Slavnostní průvod příznivců Falun Gongu v New Yorku 2004. (Mario Tama/Getty Images)
Slavnostní průvod příznivců Falun Gongu v New Yorku 2004. (Mario Tama/Getty Images)

Příznivci Falun Gongu po celém Hongkongu už roky zřizují místa, kde místní i turisty seznamují s fakty o pronásledování Falun Gongu v pevninské Číně.

Před několika měsíci však začala tato veřejná informační místa narušovat jiná skupina, takzvaný Místní hongkongský svaz mládeže. Jeho sympatizanti začali u informačních stánků Falun Gongu umisťovat své vlastní transparenty se slogany napadajícími Falun Gong.

„Jednoznačně se jedná o organizovanou kampaň. Boj této skupiny proti Falun Gongu je podporován z celé řady zdrojů. Podle mě tady padá zodpovědnost na hlavního správce Hongkongu. Rozhodně se stavíme proti tomu, aby Hongkong co do svého politického systému splynul s Čínou,“ říká hongkongský zákonodárce Fernando Čcheung Čchiu Chung.

Navzdory rozhořčení veřejnosti se však k řešení konfliktu nemá ani místní policie. Snad i proto se nedávno rozhodl jeden z místních občanů vzít spravedlnost do vlastních rukou a transparenty „svazu mládeže“ rozřezal.

„Podle mě je nehorázné, že policie ty urážlivé transparenty ignoruje. Jak už jsem řekl, pokud k nim zůstane laxní i nadále, půjdu a odstraním je osobně,“ uvedl hongkongský zákonodárce Leung Kwok-chung.

Video poskytla Televize NTD

Podle hongkongských praktikujících Falun Gongu je „svaz mládeže“ podporován čínským komunistickým režimem. Došlo i k několika případům napadení praktikujících ze strany členů svazu. V červenci například došlo k incidentu, při kterém jedna žena napadla informační stánek praktikujících sekerou. Policie přitom proti ní odmítla zasáhnout.

„Podle mého názoru je to nebezpečné. Je tu ohrožováno právo našich občanů na jejich svobodné vyjádření. Ze všech stran na ně útočí ty štvavé transparenty, jsou napadáni, urážejí je. To je něco nepřijatelného. Policie rozhodně musí začít prosazovat zákon a celou situaci vyřešit,“ říká Fernanda Čcheung

Něco však policie přece jen dělá... Kvůli výslechu zadržela muže, který rozřezal transparenty „svazu“. Podle něj by měl být okamžitě propuštěn a za svůj čin naopak vyznamenán.

 

Související články:

Obyvatelé Hongkongu protestují proti Svazu mládeže

Číňané se přestávají bát. Patnáct tisíc lidí podepsalo petici na podporu Falun Gongu

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Čína: 2 300 lidí požaduje soud pro ty, co nechali mučit praktikujícího Falun Gongu

Stovky Číňanů brání příznivce Falun Gongu