20110621_ntd
Ilustrační foto. (Screenshot/Televize NTD)

Partnerská stanice NTD, NTD Asia Pacific, vysílající do Číny přes satelit tchajwanské společnosti Chungwa Telecom, získává podporu od obou hlavních politických stran v zemi. Chungwa Telecom je částečně vlastněna státem, přesto však odmítá výzvy politiků, aby smlouvu s NTD prodloužila i na další období.

Mnoho zákonodárců Legislativního dvora, jak se tchajwanský parlament nazývá, prohlašuje, že chtějí, aby NTD Asia Pacific vysílala bez přerušení i nadále.

Video poskytla Televize NTD

 

„Má to co do činění s právy médií a právem veřejnosti na přístup k informacím. Jelikož je Chungwa monopolem na trhu, musí zvažovat veřejný zájem, ne jen komerční zájmy," řekla předsedkyně Demokratické pokrokové strany Tsai Ing-wen.

Partnerská stanice televize NTD na Tchaj-wanu používá satelit ST-1 společnosti Chungwa od roku 2007 a díky němu vysílá do pevninské Číny. Chungwa v dubnu stanici upozornila, že její vysílání v srpnu, kdy jí vyprší smlouva, zastaví. Tvrdí, že pro NTD nemají na novém satelitu ST-2 dostatek vlnového rozsahu.

Ale někteří mají podezření, že za tím stojí Čínská komunistická strana, která na Chungwa Telecom vyvíjí nátlak, aby vysílání NTD ukončila. Necenzurované zprávy a informace NTD se totiž dostávají i do některých částí pevninské Číny.

Chungwa po setkání s tchajwanským premiérem uvedla, že vysílání obnoví -- ovšem pouze na satelitu třetí strany. Vůči tomu se ale ohradila NTD i poslanci, protože signál by pak nebyl chráněn proti rušení z Číny.

„Obáváme se, že třetí strana by mohla kontrakt kdykoli anulovat a stalo by se, že NTD nebude moci vysílat. Proto žádáme ministerstvo dopravy a komunikací, aby dohlédlo na to, že Chungwa NTD místo na satelitu ST-2 poskytne," uvedl předseda Legislativního dvora Wang Ťin-pching.

„Ať už je to Demokratická pokroková strana, Kuomintang nebo ministerstvo dopravy, všichni chápeme závažnost situace. Nedovolíme, aby bylo televizi NTD přerušeno vysílání z Tchaj-wanu ani na jediný den," sdělil poslanec za Kuomintang Hsieh Kuo-liang.

Tchajwanská vláda je největším akcionářem Chungwa Telecom. Komentátoři poukazují na to, že výsledek tohoto sporu ukáže stav svobody tisku a demokratických myšlenek na Tchaj-wanu, který se čím dál víc snaží posilovat pouta s čínským režimem.