Tradiční anglické klobásky. (Ondřej Horecký / Epoch Times)
Tradiční anglické klobásky. (Ondřej Horecký / Epoch Times)
Pravé domácí anglické sausages, lidově zvané „bangers“ nesmí chybět při žádné tradiční anglické snídani ani při grilování. Oblíbené jsou však i v sendvičích, s bramborovou kaší nebo zapečené v těstu. Sausages milují všichni Britové napříč všemi společenskými vrstvami.

Anglické klobásky jsou jiné než ty naše. Proč? Zaprvé se nesuší ani neudí. Připomínají bílé německé grilovací klobásy prodávané v supermarketech. Vyrábí se ze syrového masa a pak se grilují, pečou nebo osmahnou na pánvičce. Čili je třeba je tepelně zpracovat, nelze je jíst syrové.

Zadruhé nejsou tak hutné a masité jako ty naše, protože obsah masa je kolem 70 procent a zbytek je výplň v podobě chlebové strouhanky, vloček apod. plus koření a bylinky.

Čtěte také: 
Vepřový bůček po čínsku (video)
Tzatziki
Voňavé, kořeněné chorizo hamburgery chorizo hamburgery 


Existuje nepřeberné množství variant, takže se nebojte experimentovat. Do klobásek se přidávají strouhaná jablka, zvěřina, sušená rajčata... co jen budete chtít.

Maso si můžete samozřejmě nakrájet a namlet sami doma, ale v řeznictví vám to udělají za minutu a ušetří vám tím spoustu času. Většinou už mají u mlýnku nachystány kusy s ideálním poměrem tuku a masa. Kdyby ne, řekněte, že chcete, aby tam bylo zhruba 40 procent tučného.

domaci grilovaci klobasy 1
Domácí grilovací klobásy anglického typu se nesuší ani neudí, ale rovnou se grilují nebo smaží. (Ondřej Horecký/Epoch Times)


Příprava: cca 45 minut

Na cca 30 klobásek budete potřebovat:
  • 2 kila mletého vepřového masa
  • 2,5 lžíce soli
  • 2 lžičky bílého pepře
  • ½ lžičky muškátového oříšku
  • 1 lžička tymiánu nebo šalvěje (lze vynechat)
  • 1 lžička zázvoru
  • 2–3 hrsti čerstvých bylinek ze zahrádky (viz tipy)
  • půl hrnku ovesných vloček
  • voda (cca 70 ml)
  • 1 balení střev na klobásky



Postup


Maso vložíme do větší mísy. Prosypeme solí. Přidáme bílý pepř, nastrouháme muškátový oříšek a přisypeme tymián, zázvor a čerstvé bylinky.

Potom přisypeme vločky a přilijeme trochu vody, ať jsou vločky vláčnější.

Pečlivě celou směs promícháme, aby se všechny suroviny dobře smísily. Odložíme mísu s masem do lednice.

U řezníka zakoupená střeva dobře promyjeme ve studené vodě a pak každé střívko vodou propláchneme. Nejlépe je vysvobodit si každé střevo z chumáče ostatních, lépe se s ním pracuje, a pak ho prolít vodou. Váha vody sama způsobí, že střívkem propluje rychle a snadno. Propláchnutá střeva si dávejte bokem a pak je opět dejte do vody, ať nezaschnou.

domaci grilovaci klobasy 2
Z klobásek se dají vyrobit i malé jednohubky, kterým odolá jen vegetarián. Podávejte s hořčicí, kečupem nebo vaší oblíbenou omáčkou. (Ondřej Horecký/Epoch Times)

Plnění klobásek

Na stůl nebo židli si připevníme klasický masový mlýnek a nasadíme na něj plnící nástavec na klobásky, který seženete například v domácích potřebách. Protože maso už máme namleto dopředu, protlačovací kotouč (šajbu) potřebovat nebudeme.

anglicke sausages web
(Foto: Ondřej Horecký / Epoch Times)

Pod mlýnek si umístíme tác, plech nebo jinou nádobu, kam klobásky položíme. Nástavec před prvním použitím namastíme olejem, aby se střívko snadněji navlékalo. Natlačíme maso do mlýnku a točíme klikou, dokud se maso neobjeví na konci nástavce. To zabrání vzniku vzduchových bublin.

Na jednom konci střívka uděláme uzel a druhý navlečeme na klobáskovací nástavec. A nyní přichází fáze, kdy se vám bude hodit další pár rukou. Zatímco jeden tlačí masovou směs do mlýnku, druhý odebírá a posouvá střívko.

Střívko plníme rovnoměrně a tak, aby nebylo příliš napěchované. Musí být poměrně měkké. Asi 5–10 centimetrů před koncem zastavíme mletí, střívko vyvlečeme a uděláme opět na konci uzel.

Nyní každých asi 10 centimetrů prsty střívko zmáčkneme, aby vznikl bod bez masa a pak zatočíme klobásou jedním směrem. Tím se oddělí jeden článek klobásy. Další článek zatočíme zase druhým směrem. Tímto způsobem pokračujeme od jednoho konce k druhému, až máme dlouhý štrůdl klobás.

Hotové klobásy uložíme v lednici až do dalšího použití. Vydrží tam několik dní. Před zpracováním klobásy nastříháme v místech, kde jsme střívko zatočili.

Klobásky se grilují nebo smaží z každé strany, dokud nejsou pěkně dohněda.

Přejeme dobrou chuť!



Tipy:
Pro děti snižte dávku pepře na polovinu.

Tradičně se do klasického sausage dává šalvěj, ale samozřejmě můžete přidat cokoliv, co zrovna na zahrádce roste (šalvěj, mladé kopřivy, pažitka, petrželová nať, rozmarýn…). Když nemáte čerstvé bylinky, můžete použít i sušené nebo mražené.

Klobásy se dají dobře zamrazit. Rozdělte si je na menší porce po pár kusech, ať jsou vždycky po ruce na rychlou snídani nebo svačinu.


Zajímavost:
Proč se v Anglii říká klobáskám „bangers“? Pramení to ze slova „bang“ - práskat, bouchat. A to je přesně to, co dříve klobásky dělaly, protože o maso byla nouze a klobáska tak obsahovala spoustu dalších ingrediencí včetně vody. Ale i dnes čas od času uslyšíte, jak vám sausage při smažení na pánvi „vystřelí“ a divoce prská.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.