20090505-jahly
Jáhly mohou významně obohatit vaši kuchyni.(Zdenka Danková)

Představujeme vám další výživnou plodinu, která u nás zažívá období renesance. Prosím, seznamte se – proso seté.

Proso seté (Panicum miliaceum L.) je jednou z nejstarších kulturních plodin s bohatým využitím v kuchyni. Jáhly získáme po odstranění semenné slupky z obilky; jsou to vyčištěná a loupaná zrna prosa.

Pravlastí prosa je více, je doma v Číně, Východní Asii, Indii, Mongolsku… Do Střední Evropy se pravděpodobně dostalo cestou severně od Kaspického a Černého moře. U nás ho pěstovali už i staří Slované a od nich se to naučili jejich sousedé Germáni. Proso je spolu s pšenicí nejstarší kulturní plodinou Evropy a zůstávalo jednou z hlavních obilovin Slovanů, kteří ho konzumovali v podobě výživných kaší, placek a polévek. V Německu, kde byly původní oblasti Slovanů, se zachovalo podávání prosného chleba při křtu. Jak svědčí některé staré obyčeje, germánské národy proso skutečně převzaly od Slovanů.

Na našem území se proso pěstuje od pradávna, a proto jsme na jeho trávení dobře geneticky připraveni. Protože neobsahuje lepek, je vhodné pro výživu kojenců (od 4. – 6. měsíce věku) i pro bezlepkovou dietu. Jáhly mají optimální výživné vlastnosti, obsahují spoustu minerálů a vitamínů; jsou i poměrně chutné a lehce stravitelné. Podle údajů FAO se z celkové světové produkce (31 milionů tun) více než dvacet milionů tun využívá pro lidskou výživu.

 

Typické biopotraviny - proso (jáhly)

Jáhly v kuchyni

Jáhly jsou považovány za nejtvárnější ze všech obilovin. Vzhledem k jejich poněkud většímu obsahu tuku mohou při delším skladování žluknout. Mají vcelku vysoké zastoupení esenciálních mastných kyselin, zvláště linolové obsahují 68 %. Největší podíl tuků je soustředěn v jejich klíčku, přičemž větší podíl tvoří nenasycené mastné kyseliny 72-82%. Proto je nezbytné před samotným uvařením jáhly několikrát spařit vroucí vodou a scedit. Mohu doporučit ještě jiný způsob, lze to zařídit i takovou „suchou“ metodou – jáhly před uvařením lehce opražit na suché pánvi a poté vařit ve vodě. Tím lze také odstranit jejich nahořklou chuť a jáhly potom chutnají plněji.

Jejich škrob, který u nich nejvíce zastupuje sacharidy, zaručuje postupné uvolňování cukrů – energie do těla. Další významnou složkou prosa jsou bílkoviny.

Jáhly vaříme v páře asi třicet minut (nebo dvacet minut ve vodě). Je to s nimi podobné jako s rýží. Poskytují široké použití na sladko i na slano. Můžeme se pokusit uvařit z jáhel rizoto, upéci jáhelník nebo bábovku. Podáváme je jako přílohu místo rýže, jako zavářku do polévky nebo je můžeme rozvařit na kaši a tuto hmotu použít jako základ k dalším účelům. Přitažlivé může být také jejich zpracování na vločky a mouku. Krátká trvanlivost této mouky se může prodloužit její extrudací. Koláče můžeme sypat jáhlovými pukanci.

 
Doporučený recept: Jáhlové koule

Do jáhlové kaše přidáme rozinky, sušené ovoce a osladíme ji sladěnkou nebo rýžovým sirupem. Náročnější strávníci mohou k oslazení použít cukr, med nebo Salko (slazené kondenzované mléko). Z takto obohacené kaše uhněteme koule a obalíme v kokosu. Vytvoříme tak přepychový zákusek!

Jáhly jsou jednou z potravin, které léčí

Kdo by to byl řekl, že tato nenápadná a přehlížená rostlinka má mimo škrobu tak velký obsah minerálů, obzvláště draslíku, železa, zinku, hořčíku a fosforu?

Jáhly jsou doporučovány lidem trpícím chudokrevností nebo bolestmi žaludku. Na žaludek působí přímo léčivě. Zkuste pojíst dobře uvařené jáhly – budete mít v žaludku jako v pokojíčku. Velmi dobře působí také na slinivku a slezinu. Bývají doporučovány proti depresi a únavě.

A co teprve jejich křemík! Každá žena touží mít krásné vlasy i nehty. Jáhly svým obsahem křemíku podporují zdraví a krásu vlasů, zubů a nehtů.

S nulovým obsahem lepku jsou skvělou základní potravinou pro lidi, nemocné celiakií. Mají zahřívací účinky, vyvolávají mírné pocení a pročišťují organismus.

Prostě proso

Koho ještě zajímá proso jako rostlinka, může číst dále. Proso (Panicum) náleží do rodu trav, jednoděložních rostlin z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jsou to jednoleté nebo vytrvalé byliny, jejichž stébla dorůstají výšek zpravidla 20 až 400 cm. Čepele jejich listů jsou převážně ploché, plodem je obilka. Místy se vyskytuje také adventivně, některé druhy jsou významné obilniny.

Semeno prosa je obsaženo v ptačím zobu a je hojně používáno také jako krmivo pro domácí ptactvo. Loupáním semen jsou získány jáhly, které mohou významně obohatit vaši kuchyni.


Čtěte také:

Pohanka pro zahřátí a zdraví žíly

Zapékaná pohanka s rýží, hlívou ústřičnou a zeleninou

Léčivé rostliny

Aloe vera - doktor v květináči

Gurana - elixír života jihoamerických indiánů