20120909 tibet
Žena si prohlíží výstavu s portréty ohlášených obětí sebeupálení v Tibetu. V tibetských oblastech Číny se od února 2009 upálilo více než 50 Tibeťanů. (Mandy Cheng/AFP/GettyImages)

Sedmnáctiletou Tibeťanku Džigme Dolmu poslali čínští úředníci na tři roky do vězení za to, že rozdávala letáky kritizující čínskou vládu v Tibetu. Krok naznačuje, že se místní úřady snaží vymýtit přibývající případy sebeupálení, kterými Tibeťané vyjadřují nesouhlas s čínskou nadvládou.

Rádio Svobodná Asie uvedlo, že dívka byla zatčena už na konci srpna za organizování protestů ve městě Kardze v provincii S'-čchuan. Tibeťanka v červnu rozhazovala z mostu nad křižovatkou v Kardze letáky a křičela protibetská hesla.

„Když se dostala do hlavní části města, policie ji zajala, zbila a odvedla,“ uvedla očitá svědkyně z Kardze pro Rádio Svobodná Asie. Teenagerka byla poté údajně poslána do nemocnice s paží v závěsu a později obžalována za „rozvracení Číny“.

Čínské úřady se v posledních měsících snaží potlačit všechny tibetské demonstranty i ty, kdo šíří informace o upálení svých spoluobčanů na protest proti čínské nadvládě. Nedávno byl například v provincii S'-čchuan odsouzen tibetský mnich za šíření informací o sebeupálení.

Od února 2009 se upálilo více než 50 Tibeťanů, většinou mniši a mnišky, kteří se tak snažili upozornit na špatné zacházení ze strany čínského režimu. Sebeupálení, která jsou soustředěna převážně kolem kláštera Kirti v provincii S'-čchuan, však neschvaluje tibetský premiér žijící v exilu, Lobsang Sangaj.

Lidskoprávní skupina Mezinárodní kampaň za Tibet zaslala minulý týden dopis americké ministryni zahraničí Hillary Clintonové se žádostí, aby na čínský režim naléhala ve věci řešení bezpečnosti Tibeťanů a zprostředkovala osvětové kampaně o problémech v Tibetu, jako je úpadek tibetské kultury, pokles náboženské svobody a nejrůznější lidské tragédie.

V posledních dnech se na tibetskou autonomní oblast v hlavním městě Lhasa silně upnuly čínské bezpečnostní síly. Jeden obyvatel přirovnává oblast k „jednomu velkému vězení“ s tím, že policisté jsou všude a jsou vyzbrojeni „puškami, obušky a hasicími přístroji“.


Související články:

Čínská vláda odmítá americkou zprávu o stavu náboženské svobody za rok 2011

Čína vyhrožuje, že zruší přípravný olympijský tábor na severu Anglie

Zpřísnění bezpečnostních opatření v Lhase, turisté nesmí do města (video)

Recenze na film: Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe

Konference „Tibet v plamenech“ upozornila v Evropském parlamentu na závažnost situace