Rendez-vous (P.Našic/ laterna.cz)
Rendez-vous (P.Našic/ laterna.cz)

Žánr: taneční, drama

Kostýmy a masky: Pavel Knolle
Scénografie: Miloslav Heřmánek
Hudba: Didier Melase, Aarvo Pärt
Námět, režie a choreografie: Jean–Pierre Aviotte

Tančí: Alexandr Volný, Viktorie Vrublevská, Veronika Blažejovská, Eva Zápotočná, David Stránský a další.„Rendez-vous představuje magickou tvář Laterny magiky, jako fantaskní výlet do světa tajných zákoutí lidské mysli.“Obecně se traduje, že se člověku těsně před smrtí promítne před očima celý jeho život, a právě nad tímto jevem se rozhodl rodák z francouzského Lyonu Jean-Pierre Aviotte, který byl několik let šéfem baletního souboru Laterny magiky, pozastavit.

V tanečním představení nazvaném Rendez-vous představuje Aviotte toreadora zápasícího s býkem v aréně. Zraněný toreador klesá k zemi pod smrtelným zraněním a pomalu zápasí se smrtí a propadá se do světa duchů a rozličných vizí.

Aviotte se pokouší pomocí obrazů, kostýmů a tance zobrazit toreadorův souboj se smrtí, jeho poslední okamžiky života a fantaskní stavy mysli umírajícího.

 

O představení

Rendez-vous (P.Našic/ laterna.cz)
Rendez-vous (P.Našic/ laterna.cz)

Rendez-vous patří k nejmladším titulům repertoáru Laterny magiky. Jako mezinárodní koprodukční projekt mělo Rendez-vous premiéru 2. srpna 2005 v jihofrancouzské Cathedrale d´Images, a poté se stal stalo repertoárovým představením Laterny magiky.

Na vznik celého představení mělo zásadní vliv prostředí bývalého francouzského kamenolomu Cathedrale d´Images v Les Baux de Provence, který zaujal scénografa Josefa Svobodu i samotného Aviotta.

„V představení je dominantním prvkem tanec, pohyb, neboť téma koridy je samo o sobě nesmírně lákavé k tanečnímu ztvárnění. Nechybí prvky fyzického divadla a akrobacie,“ říkají autoři. 

Hodnocení

Rendez-vous (P.Našic/ laterna.cz)
Rendez-vous (P.Našic/ laterna.cz)

Pokud se zaměříme na hlavní nosný prvek představení, kterým je tanec, stojí za zmínku především výkony Alexandra Volného jako matadora, který vytvořil společně s Viktorií Vrublevskou v roli smrti skvěle sladěné duo. Souboj matadora se smrtí připomíná podivně mrazivé rendez-vous mileneckého páru.

Povedené duo vytvořil Volný také s Veronikou Blažejovskou, která odtančila roli duše, s níž matador po smrti splyne.

Kromě skupinových tanečních kreací, které by ještě mohly po stránce celkového sladění tanečníků udělat velký krok kupředu, představuje Laterna magika také řadu vizuálních triků.

Rendez-vous (P.Našic/ laterna.cz)
Rendez-vous (P.Našic/ laterna.cz)

Výborně sestavené taneční scény připomínají svojí spletitostí a fantaskností krajinu snů, ve které se divák nejednou zapomene, připoután k situaci, která se odehrává na jedné straně pódia, a zapomíná pozorovat celkový obraz.

Toho tvůrci umě využívají a překvapují diváky nečekanými příchody a vstupy, zatím co si hrají s jejich pozorností jako mág při svém vystoupení.

Rendez-vous představuje magickou tvář Laterny magiky a společně s dalšími prvky, jako jsou akrobacie, kostýmy a originální rekvizity, vytváří na dojmy a umělecké výkony bohaté a pestré představení, které se vám tajuplně zaryje do paměti.

Hodnocení:

 

Recenze dalších představení Laterny magiky:

Divadelní recenze: Kouzelný cirkus – odolejte trikům a nástrahám tajemného kouzelníka

Divadelní recenze: Legendy magické Prahy - zajímavá novinka Laterny magiky

Divadelní recenze: Casanova - velký milovník, nebo otrok marné touhy? 

Divadelní recenze: Cocktail 008 – výběr toho nejlepšího z Laterny magiky

Divadelní recenze: Antikódy v Laterně magice si mohli vyzkoušet diváci

Divadlo: Vidím nevidím - režisérka Maria Procházková poprvé na divadelních prknech