20130918-organy
Čínští aktivisté demonstrují nezákonný akt placení za lidské orgány během protestu 19. dubna roku 2006 ve Washingtonu, D.C. Čínské autority se snaží učinit svůj systém transplantací orgánů v očích Západu více důvěryhodným, ale klíčové otázky zůstávají nezodpovězeny. (Jim Watson/AFP/Getty Images)

 

Skupina doktorů vidí aktivitu čínských úřadů jako možného „trojského koně", který podrývá etické standardy mezinárodního společenství.

Analýza zpráv

Poslední pokus čínských úřadů obalit tamní odvětví transplantační chirurgie a obchod s lidskými orgány pozlátkem důvěryhodnosti vedl k vydání nových směrnic. Dlouho připravovaná a očekávaná pravidla upravující způsoby získávání a přidělování orgánů v rámci transplantací, zveřejněná 1. září 2013, však stále nepřinášejí odpovědi na několik základních otázek.

Směrnice například nevysvětlují, jestli orgány odebrané popraveným vězňům, které čínské zdravotnictví oficiálně používá, budou zahrnuty v registru orgánů, o němž úřady prohlašují, že ho zakládají.

Trvalo to do konce roku 2008, než Chuang Ťie-fu (Huang Jiefu), bývalý čínský náměstek ministra zdravotnictví uznal veřejně a písemně, že čínský transplantační systém je těžce závislý (až z 90 procent) na orgánech odebíraných popraveným vězňům.

Výrok učinil Chuang Ťie-fu až dva roky poté, co se na veřejnosti objevily zprávy o tom, že se političtí vězni, z velké části následovníci Falun Gongu, režimem pronásledované duchovní skupiny, stali terčem rozsáhlého odběru orgánů.

Toto je jedna z klíčových otázek a zároveň nejcitlivější část celého čínského transplantačního odvětví. Nová směrnice k této otázce ovšem nezaujímá žádné stanovisko, ani nestanovuje žádná pravidla a omezení.

Čínský lékařský funkcionář Chuang Ťie-fu tento rok prohlásil, že se Čína chystá „k postupnému ukončení závislosti na orgánech z popravených vězňů". Spíše než aby sliboval okamžité přerušení těchto praktik, jak by to odpovídalo mezinárodní lékařské etice, otevřeně prohlásil, že budou pokračovat až do roku 2015.

Budou popravení vězni částí registračního systému orgánů?

To je nejasné. Článek II nové směrnice říká, že se vztahuje na všechny „občany". Počítají se mezi občany i vězni?

The South China Morning Post cituje nejmenovaného chirurga, který říká, že orgány odebírané vězňům se dostanou do elektronického systému nabídky orgánů. China Daily, hlásná trouba čínského režimu, naopak prohlašuje, že budou registrovány pouze orgány od „široké veřejnosti".

Pokud nový systém, nazývaný Čínský transplantační systém odezvy (COTRS - China Organ Transplant Response System), zahrnoval popravené vězně, stalo by se velmi snadnou záležitostí nadále odebírat orgány politickým vězňům, pokud by na ně bylo pohlíženo jako na vězně odsouzené k smrti.

Tyto směrnice navíc neposkytují skutečnou průhlednost celému procesu přidělování orgánů. Fakt, že zdroje orgánů mohou být ověřeny, je jádrem důvěryhodnosti, na které je například založen systém dárcovství orgánů ve Spojených Státech.

Ověření zdroje je také podmínkou, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) a Společnost pro transplantace od všech světových zemí požadují. Obě jsou mezinárodní zdravotnické skupiny, které se snaží spolupracovat s čínským režimem na zlepšení systému dárcovství orgánů. Organizace však ukázaly jen malou chuť dotázat se čínských autorit na jejich praktiky prováděné na vězních.

Neprůhledné a neověřitelné znamená nedůvěryhodné

Pokud by orgány byly stále „odebírány a přidělovány v tajnosti," jak dává najevo doktor Arne Schwarz, znamenalo by to, že žádný ze slibů učiněný čínskými úřady nemůže být prověřen, a tím pádem nemůže být považován za důvěryhodný. Doktor Schwarz je nezávislý výzkumník ze Švýcarska, který získal ocenění za svoje šetření v oblasti zneužívání čínského transplantačního systému.

Lékařská právní skupina Doktoři proti násilnému odebírání orgánů (DAFOH), která se obvykle snaží zaujmout rezervované stanovisko, publikovala tiskovou zprávu ukazující jejich podráždění nad neustálou vyhýbavosti čínského režimu. „Prohlášení Číny o postupném ukončení odběru orgánů od vězňů je klamné a nedostačující," uvádí prohlášení.

Hlavní problém vidí DAFOH ve směrnicích ve stejném ohledu jako Arne Schwarz: Žádné vnější záruky nebo možnost vnější kontroly či monitorování, tíživá atmosféra plná nejasností v tom, zda bude povoleno neeticky obstarané orgány zapisovat do nového,
elektronického systému.

Protože se těchto dvou věcí nepodařilo dosáhnout, prohlásilo sdružení DAFOH: „Možná bychom se měli sami sebe zeptat, zda byla Čína úspěšná v použití počítačem řízeného systému přidělování orgánů, a jestli není prohlášení o postupném ukončení (používání vězňů) jako "trojský kůň", který podrývá a oslabuje naše etické standardy."

Přeložil: Pavel Porubiak small United Kingdom

 

Čtěte také:

Proč čínští lékaři nemají dovoleno publikovat v mezinárodních žurnálech?

Na neetických odběrech orgánů v Číně má spoluvinu i Západ, píše německý tisk

Databáze smrti – fenomén čínské transplantační chirurgie

Etická důvěryhodnost předsedy čínského výboru pro transplantace je na pováženou, říkají lékaři

Orgány na počkání: Šokující praktiky transplantačního systému v Číně děsí odborníky

Čínské doktory zajímají nejzdravější vězni. Vybírají si potenciální dárce orgánů?

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)