Celkem 578 obyvatel vesnice Čou-kuan-tchu se připojilo k nejnovější petici vyzívající k propuštění Wanga Siao-tunga.
Celkem 578 obyvatel vesnice Čou-kuan-tchu se připojilo k nejnovější petici vyzývající k propuštění Wanga Siao-tunga. (The Epoch Times)

Jedna z vesnic v centrální Číně se připojila k další odvážné petici proti věznění místních obyvatel čínskými autoritami.

Tento krok pomáhá zintenzivnit kampaň odsuzující násilné represe a sympatizovat s příznivci Falun Gongu, kteří podle organizace Amnesty International tvoří největší skupinu politických vězňů v Číně.

Celkem 578 obyvatel vesnice Čou-kuan-tchu v provincii Che-pej se připojilo k nejnovější petici, která vyzývá místní vládu, aby propustila jistého Wanga Siao-tunga.

Wang byl odsouzen na tři roky do vězení poté, co u něho policie v únoru objevila DVD nosič obsahující materiály vztahující se k duchovní praxi Falun Gong. Wang je jedním z příznivců této čínské duchovní praxe, která hlásá morální principy – pravdivost, soucit, snášenlivost – a učí pět meditativních cvičení.

Vesničané bojují za Wanga již od chvíle, kdy byl před šesti měsíci zatčen. Měsíc po jeho zatčení byla předložena místním úřadům petice s třemi sty podpisy požadující jeho propuštění.

Zdroj z Číny prozradil The Epoch Times, že zpráva o této petici se donesla až k vnitřním kruhům komunistické strany, která byla šokována rozsahem této kampaně.

Čchi-kungová metoda pro rozvoj těla a mysli nazvaná Falun Gong byla zpočátku čínskou vládou podporována, když však počet jejích příznivců přesáhl 70 milionů, bývalý generální tajemník komunistické strany Ťiang Ce-min prosadil v roce 1999 její celostátní zákaz.

Komunistické orgány opakovaně i v současnosti obtěžovaly vesničany, kteří podepsali petici, a opakovaly, že Wang byl během uzavřeného procesu odsouzen na tři roky do vězení.

Odpovědí na to byla nová petice s takřka šesti sty podpisy. V rozhovorech poskytnutých pod podmínkou anonymity vesničané projevovali své rozhořčení nad porušováním lidských práv.

„Vím, že Čínské komunistické straně se krátí čas a chci z ní vystoupit,“ řekl místní úředník, jehož otisk palce je otlačen na nové petici. V čínské kultuře je červený voskový otisk prstu symbolem vážného závazku v dané věci.

„Komunistická strana je příliš zkorumpovaná! Neexistuje způsob, jakým by mohla být napravena,“ řekl místní úředník, který také podpořil petici.

Wang Siao-tung byl zatčen ve svém domě 25. února. Wangova sestra Wang Siao-mej, která se pokoušela zvýšit veřejné povědomí o pronásledování svého bratra zasláním veřejného odvolacího dopisu a zorganizováním petice, byla poslána v květnu na jeden rok do pracovního tábora.

 

Číňané volají po ukončení represí

Obdobné scénáře, kdy sousedé a přátelé bránili příznivce Falun Gongu, se objevily bezmála v desítkách dalších lokalit po celé Číně.

Za posledních 18 měsíců začínají občané v Číně veřejně hájit tyto lidi, podepisovat petice a v mnoha případech dokonce bránit policii v jejich zatčení. Zdá se, že si běžní Číňané přejí, aby vládní represivní kampaň proti Falun Gongu skončila.

Žena, jejíž otec praktikující Falun Gong byl zabit ve vazbě, získala v provincii Chej-lung-ťiang bezmála patnáct tisíc podpisů. Více…

V provincii Che-pej v Číně podepsalo na 2 300 lidí petici za propuštění muže uvězněného pro svou víru. Úřady totiž 38letého Čou Siang-janga v březnu uvěznily jen proto, že praktikoval Falun Gong. Více…

Wang Siao-tung je uznávaný učitel z vesnice Čou-kuan-tchun v provincii Che-pej. 25. února vtrhlo do jeho domu kolem čtyřiceti policistů, kteří nejdříve provedli zevrubnou domovní prohlídku a poté muže odvedli do vazby. Zabavili jeho peníze, počítač a další elektronická zařízení. Vesničané byli událostmi pohnuti do té míry, že tři sta z nich, každý zastupující svou rodinu, podepsalo petici za jeho okamžité propuštění. Více…

Ráno 9. června vpadlo deset policistů z města Tchang-šan v provincii Che-pej do domu 58letého Li Čena a jeho ženy, oba praktikují Falun Gong. Muže chytili a bez povolení k prohlídce začali prohledávat byt. Sousedé utvořili zeď z lidských těl ve snaze zabránit policii, aby si Liho odvedla. Hlasitě se dožadovali důvodu, proč by měl být tak dobrý člověk zatčen. Více…

 

Vůdci represí souzeni v zahraničí

Od roku 1999 vyústila plošná represivní kampaň čínského režimu proti Falun Gongu k odeslání milionů lidí do věznic a pracovních táborů, kde jsou podle Amnesty International mučeni, biti a podrobování tzv. „převýchově“.

Podle lidsko-právních organizací a vyšetřovatelů během tohoto již třináct let trvajícího pronásledování zemřely při vládních represích desítky tisíc obyvatel Číny.

Proti pěti vysoce postaveným komunistickým úředníkům včetně bývalého čínského prezidenta Ťiang Ce-mina byl započat soudní proces ve Španělsku. Jsou obviněni ze zločinů proti lidskosti a genocidy, kterých se dopustili při iniciování a vedení represí proti Falun Gongu.

Protože podle mezinárodního práva musí každý člověk dostat právo dovolávat se spravedlnosti u soudu, poskytl španělský soudní dvůr obětem represí možnost se dovolávat spravedlnosti prostřednictvím jejich soudního systému. Čínské soudy totiž obětem toto právo neposkytují. Španělsko a například také Argentina jsou jedinečné tím, že si v minulosti vyvinuly legislativu, která jim umožňuje soudit zločiny, které se staly v jiných zemích.

 

small United Kingdom

 

Související články:

Číňané se přestávají bát. Patnáct tisíc lidí podepsalo petici na podporu Falun Gongu

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Čína: 2 300 lidí požaduje soud pro ty, co nechali mučit praktikujícího Falun Gongu

V senátu ČR se konal koncert za čínského právníka Kao Č´-šenga a praktikující Falun Gongu (video)

Michael Kocáb se setkal s představiteli Falun Gongu