Musica Florea chystá na pátek 19. července představení barokní opery z roku 1734 Praga nascente da Libussa e Primislao (O založení Prahy Libuší a Přemyslem), další premiérový projekt, tentokrát barokní operu. Představení se koná na nádvoří Lichtenštejnského paláce, sídla HAMU na Malostranském náměstí. Začíná ve 21 hodin. Generální zkouška proběhne den předtím, 18. července ve 21 hod. Autorem libreta Antonio Denzi, který využil hudbu slavného Antonia Vivaldiho.

Představení je jedním z hlavních bodů programu letošního festivalového cyklu Musica Florea – Bohemia 2019. Unikátní součástí projektu je scéna tvořená převozným barokním divadlem Florea Theatrum, na němž Musica Florea provozuje přestavení již od roku 2014. Hudební, režijní i taneční nastudování vychází z pravidel poučené interpretace a je určeno jak hudebníkům pro inspiraci, tak široké veřejnosti.

Opera Praga nascente da Libussa e Primislao zazněla v Praze poprvé v roce 1734, kdy ji v tehdejším Sporckově divadle uvedl impresário a také autor libreta Antonio Denzi. Jeho divadlo stálo v té době na prahu bankrotu a český námět měl od místního publika získat kýžené finance. Libreto zahrnuje postavy z mytologie (Libuše, Přemysl, Vlasta, Šárka, Ctirad) a dvě komické figury (zdánlivě hluchoněmého pážete-špiona Lesbína a Přemyslovu služku Dievíru). Vedle známých námětů, jako je stavba Prahy, Libušina věštba, vyslání koně za Přemyslem nebo dívčí válka samozřejmě nechybí zápletky, intriky a další prvky barokního hudebního dramatu.

Česká kněžna Libuše inspirovala Vivaldiho ke složení barokní opery


Antonio Vivaldi není originálním autorem hudby k této opeře. Na rozdíl od Denziho libreta (nachází se v knihovně Národního muzea) se totiž hudba nedochovala. Víme ale, že Praga nascente bylo tehdy zcela obvyklé pasticcio, tedy opera vytvořená z již existujících árií různých skladatelů, včetně právě Antonia Vivaldiho, jehož hudbu Denzi běžně využíval a byl s ním v kontaktu. Denzi a Vivaldi se poznali v roce 1716 v benátském divadle San Moisé a poté, co Denzi přesídlil do Prahy, stal se Vivaldi jeho dodavatelem hudby. V Praze tak zněly celé Vivaldiho opery (dokonce i v premiéře, např. Argippo, Doriclea nebo Alvilda regina de Goti), ale i jejich části zakomponované právě do pasticcií.

Florea Theatrum - Phasma Dionysiacum Pragense
 

Novodobou hudební rekonstrukci tohoto díla na čistě Vivaldiho hudbu vytvořil nyní Eduardo García Salas po rozsáhlém výzkumu Vivaldiho árií a konzultacích s předními odborníky. V představení se objeví i baletní prvek, a to tanec Českých Amazonek v choreografii Andrey Miltnerové, která je současně režisérkou inscenace. Hudbu se svým orchestrem nastudoval Marek Štryncl, dirigent a umělecký šéf orchestru Musica Florea.


Praga nascente da Libussa e Primislao
Opera o třech dějstvích na hudbu Antonia Vivaldiho
Libreto Antonio Denzi (1734)

Florea Theatrum
Letní scéna HAMU, Malostranské náměstí 13, Praha 1
19. 7. 2019 ve 21:00 hod
Vstupné: 500/250 Kč (plné/snížené)

Sólisté:
Libussa – Sylva Čmugrová
Primislao – Michaela Šrůmová
Vlasta – Marta Infante
Stirado – Hasan El Dunia
Clodomiro – Manuel Gómez Ruiz
Gustavo, Dievira – Lucia Knoteková
Sarca – Eva Bennet
Lesbino – Filip Dámec

Sbor:
Jan Petráček, Jan Hartinger, Lukáš Jindra, Jaroslav Beneš

Tanečníci:
Romana Konrádová, Lenka Breeding
orchestr Musica Florea

Kostýmy: Chris Vinz
Líčení: Karel Langer
Osvětlení: Mojmír Ledvinka
Scénografie: Václav Krajc
Osvětlení: Mojmír Ledvinka
Režie: Andrea Miltnerová
Asistent režie: Eduardo García Salas
Příprava hudebních materiálů: Eduardo García Salas, Marek Štryncl
Dirigent, hudební nastudování: Marek Štryncl


* Mezzosopranistka Marta Infante se projektu účastní za podpory agentury Acción Cultural Española (AC/E) prostřednictvím mezinárodního programu Programme for the Internationalisation of Spanish Culture (PICE) v rámci grantů Mobility.



Zdroj: TZ Musica Florea, Lucie Kocourková