Londýnský tribunál dnes vynese rozsudek - vyšetřování čínských nemocnic ze zneužívání politických vězňů k transplantacím.
Londýnský tribunál dnes vynese rozsudek - vyšetřování čínských nemocnic ze zneužívání politických vězňů k transplantacím.
Londýnský tribunál pod vedením soudce Sira Geoffreyho Nice, který projednával obvinění čínských nemocnic z násilného odebírání orgánů vezňům svědomí, v pondělí 17. června 2019 vynesl konečný rozsudek.

Tribunálu složenému ze sedmi expertů, jejichž úkolem bylo provést vůbec první nezávislou analýzu svědectví a závěrů z vyšetřování[1] násilných odběrů orgánů politickým vězňům v Číně, předsedal sir Geoffrey Nice, jenž vedl v minulosti žalobu proti bývalému jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi v rámci Mezinárodního soudního tribunálu.


„Členové Tribunálu jsou si jisti - jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností - že v Číně se po dlouhé časové období praktikuje nucený odběr orgánů od vězňů svědomí, zahrnující velmi mnoho obětí.“


Dle právního zástupce Hamida Sabima tribunál pozval na slyšení i představitele čínského režimu včetně předních čínských zdravotníků a úředníků čínské ambasády v Londýně. Na pozvání však nikdo z nich nereagoval.

„Členové Tribunálu jsou si jisti - jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností - že v Číně byl po dlouhé časové období praktikován nucený odběr orgánů od vězňů svědomí zahrnující velmi mnoho obětí,“ uvádí tribunál v předběžném rozsudku z prosince 2018.

Dále tribunál v konečném rozsudku poukázal na to, že každý, kdo jedná s čínskými představiteli, úřady a vládou, by si měl být vědom toho, že jedná se zločinným režimem.

Výsledná zpráva a konečný rozsudek budou k nahlédnutí a ke stažení na stránkách chinatribunal.com od 19. června 2019.

Tribunal-700x420
Členka tribunálu Regina Pauloseová (vlevo), předseda sir Geoffrey Nice, QC (uprostřed), a člen panelu Nicholas Vetch (vpravo) na prvním dubnovém slyšení. Londýn, 6. duben 2019. (Simon Gross)

       China Tribunal - Final Judgement - June 17th, 2019 (Full Verdict)

V souvislosti s obviněním ze státem podporovaného odběru orgánů pronásledovaným skupinám vypovídalo před tribunálem více než padesát svědků, vědců, zdravotních profesionálů, novinářů a přeživších, včetně stoupenců duchovní praxe Falun Gong a Ujgurů.

Čínský režim obvinění opakovaně popírá a současné závěry vyšetřování zpochybňuje jako „politicky motivované a nepravdivé“, přičemž nepodal žádné důkazy, které by obvinění a závěry vyvrátily, uvedl list The Guardian.

Zpochybňování ze strany čínského režimu zůstává pouze na slovní úrovni, ale v praxi byly zaznamenány případy aktivního zabraňování ve vyšetřování a utajování informací, které by mohly poskytnout důležité podrobnosti.

Dubnový tribunál navazoval na třídenní slyšení z prosince loňského roku, kdy jeho členové přijali návrh prozatímního rozsudku, ve kterém došli k závěru, že násilné odběry orgánů vězňům svědomí v Číně se skutečně odehrávají, a že se dějí „ve velkém rozsahu“.

Tribunál byl zformován na popud mezinárodního sdružením ETAC, které vzniklo v roce 2014 za účelem obrany lékařské etiky v reakci na případy násilných odběrů orgánů vězňům svědomí v Číně.



TIP: S jakým závěrem skončil nezávislý tribunál o odebírání orgánů v Číně  (Český rozhlas plus / od 21. minuty)



Sir Geoffrey Nice také uvedl, že tribunál shledal pronásledování příznivců Falun Gongu komunistickou stranou Číny jako naplňující skutkovou podstatu „zločinů proti lidskosti“ zahrnujících násilné útoky, mučení, usmrcování a zneužívání k orgánovým transplantacím.

