20121003 tibet
Tibetští zástupci na druhém mimořádném valném shromáždění v Dharamshale, 25. září. (Manjunath Kiran/AFP/GettyImages)

Tibetští exiloví vůdci vyzvali minulý týden k zastavení kampaně upalování a namísto toho k přijetí nenásilných forem protestů. Krok přichází poté, co se v Tibetu od roku 2009 na protest proti represím čínského režimu zapálilo více než padesát lidí.

Představitelé Tibetu uspořádali čtyřdenní setkání v severoindické Dharamsale, jehož výsledkem bylo společné prohlášení, ve kterém žádají své krajany žijící v Číně, aby ukončili protesty formou sebeupalování. Mnozí z desítek upálených Tibeťanů byli mladí mniši a jeptišky z čínské provincie S'-čchuan a sousední tibetské autonomní oblasti.

Premiér Lobsang Sangaj uvedl, že upalování je v rozporu s nenásilným odporem vůči čínskému režimu, nicméně zdůraznil, že chápe znepokojivou situaci, které Tibeťané v Číně čelí.

„My Tibeťané nejsme početnou populací a každý život je vzácný," řekl agentuře Associated Press mluvčí tibetského exilového parlamentu Phenpa Tsering. Na sebeupálení již zemřelo nejméně jednačtyřicet  Tibeťanů.

Čínský režim musí ukončit svůj nesmlouvavý postoj k Tibeťanům a měl by převzít zodpovědnost za zhoršující se situaci včetně ničení tibetského náboženství, kultury a jazyka, uvedli zástupci tibetské exilové vlády.

Čínské úřady v Tibetu v posledních měsících vystupňovaly zákroky vůči původnímu obyvatelstvu. Dokonce zašly tak daleko, že odřízly elektřinu a telekomunikace, aby se zabránilo šíření informací o sebeupáleních. Jeden Tibeťan z Lhasy označil minulý měsíc v rozhovoru pro Rádio Svobodná Asie hlavní město Lhasa jako „jedno velké vězení“ s všudypřítomnými zástupy čínských bezpečnostních sil, kontrolních stanovišť a tělesných skenerů.

Některé Tibeťany úřady nechaly zbít nebo jim vyměřili dlouhé tresty ve vězení včetně jednoho významného mnicha, který dostal sedmiletý trest odnětí svobody za šíření informací o sebeupáleních. Začátkem tohoto měsíce byla 17letá Tibeťanka zbita čínskými bezpečnostními silami a odsouzena na tři roky do vězení za to, že rozdávala protirežimní letáky.

Exiloví vůdci chtějí nadále získávat podporu u mezinárodního společenství, aby se jim podařilo obnovit dialog s čínskou stranou. Ten se podle nich zastavil „kvůli nedostatku pozitivních reakcí ze strany čínské vlády“.

Článek upraven 3. 10. 2012

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Čtyři Tibeťané byli uvězněni za informování o případech sebeupálení

Mladičká Tibeťanka rozdávala letáky. Dostala tři roky natvrdo

Čínská vláda odmítá americkou zprávu o stavu náboženské svobody za rok 2011

Čína vyhrožuje, že zruší přípravný olympijský tábor na severu Anglie

Zpřísnění bezpečnostních opatření v Lhase, turisté nesmí do města (video)

Recenze na film: Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe

Konference „Tibet v plamenech“ upozornila v Evropském parlamentu na závažnost situace