Osm tisíc dělníků japonské firmy Fonda stávkovalo 16. ledna v Nan-ťingu. (qq.com)
Osm tisíc dělníků japonské firmy Fonda stávkovalo 16. ledna v Nan-ťingu. (qq.com)

Desítky tisíc lidí protestovaly v Číně v prvním měsíci letošního roku proti špatným pracovním podmínkám, nevyplaceným mzdám nebo nedostatečnému finančnímu ohodnocení.

Jen k 22. lednu se objevily zprávy o přinejmenším deseti velkých demonstracích po celé zemi, to je téměř jeden protest na každé dva dny. Mnohých stávek se zúčastnily tisíce lidí a v jednom případě až deset tisíc občanů.

Prvního ledna protestovaly tisíce obyvatel města An-jang v provincii Che-nan. Podle Yahoo News šlo o demonstraci proti náhlému uzavření několika velkých investičních a kaučních podniků, což způsobilo každé páté rodině v oblasti ztrátu jejich investic. Objevila se podezření z nekalé spolupráce mezi firmami a úřady.

4. ledna vyšlo do ulic deset tisíc dělníků ze společnosti Panzhihua Iron and Steel Group v Čcheng-tu. Jak napsal hongkongský Apple Daily, důvodem stávky byl požadavek na zvýšení mezd. Úřady na protestující poslaly kolem tisícovky policistů, kterým se po několika hodinách potyček zástup podařilo rozehnat. Video z protestu se dostalo i na internet.

Dělnice z čcheng-teského podniku Qianlong Drink Industry Co. si 7. ledna stěžovaly na špatné pracovní podmínky. Jak napsal Oriental Daily, lidé ve firmě, kterou nedávno koupila společnost Lenovo Group, tvrdí, že jim zaměstnavatel nevyplatil přesčasy ani roční odměny. Záběry z protestu se objevily i na videu Rádia Svobodná Asie.

Mapa protestů. Místa protestů jsou označena červeným puntíkem. (publicdomain)
Mapa protestů. Místa protestů jsou označena červeným puntíkem. (publicdomain)

9. ledna stávkovalo více než 500 dělníků z Yellow Sea Rubber Factory ve městě Čching-tao. Podle rádia Sound of Hope se stávka týkala opožděných plateb sociálního zabezpečení a úhrady nájmů. 10. ledna zase stávkovalo téměř tisíc pracovníků komunálních služeb z okrsku Luo-chu v metropoli Šen-čen.

O den později protestovalo v Tung-kuanu přes tisíc dělníků hongkongské továrny na hračky, kteří požadovali navýšení platů a vyplacení dlužných mezd. Úřady na místo vyslaly velký počet policejních sil.

Tři tisíce muslimů z Ťin-ťiangu v provincii Fu-ťien demonstrovalo 12. ledna proti záborům půdy. Rádio Svobodná Asie (RSA) uvedlo, že je očividně inspiroval úspěch vesničanů ve Wu-kchanu. Úřady na účastníky protestu vyslaly přes tisíc příslušníků pořádkové policie. Zprávy hovořily o desítkách zatčených nebo zraněných.

Ke stávce došlo 13. ledna v závodu Changhe Automobile, patřícího do státní automobilky Chang'an Automobile Group. Protestu se zúčastnily dva tisíce zaměstnanců. Na místo byl pro případ násilností vyslán kordon ozbrojených policistů. Druhý den se stávkovalo opět v Šen-čenu, tentokrát čtyři tisíce dělníků z firmy Sanyo postavilo na ulici zátarasy. Protesty se týkaly odstupného.

RSA informovalo, že 16. ledna stávkovalo osm tisíc pracovníků japonské firmy Fonda v Nan-ningu. Jeden svědek na internetu uvedl, že úřady samosprávy na místo poslaly k udržení pořádku tisícovku policistů.

Další tisícovka dělníků se hlasitě hlásila o zvýšení mezd 17. ledna v podniku Xuzhou Meritor Axle Co. v Ťiang-su. Šéf společnosti podle zpráv zvýšení platů odmítl.

English

Čtěte také:

Čína: Vzbouřená vesnice Wu-kchan pohnula Pekingem - případ se bude vyšetřovat

V jihovýchodní Číně vyšly do ulic další davy. Mladí vesničané se postavili moci úřadů

Třináct zemí ohlásilo protesty proti zadržování advokáta Kao Č’-šenga

Čína: 6 000 zaměstnanců továrny na boty stávkuje

Čína: Protesty v šesti provinciích potlačeny násilím