další informace o soutěži naleznete na: www.martialarts.ntdtv.com/en