20121222 hk
Protestující občané Hongkongu. (NTD News)

Mezi hongkongskými občany vzbuzuje tato organizace stále více nevole a kontroverzí. Podle mnohých je řízena Komunistickou stranou Číny.

Řeč je o hongkongském Svazu mládeže. Jeho členové již šest měsíců útočí na místní, kteří se věnují meditační metodě Falun Gong. Transparenty s urážlivými slogany a řečníci hlasitě urážející tuto meditační praxi se tak stali téměř rutinní záležitostí.

Mnoha obyčejným obyvatelům Hongkongu nyní došla trpělivost: „Jejich chování je nesnesitelné. Snažíme se najít možnosti právního postupu a nemusí skončit jen u nich. Jsem na ně skutečně naštvaný a rozhodně nejsem sám,“ sdělil demokratický aktivista Che Laj.

V Čínské lidové republice je Falun Gong tvrdě pronásledovaný, ve zbytku světa je však jeho praktikování zcela svobodné a jeho přiznivci světovou veřejnost na pronásledování v Číně svobodně upozorňují. Tak se dělo i v Hongkongu. V červnu však poklidná shromáždění jeho příznivců začal narušovat Svaz mládeže.

Od té doby jsou scény podobné této k vidění po celém Hongkongu. V sobotu se uskutečnila demonstrace odpůrců Svazu mládeže. K molu slavného trajektu Star Ferry ji vedl pan Wang.

„Myslím si, že jsou finančně podporovaní z pevninské Číny. To je podle nás skutečně děsivé. Jako by se komunistická strana připravovala k převzetí Hongkongu a oni jí tou svou štvavou kampaní dělali propagandu. Jak je možné, že tam (ty transparenty) mohly zůstat tak dlouho? Vládu jsme na to upozorňovali už několikrát, ale prostě nás ignoruje,“ říká pan Wang.

V neděli se jiná skupina protestujících vydala na menší pochod přes Chater Garden. Svaz mládeže podle nich nereprezentuje místní obyvatele.

„Překročili všechny hranice. Používají tady v Hongkongu metody strany k obtěžování místních. Nemohou nás reprezentovat už jenom proto, že většina z nich je z pevninské Číny a v Hongkongu jsou jenom na cestovní povolení,“ uvedl internetový aktivista pan Čang.

Spor o Svaz mládeže a jeho aktivity je posledním v řadě antikomunistických iniciativ v Hongkongu.

Od doby, co byl jmenován novým vůdcem Hongkongu Leung Čchun-jing, nakloněný komunistickému režimu, protesty zachvátily celé město. Místní lidé se obávají především toho, že se čínský režim může pokusit omezit jejich občanská práva.

 

Čtěte také:

Hongkongští zákonodárci podporují Falun Gong

Číňané se přestávají bát. Patnáct tisíc lidí podepsalo petici na podporu Falun Gongu

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Čína: 2 300 lidí požaduje soud pro ty, co nechali mučit praktikujícího Falun Gongu

Stovky Číňanů brání příznivce Falun Gongu