Čou Jung-kchang, bývalý člen stálého výboru politbyra, se účastní zahájení zasedání Národního lidového kongresu v Pekingu, 5. března 2012. (Liu Jin/AFP/Getty Images)
Čínská státní agentura Sin-chua o půlnoci 5. prosince oznámila, že bývalý bezpečnostní car Čou Jung-kchang byl vyloučen z Čínské komunistické strany (ČKS), a to kvůli dlouhému výčtu trestných činů.

Sin-chua uvedla, že „vážně porušil stranickou disciplínu“, což v jazyce ČKS obnáší různé zločiny včetně nemorálního chování.

Oznámení, že Čou Jung-kchang má být vyloučen z ČKS, přichází jen čtyři měsíce poté, co bylo 29. července oznámeno, že se stal předmětem šetření. Toto oznámení přišlo po téměř dvou letech spekulací a očekávání, jelikož Čou byl v křížku s generálním tajemníkem strany a zároveň současným prezidentem, Si Ťin-pchingem. Čou byl v úzkém spojení se sesazeným členem politbyra Po Si-lajem s nímž údajně tajně plánoval sesazení prezidenta Si Ťin-pchinga. Převrat se měl uskutečnit pomocí složek vojenské policie ke konci roku 2012, tedy v období, kdy docházelo k výměně ve vedení strany.

Celé drama má však kořeny ještě v o něco pozdější době, kdy v květnu 2012 deník Epoch Times informoval, že vůdce tehdejší komunistické strany Chu Ťin-tchao se rozhodl nechat Čou Jung-kchanga vyšetřovat. Vzhledem k tomu, že Čou je v rámci strany vysoce postavený pohlavár, musí mít vyšetřování, které by mohlo vést k jeho zatčení, několik precedentů.

Prvním krokem je samozřejmě jeho vyloučení ze strany, které by vydláždilo cestu pro předání případu soudním orgánům, jenž budou následně vést monstrproces, jež by snad mohl ukázat, že soudy v Číně mají alespoň ještě trochu spravedlnosti.

Ve skutečnosti méně než hodinu po oznámení o jeho vyšetřování Nejvyšší lidová prokuratura, tedy nejvyšší úřad státního zastupitelství v zemi, uvedl, že Čou Jung-kchang už byl zatčen a bylo proti němu zahájeno vyšetřování.

Vyloučení Čou Jung-kchanga ukazuje, že současný prezident téměř dokončil svou dvouletou kampaň na úplné rozložení mocenské linie bývalého vůdce strany Ťiang Ce-mina.

Seznam prohřešků Čoua, který zveřejnila Sin-chua, je mimořádně dlouhý. Je zde uvedeno využívání jeho moci k získání výhod; zpronevěra „obrovské sumy peněz“ (a to i prostřednictvím svých rodinných příslušníků); zneužívání moci k pomoci příbuzným, milenkám, přátelům, kteří na základě toho pak získali „obrovské výhody“, zatímco tím způsobil velké ztráty státnímu majetku; vážné porušení čistoty vlády a její disciplíny; přijímání enormních úplatků pro sebe a členy své rodiny; zapojení do četných cizoložných vztahů se ženami a směna moci za sexuální služby (Pozn.: v Číně se běžně uplácí poukázkou do erotických salónů). Seznam obvinění také uvádí, že vyšetřování Čoua bude rovněž vést k vyšetřování zločinů dalších úředníků.

Oznámení pokračuje: „Akce Čou Jung-kchanga jsou zcela v rozporu s principy a charakteristikami strany, vážně porušují stranickou disciplínu, způsobují obrovské škody na dobrém jménu strany, a mají velmi negativní dopad na stranu i lid.“

Stálý výbor politbyra komunistické strany, hlavní mocenský orgán, který se skládá ze sedmi stálých členů, včetně jejich šéfa Si Ťin-pchinga, se v prosinci 2013 seznámil s předběžnou zprávou o zločinech Čoua, kterou připravila Ústřední komise pro disciplinární inspekci, stranická protikorupční agentura. Politbyro poté začalo formální vyšetřování, jež vedlo k aktuálnímu závěru.

Vyloučení Čou Jung-kchanga ukazuje, že současný čínský prezident téměř dokončil svou, již dva roky probíhající kampaň, s cílem zcela rozložit mocenskou frakci bývalého vůdce strany Ťiang Ce-mina. Ačkoli Ťiang působil v úřadě již v letech 1989 - 2002, on a jemu blízká mocenská klika nadále ovládali skutečnou politickou a ekonomickou moc v Číně po více než dvě další desetiletí po skončení jeho funkčního období. Síla této skupiny se nyní v podstatě snížila na minimum, i když pozorovatelé stále čekají na pověstné "poslední hřebíky do rakve" této mocenské linie, která razila tvrdou represivní politiku zejména proti náboženským skupinám v Číně.

Mnoho položek na seznamu trestných činů Čoua je standardním výčtem zločinů zkorumpovaných funkcionářů, a tak by neměla být robustní litanie trestných činů pro úředníka takového formátu jakým je Čou žádným překvapením. Jeden řádek na seznamu zločinů je však neobvyklý: „Vyzradil stranická a státní tajemství“.

Ze zbytku oznámení již nevyplývá, jaké tajemství nebo komu Čou vlastně něco vyzradil. Bývalý čínský novinář Kao Jü, který byl nedávno propuštěn z vězení, dříve pro Bloomberg News naznačil, že Čou mohl být zapojen do údajného úniku informací o osudu rodiny Si Ťin-pchinga v době, když byl Si ještě místopředsedou ČLR. Bloomberg a reportér Michael Forsythe, který údajně pracoval na tomto příběhu a je nyní zaměstnancem The New York Times, však práci na tomto případu popřeli.

Není nicméně pochyb o tom, že Čou, jako člověk dohlížející v Číně na policii, tajné složky, soudy a vězeňský systém, měl přístup k nejcitlivějším tajemstvím strany a znalost jejího vnitřního fungování.

Kao Jü napsal: „Rozepře s Čou Jung-kchangem, který má všechna tajemství ve svých rukou, by mohla zcela otočit situaci [proti Si Ťin-pchingovi]. Aby Si Ťin-pching demontoval spletitou [mocenskou] síť Čou Jung-kchanga, musí mít stejnou rozhodnost, s jakou byl zadržen gang čtyř[1] a s jakou Mao Ce-tung eliminoval Lin Piaoa.“

Kao Jü pokračoval: „Den, kdy se Si Ťin-pchingovi podaří sesadit Čoua, bude dnem, kdy opravdu převezme kontrolu nad stranou a upevní svou moc.“

Přeložil: MiC
Originální článek: http://www.theepochtimes.com

[1] Gang čtyř byla politická frakce působící v období kulturní revoluce v Číně.

Čtěte také:

Podle představitele protikorupční čistky v Číně je akce namířena proti loajalistům Ťiang Ce-mina
Prezident Si Ťin-pching připravuje proces se svým předchůdcem a rivalem Ťiang Ce-minem
Čistka čínského prezidenta – seznam zatčených se rozrůstá