28-letý Danny je nejmladším profesionálním degustátorem čaje v Číně. (Ming Chen/Epoch Times)
28-letý Danny je nejmladším profesionálním degustátorem čaje v Číně. (Ming Chen/Epoch Times)

Čaj je národním nápojem Číny a Xishuangbanna (čti Si-šuang-pan-na, pozn. red.) v jihozápadní čínské provincii Yunnan je domovem čaje pu-erh. Osmadvacetiletý Danny se v prefektuře Xishuangbanna narodil a v Číně také vyhrál titul národního šampiona v ochutnávání čaje.

Nejmladším profesionálním degustátorem čaje se stal díky své lásce k tradičnímu čínskému čaji a neutuchajícímu nadšení pro umění degustace čaje. Nedávno si otevřel čajovnu Heatlhy Link v australském Melbourne, kam se před rokem přestěhoval z Číny. Rozhovor probíhal v jeho útulné malé čajovně. Nejdřív udělal konvici čaje pu-erh, který mi rozehřál žaludek.

Zatímco Danny ohříval čajovou soupravu a omýval listy, pověděl mi o prvním šálku čaje, který nám připravoval: „Tohle je malý blok lisovaného pu-erhu starého asi 15 let. I když byl vařený a hodně dlouho skladovaný, jeho chuť je hodně jemná a plná.

 

Dannyho rodina se ve výrobě čaje pohybuje už čtyři generace (Ming Chen/Epoch Times)
Dannyho rodina se ve výrobě čaje pohybuje už čtyři generace (Ming Chen/Epoch Times)

„Barva čaje připomíná červené víno a je velmi pěkná. Když budeš při pití pozorný, neujde ti, že každý nálev jinak chutná. Je (čaj) hodně silný, těžký a jemný. Pu-erh je dobrý pro zdraví a má příjemnou pachuť."

První doušek chutnal silně a příjemně, stejně jako upřímné přátelství.

Popularizování tradiční čínské čajové kultury

Dannyho rodina se v čajové branži pohybuje už čtyři generace. Když mluví o sobě, je jeho tón skromný: „S pitím pu-erhu jsem vyrůstal. Když mi byly tři roky, dali mi pu-erh, abych ho vypil. S rodinou jsme často pili také čaje ve stylu gong-fu."

„Když jsme měli hosty, chtěl jsem šálek čaje také. Pořád si ještě vzpomínám, jak jsem pil malé šálky čaje, šálek za šálkem," vzpomíná čajový mistr.

„Mým cílem je předat tradiční čínskou čajovou kulturu budoucím generacím a říci o ní více lidem. Dobrý čaj musí být dobrý pro zdraví a musí dobře chutnat. Chtěl bych, aby víc lidí pilo opravdový a dobrý čaj. To, že dnešní lidé budou znát tradiční kulturu čaje, jim prospěje," domnívá se Danny.

„Teď si pijeme a povídáme s přáteli každý den a u toho hodnotíme čaj. V čajovně mám všechny druhy tradičních čínských čajů," spokojeně se usmívá mladý muž.

Při interview přišel do Dannyho čajovny majitel autosalonu Mercedes. Vyprávěl, že se do čínského čaje zamiloval, když si dal u Dannyho konvici čaje. Předtím prý pil všechny možné čaje, ale teď už chce jen tradiční čínský čaj. Hned si objednal konvici a povídá: „Čeho si cením nejvíc, je kvalita výrobku a proto chci právě tento čaj."

I když pu-erh podle Dannyho není tak výrazný jako čaj obsahující chuťové přísady, stejně je i tak ze začátku dost nahořklý a trpký, aby se později chuť proměnila na sladkou. Lidé se postupně naučí ho ocenit, protože si uvědomí, že je dobrý pro jejich zdraví.

„V Austrálii dává spousta mladých přednost chuti a trendům a proto nejdřív pijí kávu, ale nakonec přejdou na čaj, až si uvědomí důležitost svého zdraví," říká Danny. „Hodně lidí s vytříbenou chutí pije čaj. V budoucnu takových lidí bude víc a víc."

 

Jak se spřátelit s čajem

Danny je v oboru ochutnávání čaje osm let. „Jako čajový degustátor musíte umět poznat jak dobrý, tak špatný čaj. Při studování čaje je třeba být trpělivý, protože je jich několik stovek druhů. Poctivě se musíte naučit všechny druhy a důkladně je ochutnávat," vysvětluje.

„Také musíte mít dobrý a citlivý jazyk. Mám mnoho přátel a každý přináší svoje čaje, které společně porovnáváme, hodnotíme a mluvíme o nich. Tím se hodně naučíme," pokračuje Danny.

Říká, že degustátor čaje nesmí dát na první dojem. „Ze všeho nejdřív byste měli mít pokojnou a čestnou mysl. Musíte opustit všechny vnější faktory a zaměřit se jen na čaj. Měli byste se řídit postupy pro degustaci. To je velmi důležité."

Díky čaji se můžete spřátelit s novými lidmi, jak se to mnohokrát stalo i Dannymu.

„Měl jsem hosta z Hongkongu, potkali jsme se v Pekingu. Jednou jsem mu zavolal, že mám velmi starý čaj, o který bych se rád podělil se svými přáteli. Měl v Hongkongu hodně práce, ale stejně si koupil letenku a druhý den přiletěl do Pekingu, jen aby si s námi šálek toho čaje vypil."

„Hodně mě to tehdy dojalo. Teď jsme dobří přátelé. Myslím si, že čajem můžete navázat opravdu hluboké přátelství," dojatě se svěřil majitel čajovny.

Dannyho online obchod lze najít na www.healthylinktea.com.

Ve 2. části rozhovoru Danny prozradí, jak se čaj pít nemá a jaké vlastnosti má pu-erh mít.

Article in English

Rozhovor s nejmladším profesionálním ochutnávačem čaje z Číny, 2. část