20120623 fg
23letá dívka sesbírala patnáct tisíc podpisů s otisky palců na petici za vyšetření smrti svého otce a propuštění ostatních členů rodiny. V čínské kultuře značí otisky palce na dokumentu hluboký závazek a slib. (The Epoch Times)

Neklamným znamením, že časy v Číně se mění, je již třetí petice v průběhu dvou měsíců ve prospěch lidí věnujících se Falun Gongu.

Dříve nesmírně oblíbená praxe Falun Gong, která kromě čchi-kungových cvičení klade důraz na kultivaci charakteru a život podle principů pravdivosti, dobroty a tolerance, byla komunistickým režimem postavena mimo zákon roku 1999.

V posledním případu se pod petici požadující vyšetřování úmrtí otce 23leté dívky a propuštění její sestry a matky podepsalo neuvěřitelných 15 tisíc obyvatel severovýchodní čínské provincie Chej-lung-ťiang.

„Jako prostá dívka nemám peníze ani moc, ale věřím ve spravedlnost a v morální hodnoty čínského lidu. Jak mohou ti, kdo mají moc, svévolně zavřít a vraždit obyčejné lidi?" napsala Čchin Žung-čchien v textu petice. Podrobnosti o celé záležitosti se objevily na stránkách Minghui, které se praxi Falun Gong věnují.

Aby čínský režim rozbil sympatie veřejnosti k Falun Gongu, spustil roku 1999 za pomocí všech dostupných kanálů systematickou očerňovací kampaň, která měla praxi za každou cenu démonizovat. Po roce 2000 se státním orgánům podařilo obrátit lid proti Falun Gongu a i ti, kteří s perzekucí nesouhlasili, se neodvážili svůj názor z obavy před následky veřejně vyslovit.

Postupně se ale ovzduší v Číně měnilo s tím, jak praktikující Falun Gongu začali lidem osobně vysvětlovat skutečná fakta o praxi i o krutostech pronásledování. V poslední době jsme svědky rostoucího počtu případů, kdy se běžní občané nebojí postavit totalitní moci státu v boji za své zájmy, ale i na podporu druhých. To je v moderních dějinách Číny velmi ojedinělý jev. Dubnová petice se tři sta podpisy na podporu oblíbeného vesnického učitele z provincie Che-pej byla dokonce probírána na schůzi politbyra komunistické strany a způsobila ve vedení země poměrně rozruch. Avšak její signatáři byli později vystopováni a přinuceni podepsat její anulaci. Udělat to samé u 15 tisíc občanů už tak snadné nebude.


Čtěte také: Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)


Podezřelá smrt

20120623 wang
Wang Siou-čching, manželka Čchin Jüe-minga a matka Čchin Žung-čchien. (The Epoch Times)
Otec Čchin Žung-čchien, Čchin Jüe-ming, zemřel podle vězeňských úřadů 26. února 2011, což je šest dnů poté, co byl sebrán speciální jednotkou policie určenou k pronásledování Falun Gongu. V přibližně stejné době došlo na tom samém místě k umučení dalších dvou praktikujících Falun Gongu. Čchin Jüe-ming byl ve vesnici znám pro své nezištné dobré skutky a poctivost a byl hodně oblíbený. Po začátku pronásledování strávil v pracovních lágrech celkem tři roky.

Zatímco věznice tvrdí, že muž „náhle zemřel přirozenou smrtí na zástavu srdce", jeho rodina tvrdí, že byl umučen. Podle jejich slov bylo jeho tělo těžce pohmožděno. „Rty byly fialové, a když jsme ho otočili, z úst a nosu mu tekla krev. Hruď, krk, záda, boky i nohy měl tmavě fialové nebo černé a pokryté modřinami," napsala po návštěvě vězení jeho dcera Žung-čchien.

Věznice se odmítla k případu oficiálně vyjádřit a nabídla rodině finanční vyrovnání ve snaze celou věc ututlat. Jeden pracovník věznice nicméně rodině sdělil, že jejich otec zemřel na následky nuceného krmení, když se mu krmící trubice dostaly až do plic.

20120623 chin
Tělo Čchin Žung-čchiena bylo po smrti pokryto modřinami. (The Epoch Times)
Čchin Žung-čchien se společně se sestrou a matkou snažili najít spravedlnost u úřadů, všude ale odmítli zabití vyšetřit. Navíc začali celou rodinu v srpnu 2011 sledovat, aby nakonec v listopadu toho samého roku Žung-čchien matku i sestru zatkli a poslali je do tábora nucených prací ve městě Char-pin. Tam se snažili obě ženy přinutit ke stažení žádosti o přešetření smrti otce a manžela.

Žung-čchien se od té doby snaží vyburcovat svědomí lidí k podpisu petice a dál bojuje za spravedlnost. Podle informátora z vysokých kruhů se současný premiér Wen Ťia-pao a jeho lidé chtějí v rámci chystaných politicko-ekonomických reforem s pronásledováním Falun Gongu skončit a oběti rehabilitovat.

 

Video poskytla Televize NTD

 


Čtěte také:

Stovky Číňanů brání příznivce Falun Gongu

Zdravý způsob života: Falun Gong

Číňanka žaluje stranického pohlavára Po Si-laje za mučení (video)

Vnitřní síla zvítězí nad mučením

Dalajláma: Pronásledování Tibeťanů a následovníků Falun Gongu je velmi smutné

Čína: 2 300 lidí požaduje soud pro ty, co nechali mučit praktikujícího Falun Gongu