Vyznamenání pro Kao Č'-šenga

 

Sedmnáctiletá dcera Gao Zhishenga v pátek 6. srpna v San Francisku převzala v slzami v očích za svého otce mezinárodní Cenu lidských práv pro právníky. (Huang Yiyan/ Velká Epocha)
Sedmnáctiletá dcera Kao Č'-šenga v pátek 6. srpna v San Francisku převzala v slzami v očích za svého otce mezinárodní Cenu lidských práv pro právníky. (Huang Yiyan/ Velká Epocha)

Renomovaný čínský právník Kao Č'-šeng, který je v současné době v Číně nezvěstný, dostal od Asociace právníků a soudců ve Spojených státech (ABA) za svou práci mezinárodní vyznamenání. Toto vyznamenání v San Francisku v pátek 6. srpna na slavnostním předání převzala v zastoupení svého otce jeho sedmnáctiletá dcera Grace.

 

Takové vyznamenání získávají každoročně právníci, kteří museli trpět díky svému zasazení za lidská práva.

Kao pochází z velmi chudých poměrů a ke svému vzdělávání využil každé příležitosti. Stal se slavným právníkem a v roce 2001 byl čínským ministerstvem spravedlnosti jmenován špičkovým právníkem. Hájil práva majitelů domů, majitelů obchodů, dělníků a příležitostně také stoupenců Falun Gongu.

„Z tohoto důvodu mu byla v roce 2005 odebrána právnická licence," stojí v uveřejnění ABA. „V roce 2006 byl obžalován z ohrožení státu a odsouzen k domácímu vězení. 12. září 2007, tedy rok před konáním olympijských her, napsal dopis adresovaný Kongresu Spojených států, v němž popsal situaci lidských práv v Číně. Nato byl zatčen a podle zpráv 60 dnů mučen."

„O této zkušenosti hovořil s jedním novinářem a doslova řekl, že ztráta jeho důstojnosti v něm vyvolala pocit, že není nic jiného než nějakým zvířetem. Dokonce byla zatčena i jeho rodina a pravděpodobně i mučena. Jeho ženě a oběma dětem se podařilo z Číny uprchnout a v loňském roce přijely do Spojených států." Tak zní zveřejněná zpráva asociace právníků a soudců ABA.

Předseda ABA Glenn Herring ve svém projevu vyjádřil naději, že jednoho dne bude moci Kao z rukou své dcery převzít toto vyznamenání a bude moci žít opět společně se svou rodinou. Dále oznámil, že ABA oddělení pro mezinárodní právo vypracovalo státoprávní návrh, ve kterém se dožaduje větší ochrany právníků v Číně. Kaova dcera sklidila za svého otce mohutný aplaus.

Současný pobyt Kao Č'-šenga není znám a existují pádné důvody k obavám o jeho zdraví a bezpečnost.  Kao byl navržen na Nobelovu cenu za mír v roce 2007, 2008 a 2010.

Asociace právníků ABA má více než 400.000 členů a tím je největší dobrovolnou profesní organizací na světě.

Článek v němčině

 


 

Související články:

Členové parlamentu vyzývají k propuštění čínského právníka

David Matas: Pocta Kao Č'-šengovi

Kniha: Kao Č’-šeng - Za Čínu spravedlivější/ A China More Just - Úvod