Dětské jízdní kolo. (coi.cz)
Dětské jízdní kolo. (coi.cz)

Vypukly prázdniny a mnozí rodiče se ohlížejí, jak by jejich potomci mohli dobře a ve zdraví využít volný čas. Často jsou  předmětem nákupu jízdní kola.

Dětská jízdní kola jsou určena pro poměrně zranitelnou cílovou skupinu uživatelů. Rodiče by proto měli přihlížet k tomu, jaké kolo koupit, než dítě posadí na sedlo a začnou je učit jezdit.

Česká obchodní inspekce věnuje dlouhodobě pozornost tomuto druhu zboží a snaží se poradit rodičům, na jaká úskalí by při výběru kola mohli narazit.

„Rodiče by se měli ujistit, že kolo má dva funkční brzdné systémy, chráněná riziková místa, zejména v oblasti řetězu, a je dostatečně pevné a stabilní. Rizikem je kupovat anonymní výrobky, tj. bez identifikace výrobku a výrobce nebo dovozce, a bez návodu k používání a údržbě v českém jazyce. Nejsou-li kola určená pro mladší děti bezpečná, mohou představovat riziko vážného zranění zejména v důsledku pádu,“ upozorňuje Vladimír Velčovský, ústřední ředitel ČOI. Již během dvou měsíců běží kontroly jízdních kol a malé procento jich bylo shledáno jako nevyhovující, doplňuje Velčovský.

Řádně vyzkoušejte!

Jako potenciálně rizikové byly z trhu odebrány dva typy dětských kol, a to XIAO LI XING a ENGINE CALYPSO 12“, zatímco typ ENGINE CALYPSO 12“ je v šetření. Koupi kola pro vaše dítě doporučuje ČOI uskutečnit ve specializovaných prodejnách s odborně vyškoleným personálem, přičemž během výběru se vyplatí zejména i vyzkoušení jízdy vaším dítětem.

Některá dětská kola nabízená na našem trhu opravdu mohou ve zvýšené míře ohrozit zdraví nebo bezpečnost dětí, protože výrobek má špatnou konstrukci, nevhodnou mechaniku a jejich prodejci disponují nedostatečným nebo nesprávným varováním ve směru použití. Výška sedla má také svoji nespornou úlohu pro koordinaci pohybu během jízdy. Také pravidelný servis u kola je důležitý.

Dítě má mít před jízdou správně nasazenou cyklistickou přilbu, případně chrániče loktů a kolen.

Rodiče musí brát v úvahu, že motorické schopnosti dětí se teprve rozvíjejí, zejména u menších dětí, a nesprávné kolo by mohlo přispět k jejich pádu a následnému zranění. Výuka jízdy na kole je náročná zejména pro ovládání rovnováhy a kromě toho se dětský cyklista učí vyhýbat se překážkám, zatáčet a podobně. Kolo pro své děti proto vybírejte s rozvahou nebo si nechte poradit zkušenějšími rodiči a odborníky.