Zleva: Americký generální prokurátor Eric Holder, americký zmocněnec pro západní obvod Pensylvánie David Hickton a asistent generálního prokurátora pro národní bezpečnost John Carlin na tiskové konferenci ohledně obvinění čínských armádních hackarů z kyber-špionáže, 19. května 2014, ministerstvo spravedlnosti ve Washingtonu, DC. (Alex Wong/Getty Images)

Nedávné obvinění pěti členů elitního hackerského oddílu čínské armády z krádeže velkého množství tajných informací od amerických společností se stalo prvním svého druhu. Zdá se však, že tento případ kyber-špionáže čínské vlády není ojedinělou akcí.

 

Ředitel FBI, James B. Comey, situaci komentoval slovy: „Již příliš dlouho se snažila čínská vláda bezostyšně použít kyber-špionáž pro získání ekonomických výhod ve prospěch jejího průmyslu vlastněného státem“.

Zatímco na rozdíl od jiných zemí průmysl v Americe znárodněn není, v Číně mnoho společností má ve svém vlastnictví stát. Hranice mezi kyber-špionáží ve jménu státního zájmu a špionáží pro získání ekonomických výhod na volném trhu tak může být pro čínský režim poměrně nejasná.

Obvinění se vztahovala na škodu, kterou utržilo 6 amerických společností. Ve stručném shrnutí obvinění se uvádí postup hackera jménem Sun v jedné z nich: „Přibližně tři týdny poté, co Alcoa ohlásila partnerskou spolupráci s čínským, státem vlastněným podnikem (SOE-3) v únoru 2008, Sun poslal Alcoa spearphishingový e-mail. Následně kolem června 2008 neidentifikovaní jedinci odcizili tisíce e-mailových zpráv a příloh z počítačů firmy Alcoa včetně vnitřních diskusí týkajících se uzavření obchodu.“

Tato obvinění Čína popřela v prohlášení mluvčího ministerstva zahraničí a prohlásila je za „jednoduše smyšlené, extrémně absurdní“.

David Hickton, zástupce Spojených států pro západní oblast Pensylvánie, v rámci těchto obvinění uvedl: „Tato loupež 21. století musí skončit.“ Ministr spravedlnosti Spojených států Eric Holder se zmínil, že tento případ „…představuje vůbec první obvinění v tomto druhu nabourávání systémů, které kdy bylo vzneseno proti osobě jednající jménem státu“.

V oblasti kyber-zločinů se však tento měsíc dostala ke slovu i spolupráce. Osmnáct zemí světa kooperovalo v celosvětové operaci, při níž bylo zatčeno přes 90 lidí, kteří se podíleli na tvorbě či jinak spolupracovali na malwaru nazývaném BlackShades. Ten umožňoval nahrání úhozů na klávesnici, aktivování webkamery, ukradení hesel či přístup k souborům počítače a další funkce.

small United States

Čtěte také:
Co napovídá pronásledování čínských armádních hackerů o americko-čínských vztazích