Thubten Wang-čchen (oběť a žalobce), Palden Gyatso (oběť), Takna Jigme Sangpo (oběť) a Kalsang Phuntsok (tehdy ředitel Kongresu tibetské mládeže) stojí před španělským národním soudním dvorem (Audiencia National) po podání stížnosti o genocidě 28. června roku 2005. Do stížnosti bylo 9. října doplněno jméno bývalého představitele čínského režimu Chu Ťin-tchaa. (Carlos Sánchez/Tibet Support Committee)
Thubten Wang-čchen (oběť a žalobce), Palden Gyatso (oběť), Takna Jigme Sangpo (oběť) a Kalsang Phuntsok (tehdy ředitel Kongresu tibetské mládeže) stojí před španělským národním soudním dvorem (Audiencia National) po podání stížnosti o genocidě 28. června roku 2005. Do stížnosti bylo 9. října doplněno jméno bývalého představitele čínského režimu Chu Ťin-tchaa. (Carlos Sánchez/Tibet Support Committee)

 

Po měsících průtahů vydal soudce nejvyššího španělského soudu zatykač na pět vysoce postavených úředníků čínského režimu včetně exprezidenta Ťiang Ce-mina. Zatykače byly předány Interpoolu, který má provést následné zadržení jmenovaných osob. Předpokládá se silný nátlak čínského režimu na stažení zatykačů. Zatykač na Ťiang Ce-mina vydal již v roce 2009 argentinský soudce, jemuž byl poté případ odebrán a jeho rozhodnutí anulováno.

18. listopadu 2013 nařídil vydání zatykačů v případu obvinění z genocidy, mučení a zločinů proti lidskosti, které měly být spáchány během čínské okupace Tibetu. V přidruženém soudním případu z 19. října 2013 obvinil soud nedávného vůdce čínské komunistické strany Chu Ťin-tchaa z genocidy prováděné v Tibetu.

Soudní rozhodnutí vydané v listopadu vyvolalo hlasité stížnosti diplomatů Čínské lidové republiky. Velvyslanec ČLR v Madridu podal podle deníku El Pais „silně formulovaný protest“ španělské vládě.

Na denním briefingu čínského ministerstva zahraničí prohlásila jeho mluvčí Čchun-jing Chuaová (Chunying Hua), že „Čína je velmi nespokojena a je rozhodně proti špatné činnosti příslušného španělského [soudu], kterou učinil, zatímco je ignorováno čestné postavení Číny. Na tom, zda může být tento problém vhodně vyřešen, závisí zdravý vývoj vazeb [mezi oběma zeměmi]".

Podle deníku El Pais otálel soudce Ismael Moreno s vydáním zatýkacích rozkazů zčásti kvůli zástupcům Číny, kteří projevovali „extrémní nespokojenost“. Po intenzivních diskuzích v rámci soudu soudce souhlasil, že podepíše zatykače, které zaručují, že soudní případ bude i nadále pokračovat, alespoň prozatím.

Vládnoucí španělská Lidová strana zavedla v parlamentu opatření, které by soudu zabránilo v této žalobě pokračovat, a pokračovat i v dalších soudních sporech v oblasti lidských práv závislých na rozsáhlém výkladu univerzální jurisdikce v současné době zakotvené ve španělském právu.

Univerzální jurisdikce je zásadou mezinárodního práva, podle níž národ může vyšetřovat jednotlivce pro trestné činy, pokud jsou dostatečně závažné, bez ohledu na to, na kterém místě ve světě byly tyto činy spáchány.
Všechny opoziční strany oznámily, že budou hlasovat proti novým opatřením, ale ani jejich jednotná opozice nestačí k tomu, aby zabránila Lidové straně změny prosadit.

Kromě bývalého vůdce režimu Ťiang Ce-mina byl vydán také zatykač na Li Pchenga (Li Peng), bývalého čínského premiéra, známého jako „řezník z Pekingu“. Tuto přezdívku získal za svou roli v masakru studentů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Li Pcheng byl zapleten do genocidy v Tibetu údajně proto, že zastával post premiéra během násilných zásahů v Tibetu v 80. a 90. letech.

Další zatykače zahrnují Čchiao Š'ho (Qiao Shi), bývalého šéfa bezpečnosti a vedoucího čínské lidové ozbrojené policie v období stanného práva v Tibetu v pozdních 80. letech. Dále také Čchen Kchuej-jüana (Chen Kuiyuan), stranického tajemníka v Tibetu v letech 1992 - 2001, známého jako zastánce tvrdé linie, a Pcheng Pchej-luna (Peng Peilun), ministra Plánování rodičovství v 90. letech. Na webových stránkách Interpolu v sekci hledaných osob se ke 14. únoru 2014 jména a tváře těchto osob prozatím nezobrazují.

Když Národní soud ve Španělsku obvinil čínského exprezidenta Chu Ťin-tchaa za genocidu, Alan Cantos, ředitel Výboru pro podporu Tibetu, řekl Epoch Times, že rozhodnutí soudu je „triumfem španělského práva, které se přiklonilo na stranu pravdy, zásad a spravedlnosti, namísto na stranu diplomatických tlaků a sil v Číně“.

Další obvinění vznesená ve Španělsku

Shodou okolností je u španělského soudního dvora obžalován bývalý předseda komunistické strany Ťiang Ce-min z dalších zločinů. Popodle patnácti žalovatelů (obětí) se měl dopouštět genocidy a zločinů proti lidskosti v represivních kampaních proti duchovnímu hnutí Falun Gong (Fa-lun kung) v Číně. Společně s ním jsou obžalováni další čtyři vysocí funkcionáři včetně v Číně nedávno odsouzeného Po Si-lajeDalšími jsou Luo Kan - bývalý ředitel Úřadu 610, Ťia Čching-lin - čtvrtý nejvýše postavený člen strany, a Wu Kuan-čeng - bývalý předseda interního disciplinárního výboru strany. 

 

small United States

 

Čtěte také:

Bývalý představitel čínského režimu obžalován z tibetské genocidy

Španělsko vydalo zatykač na čínského exprezidenta; je zažalován za genocidu v Tibetu

Peking vyvíjí tlak na Španělsko kvůli žalobě na bývalého prezidenta za genocidu v Tibetu

Zmrazte konta obžalovaným čínským úředníkům včetně bývalého prezidenta, říkají protibeťané

Zatknula by Česká republika čínské státníky souzené za genocidu v Tibetu?

Tibeťané odporují nátlaku čínského režimu, represe sílí