20131010-cou
Snímek z univerzitních webových stránek ukazuje Čou Jung-kchanga (Zhou Yongkanga), který se po delší době ukázal na veřejnosti při jeho návštěvě univerzity 1. října 2013. (Čínská petrochemická univerzita/Screenshot/Epoch Times)

Čou Jung-kchang, bývalý šéf bezpečnostních složek Čínské komunistické strany, se po delší nepřítomnosti a zprávách oznamujících, že byl vyšetřován, objevil na veřejnosti.

Vedení čínské komunistické strany provádělo po dobu několika měsíců vyšetřování, podle kterého byl Čou obviněn z korupce a nezákonného použití svěřených finančních prostředků, jež byly pod jeho kontrolou, k vlastnímu prospěchu.

Š' Cchang-šan, analytik Čínské komunistické strany, v rozhovoru s Epoch Times uvedl, že jeho znovuobjevení se na veřejnosti při 60. výročí založení Čínské petrochemické univerzity naznačuje, že stranické úřady se pokoušejí tyto debaty potlačit a navenek demonstrovat jednotu.

Strana využívá toto výročí, aby co nejvíce zamezila zvěstem o jeho vzetí do vazby či předání k tajnému výslechu vnitřního oddělení komunistické strany, kterému se přezdívá „shuanggui". Š' Cchang-šan prozradil, že předmětem takového výslechu jsou členové strany, kteří čelí obvinění z nezákonného jednání.

 

„Určitě ho vyšetřují, jen to vypadá, že ještě nenastal vhodný okamžik k tomu, aby ho zatkli či podnikli další kroky," - Š' Cchang-šan, analytik Čínské komunistické strany.

 

Avšak podle Š' Cchang-šana tato skutečnost nijak nevyvrací, že by nebyl vyšetřován. Státní média o univerzitní akci nikterak neinformovala a informace samotná byla zveřejněna pouze na webových stránkách univerzity. „Určitě ho vyšetřují, jen to vypadá, že ještě nenastal vhodný okamžik k tomu, aby ho zatkli či podnikli další kroky," dodal.

Strana použila podobný postup také v případě nedávno odsouzeného vysokého straníka Po Si-laje, který se do poslední chvíle ukazoval na veřejnosti, což mírnilo spekulace a reakce kolem jeho připravovaného zatčení, které se již veřejně „propíralo".

Do značné míry se Čou za poslední rok na veřejnosti neobjevoval. Dříve se jednalo o jednoho z nejmocnějších mužů Čínské komunistické strany, který měl na starost rozpočet bezpečnostních složek.

Avšak když se nový stranický vůdce Si Ťin-pching ujal vedoucí úlohy, většina z politických konexí, které Čou vybudoval, byla zpřetrhána. Kádry loajální novému vůdci byly dosazeny do klíčových pozic. Čouovi lidé byli naopak degradováni či později vystaveni agresivnímu vyšetřování z důvodu korupce.



Přeložil: Petr Matějček small United States

Čtěte také:

Bývalého šéfa bezpečnostních složek hodí strana přes palubu, lidé ho nenávidí, říká analytik

Bývalý „policejní car“ možná padne v rámci protikorupční čistky v naftařském průmyslu

Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Kdo je Čou Jung-kchang – vrchní velitel čínské veřejné bezpečnosti