O případech zneužívání politických vězňů v Číně ke komerčním transplantacím v minulosti jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholové orgány potvrdily, že zprávy o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu, Ujgurů, křesťanů a Tibeťanů jsou „důvěryhodné“.

Zákonné úpravy reagující na případy zneužívání transplantační chirurugie v Číně přijaly například Španělsko (2013), Tchaj-wan (2015), Itálie (2016) a Izrael (2006) a další země. V poslední době o přijetí podobné legislativy jednají také KanadaAustrálieBelgie nebo Česká republika.

V Číně nefunguje dárcovský systém jako v západních zemích, ale jedná se o systém „on demand“, tedy „na poptávku“, což v praxi znamená, že ten, kdo si orgán objedná a zaplatí požadovanou cenu, ten jej získá. Na Západě se transplantační chirurgie řídí přísnými etickými pravidly a má sloužit přednostně k záchraně lidských životů.

china-tribunal-transplantace-cina-falun-gong-ujgurove16
První dubnovém slyšení CHina Tribunal, Londýn, 6. duben 2019. (Simon Gross)


TIP: Video reportáž z tribunálu na stránkách televize NTD



Jakou váhu má lidový tribunál?

Jedná se o nezávislý „lidový tribunál“. Podobné tribunály byly v minulosti zřízeny pro posuzování zločinů spáchaných v Iránu, Vietnamu a Severní Koreji.

Tyto neformální tribunály se obvykle zabývají závažnými trestnými činy spáchanými během událostí masového utrpení. Obvykle (ale ne vždy) vraždami, které oficiální mezinárodní organizace nejsou ochotny či schopny vyšetřovat nebo se vyšetřování obávají.

V tomto případě komisař OSN pro lidská práva obdržel ve dvou vlnách celkem 3 miliony podpisů pod mezinárodní petiční kampaň za vyšetřování obvinění čínských nemocnic a transplantačních center ze zneužívání vězňů svědomí. Na tyto masivní lidskoprávní kampaně mezinárodního společenství OSN vůbec nereagovala.


Rozsudek tohoto tribunálu může poskytnout určité vyjádření pozůstalým nebo blízkým osobám lidí, kteří zemřely v důsledku těchto událostí. Poskytuje také materiál, který lze použít k naléhání na oficiální mezinárodní organizace, aby pokračovaly ve vyšetřování a vytvořily historický „záznam založený na důkazech" o zločinnosti děsivých událostí.

Článek byl upraven 30. června 2019


Více o tribunálu:

Londýnský tribunál vyslechl důkazy o násilných odběrech orgánů v Číně

Soud, kterého se obávají vysoce postavení komunisté v Číně

Pacienti se hrnou do Číny za transplantacemi. Orgány pocházejí převážně od nedobrovolných dárců, varují vyšetřovatelé



      Diskuse expertů o zneužívání transplantační chirurgie v Číně

Chris Chappell – populární moderátor pořadu China Uncensored – pozval k diskusi u kulatého stolu pět osobností, které se v minulosti zapojily do vyšetřování v oblasti čínské transplantační chirurgie. 

Ke stolu zasedli: Ethan Gutmann – investigativní publicista a spisovatel, autor knih Loosing a New China a Slaughter (Jatka). David Kilgour – bývalý kanadský ministr zahraničí nominovaný na Nobelovu cenu míru. David Matas – právník působící v mezinárodní oblasti lidských práv. Matt Robertson – reportér deníku Epoch Times. Anastasia Lin – Miss Kanada 2015 a 2016, herečka a lidskoprávní aktivistka. Více zde...



Poznámky: [1]

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) on-line 
  (anglicky) 

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, on-line   (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), česky, on-line

WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. On-line

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China (Mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transaplantací v Číně) je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advookátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line