20120822-politbyro
Čínští mocnáři na 17. sjezdu ČKS - Luo Kan, Wu Kuan-čeng, Ťia Čching-lin, Wu Pang-kuo, Chu Ťin-tchao, Ťiang Ce-min, Wen Ťia-pao, Ceng Čching-chung a Li Čchang-čchun – 21. října 2007, Peking. (Guang Niu/Getty Images)

 

Jak se přibližuje 18. Národní sjezd Komunistické strany Číny, členové Stálého výboru politbyra se znovu vynořili z přímořského letoviska Pej-taj-che a vůdce strany Chu Ťin-tchao začal, zejména v Pekingu, přesouvat posty některých straníků.

K 17. srpnu 2012 opustilo devět členů Stálého výboru politbyra, nejmocnějšího orgánu komunistické strany, včetně předsedy Chu Ťin-tchaa a premiéra Wen Ťia-paa, přímořské letovisko Pej-taj-che, uvedl státem řízený Lidový deník.

Duowei News, zámořské čínské médium, uvedlo, že skupina již dokončila jednání o podobě nového vedení strany a bude dále jednat podle "zavedených postupů".

Státem řízená média v Číně zveřejnila seznam 2 270 zástupců již 13. srpna 2012, přesto však stále nebylo zveřejněno skutečné datum konání kongresu. Mnozí pozorovatelé věří, že zpoždění je způsobeno vnitřními boji mezi vysokými stranickými úředníky, čehož je příkladem sesazení Po Si-laje, prvního stranického šéfa metropole Čchung-čching.

 

Vnitro-politické čistky

Zajištění kontroly nad Pekingem, hlavním mocenským sídlem Čínské komunistické strany (ČKS), bylo vždy pro vůdce strany nejvyšší prioritou. Každý vůdce se zasazuje o to, aby na důležité posty v Pekingu dosadil své vlastní důvěryhodné stoupence.

Podle tohoto přepokládaného scénáře byl k 17. srpnu Pekingem vydán seznam 101 jmenování a odvolávání, včetně jednotlivců z obecního úřadu veřejné bezpečnosti, prokuratury, inspekčního úřadu, stejně jako klíčových pozic v městem vlastněných podniků.

Četné personální změny nastaly zejména v Úřadu veřejné bezpečnosti a v Komisi pro disciplinární dozor. Stranický tajemník Shougang Group Ču Ťi-min a stranický tajemník Mej Ning-chua ze společnosti Beijing Daily byli zproštěni funkce, respektive degradování. O obou z nich se hovoří jako o členech mocenské frakce Liou Čchiho (sekretář výboru komunistické strany v Pekingu) a Čou Jung-kchanga (bezpečnostní „car“, vedoucího Výboru pro politické a právní záležitosti).

Liou Čchi, sekretář výboru komunistické strany v Pekingu, odstoupil ze svého úřadu v červenci 2012 a byl nahrazen Kuo Ťin-lungem, který je spojen s frakcí Svazu mládeže. Toto jmenování a odvolávání ukazují, že Chu Ťin-tchao provedl v administrativě další čistku.

Mnozí pozorovatelé věří, že kontrola nad Pekingem je již od inaugurace Chu Ťin-tchaa oficiálně převedena do rukou frakce Svazu mládeže, která je samozřejmě spojená s Chu Ťin-tchaem. Chu Ťin-tchao odstoupí z postu šéfa strany po skončení 18. sjezdu, ale je obecně známo, že bude mít po delší dobu i nadále hlavní slovo jako vojenský velitel.

 

Sjezd možná začne dříve

Čtyři čínské deníky ovládané státem: Lidový deník, Deník lidově osvobozenecké armády, Guangming Daily a Ekonomický deník - zveřejnily 1. srpna 2012 speciální vydání k 18. Sjezdu strany, což je výrazně dříve, než tomu bylo při 17. sjezdu strany před pěti lety.

Kongres se může konat od 20. do 25. září 2012 podle hongkongského média Ming Pao, což by bylo rovněž dřívější datum než u předchozího kongresu, který se konal v polovině října.

 

Vrámci příprav policie "vyčistí Peking"

Přípravy jsou již v plném proudu. Pekingská policie zřídila bezpečnostní ředitelství pro "udržení stability" v hlavním městě v průběhu kongresu, o čemž informovala čínské pevninské sdělovací prostředky.

Policie zvolila údajně také nový přístup k odrazení stěžovatelů, kteří proudí do hlavního města, aby podali svoje stížnosti na svoje úřady v příslušných provinciích. Číňané, kteří cestují do hlavního města s rozhořčením, obvykle proti místní úředníkům, jsou běžně zadržováni a posíláni zpět do svých měst.

Policie bude údajně nyní za úspěšnou prevenci před stěžovateli dostávat speciální odměny. Do ulic mají být vysláni tajní policisté, kteří budou vystupovat jako "výzkumní pracovníci", kteří sbírají informace, aby se infiltrovali do řad stěžovatelů a později je pozatýkali a odvezli z Pekingu.

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Režim čelí krizi, přiznává další vysoký čínský politik

Čína: Politické čistky na ministerstvech už začaly, tvrdí časopis

Přes 18 000 čínských úředníků bylo chyceno při útěku do zámoří s nelegálními fondy

Čínští lidé by neměli děkovat straně za svoje štěstí, říká kandidát do nejvyššího politbyra

Čína: Nejvyšší výbor politbyra se možná zúží na sedm členů

Čína: Mocenská frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina

Čína: Souboj komunistických frakcí