Během posledních 16 let se trvale a systematicky zvyšuje rozšíření médií v čínském jazyce ve Spojených státech. Tento vývoj je způsoben především cílenými investicemi čínské vlády. Důvody jsou jasné: většina těchto subjektů, zejména v oblasti televize a tisku, drží názorovou linii čínské vlády.

Pronikání do nezávislých zahraničních čínských médií se děje ve dvou směrech. Prvním je sponzorování místních čínských mediálních skupin, které jsou registrovány jako nezávislá média, a následné provádění cenzury zpráv prostřednictvím přímého či nepřímého vlastnictví nebo finanční kontroly. Druhým cílem je potlačování nezávislých čínských médií ve Spojených státech přes politický a ekonomický tlak z ČLR.

Dr. Samuel Zhou, viceprezident pro plánování v New Tang Dynasty Television (NTD) a přední odborník na mediální politiku v Číně, shrnul způsoby pronikání a ovládnutí zahraničních čínských médií: „Čínská vláda pořádá každý rok nebo dva konference a nabízí účast více než stovce zahraničních médií. Následně probíhají samostatná setkání s některými vlastníky nebo šéfredaktory místních novin, televizních a rozhlasových stanic. Nákupem akcií může čínská vláda získat plné vlastnické nebo většinové právo v mediálních společnostech."

Typickým příkladem je Singtao Newspaper Group (STNG). STNG byla založena v Hongkongu v roce 1938. V 60. letech byly založeny regionální pobočky v San Franciscu, New Yorku a Los Angeles, které publikovaly Singtao Daily v Severní Americe. Na konci roku 1980 čínská vláda koupila akcie Sally Ou Xian - majitelky STNG.

Zhruba během posledních deseti let se Singtao Daily proměnily v pro-komunistické noviny. Sally Ou Xian je od té doby členkou Čínského lidového politického poradního shromáždění.

Další strategie zahrnují nákup vysílacího času a reklamního prostoru ve stávajících nezávislých sdělovacích prostředcích, s následnými dopady na ně, říká Zhou. „Snaží se do těchto sdělovacích prostředků dosadit své úředníky, aby je mohli ovlivňovat zevnitř,“ vysvětluje.

 

Přečtěte si:

Tchajwanští poslanci podporují vysílání nezávislé televize NTD AP do Číny (video)