Jak se nemá pít čaj

Danny připravil kvetoucí čaj. Sušené kvítky a poupata zeleného čaje v horké vodě rozkvetly (Chen Ming/The Epoch Times)
Danny připravil kvetoucí čaj. Sušené kvítky a poupata zeleného čaje v horké vodě rozkvetly. (Chen Ming/The Epoch Times)
Lu Xun, známý čínský spisovatel (1881 - 1936), jednou řekl: „Jestliže máš dobrý čaj a víš, jak ho pít, pak budeš žít snadný a pohodlný život."

Dnešní tempo života je zběsilé. Každý se musí vypořádat se spoustou práce, lidí a společenských povinností. Když dokážete zabrzdit a dát si konvici dobrého čaje, může vám to do života vnést tolik potřebný duševní klid.

Mnoho lidí si dnes myslí, že dát si čaj znamená nasypat do hrnku lístky čaje a přelít je horkou vodou. Pijí čaj, aby uhasili žízeň, ale pití čaje je ve skutečnosti poklidný kulturní rituál.

O degustaci čaje toho moc nevím, a proto jsem se Dannyho zeptal, jak se má takový čaj správně pít.

„Chceme propagovat čajovou kulturu a přinášet dobré věci. Lidi je třeba vzdělávat o tom, jak správná konzumace čaje probíhá. Když se čaj pije nesprávným způsobem, našemu zdraví to neprospívá"

"Za prvé, než přikročíme k přípravě čaje, je třeba čajové lístky omýt. Čaj z jiných obchodů není tak čistý a na listech mohou být pozůstatky pesticidů. Hodně lidí si listy před přípravou neumývá, přitom tato procedura by se měla dělat i u zelených čajů," popisuje Danny.

Krásné čajové podnosy v Dannyho čajovně (Chen Ming/The Epoch Times)
Krásné čajové podnosy v Dannyho čajovně. (Chen Ming/The Epoch Times)
„Za druhé, prošlý čaj se pít nemá. Jeden kamarád mi přinesl z domu čaj. Když jsem se na něj podíval, všiml jsem si, že je prošlý. Pomyslel jsem si, jak ho může ještě pít? Nikdy nepij prošlý čaj. To tvému zdraví rozhodně neprospěje."

„Maximální doba skladování u zeleného čaje, pokud je správně uskladněn, je kolem jednoho roku. Když dobře uskladněný není, pak se z něho nedá dělat čaj už ani po měsíci. Když se dobře neuschová čaj tie guan yin, za dva týdny se nedá pít," pokračuje Danny.

„Hodně lidí neví, že tie guan yin se má uchovávat v mrazničce. Skladování při nízkých teplotách nestačí. Když tie guan yin dáte do mrazáku, zabalený ve vakuovém balení, vydrží vám rok. Ale stejně mnoho lidí nechává čaj nedbale otevřený nebo dokonce v autě. Listy ztratí esenci za dva nebo tři dny, potom začnou hnít, hlavně v létě."

Danny se také zmínil o tom, že spousta lidí pije horký čaj z velkých hrnků, ale horký čaj není pro vaše zdraví dobrý, tvrdí degustátor. Rovněž podle něj není dobré, když lidé pijí čaj hned po jídle. Má se půl hodiny počkat.

 

Typické rysy pu-erhu

Danny s čajem vyrůstal a pro pu-erh, který z jeho rodného města pochází, má obzvlášť silné zalíbení. Pu-erh je čaj s vitalitou. Může dýchat a na vzduchu pokračuje ve fermentaci. Čím déle jej skladujete, tím jemnější je jeho chuť, proto se mu říká „pitná starožitnost".

Jedinečná kvalita a charakter pu-erhu Dannyho silně přitahují. Objasňuje: „Z pu-erhu uděláte deset, dvacet nebo až čtyřicet nálevů. Typický zelený čaj bude po jednom nebo dvou nálevech bez chuti. Nový koláč pu-erhu bude chutnat jinak po čase skladování a každý nálev bude chutnat jinak."

„Proměna pu-erhu připomíná lidský život. Čerstvý pu-erh je jako dítě, které je rozpustilé a vnímavé. Než dosáhne pu-erh zralosti, je trpký, hořký a svíravý a chuť není stabilní. Stálým a lépe vnímatelným se stane až po 20 až 30 letech skladování, teprve pak je chuť vyzrálá. Čaj je i tak hořký a trpký, se silnou příchutí, právě jako člověk středního věku," odborně a s láskou popisuje Danny.

„Čtyřiceti až padesátiletý pu-erh je ustálený, plný a hodně silný. Stoletý pu-erh je bez chuti, i když barva čaje zůstává, je rudá, ale průhledná, jako červené víno, jen bez chuti. Je to vskutku kouzelné a nádherné," dodává.

Danny nám udělal kvetoucí čaj. Když v mojí sklenici pozvolna rozkvétaly červené kvítky jasmínu, chryzantémy a pupeny zeleného čaje, byl jsem tou nepopsatelnou krásou uvnitř okouzlen.

„Pěkně to vypadá a je to také velmi zdravé!" usmál se Danny. „Květinový čaj má decentní vůni. Je to kombinace čaje a květin. Kromě účinku zeleného čaje dodávají nápoji sušené květy také kosmetický efekt a navíc je to dobré pro zdraví."

Danny se také smutně rozhovořil o problémech na domácím čínském trhu s čaji. „Současný trh s čajem, hlavně ten s pu-erhem, je dost chaotický. Celková roční produkce pu-erhu z Yunnanu je něco pod 80 000 tun, ale na čínském trhu dosahuje objemu prodeje pu-erhu 200 000 tun."

„Těžko říct, co je to vlastně za čaj. Pu-erh je klasifikovaný jako čaj vařený nebo syrový. Postup pro výrobu vařeného čaje nebyl dostupný až do roku 1973 a až do roku 1975 nebyl proces kompletní. Mnoho lidí prodává vyzrálý čtyřiceti nebo padesátiletý čaj, ale spousta lidí momentálně na domácím čajovém trhu vydává podřadné zboží za zboží kvalitní, jen aby vydělali peníze," stěžuje si čajový expert.

„Jiní zase přidávají do čaje chuťové esence nebo vůně, aby byl čaj hodně aromatický, ale takový čaj není pro zdraví lidí vůbec dobrý. Jestli chcete rozeznat kvalitní čaj, je dobré se poradit s odborníky," dodává Danny.

Dannyho online obchod lze najít na www.healthylinktea.com.

Article in English

Rozhovor s nejmladším profesionálním ochutnávačem čaje z Číny, 1. část

Čaj: Pu–erh, čaj čínských císařů

Čaj: Dátá másála - lahodný a povzbuzující doušek mléčného čaje