Premiéru nového představení Laterny magiky nazvaného Legendy magické Prahy mohli diváci vidět již 3. března. (laterna.cz)
Premiéru nového představení Laterny magiky nazvaného Legendy magické Prahy mohli diváci vidět již 3. března. (laterna.cz)

Námět, scénář, režie: Jiří Srnec

Hudba: Kryštof Marek
Choreografie: Petr Zuska

Kostýmy a masky: Šárka Hejnová
Scénografie a výtvarná spolupráce: Miloslav Heřmánek

 

„Představení přináší do tvorby divadla něco opravdu zajímavého, pozitivního a jedinečného."

 

Premiéru nového představení Laterny magiky nazvaného Legendy magické Prahy mohli diváci vidět již 3. března. Dostal jsem se až na jednu z jeho prvních repríz a dojmy z celého díla mám především pozitivní.

Nový multimediální projekt vychází z jednoho z titulů Černého divadla Jiřího Srnce, který běžel v devadesátých letech pod názvy Ahasver, Timewalker nebo Pražský chodec.

Nyní vdechli staropražským pověstem a legendám nový život a dali novou podobu choreograf Petr Zuska, hudebník Kryštof Marek, kostymérka Šárka Hejnová a scénograf Miloslav Heřmánek.

 

Od Fausta k mistru Hanušovi

Židovský příběh Tajemný ženich. (laterna.cz)
Židovský příběh Tajemný ženich. (Lukáš žentel/ laterna.cz)

Představení je rozděleno do šesti příběhů, které jsou propojeny po vizuální i významové stránce. První část Kameny jakoby symbolizovala paměť, která se může uchovat a vrátit a později se v příběhu také projeví.

Dále se podíváme na obyvatele Faustova domu - Fausta a alchymistu Edwarda Kelleyho. Poté se na pódiu odehraje židovský příběh Tajemný ženich, kterého vystřídá Zahradní slavnost a obraz císaře Rudolfa II.

U židovských příběhů ještě zůstaneme s Rabi Löwem a jeho Golemem. Sérii příběhů zakončuje pověst o mistru Hanušovi a jeho pražském orloji, který se volně prolne do Ikarova letu.

 

Hodnocení

Mistr Hanuš - Orloj. (Hana Smejkalová/ laterna.cz)
Mistr Hanuš - Orloj. (Hana Smejkalová/ laterna.cz)

Legendy magické Prahy přinášejí na začátku obrazy pokušení a svodů, kterým člověk čelí, a jimž je lépe se vyhnout a odolat, čímž do určité míry kopírují jiná vlastní představení.

U příběhu Zahradní slavnost a obraz císaře Rudolfa II. mne zaujala hravost, krása a naděje, které z příběhu, tanečníků a kulis vyzařovaly. Vynikající a positivní hudební složka, choreografie a výtvarná část scény mi vykouzlila úsměv na rtech. Měl jsem pocit, že tento projekt určitě přinese do tvorby divadla něco nového. Doufal jsem že v tomto duchu bude představení dále pokračovat.

Příběh Rabbiho Löwa byl trochu zdlouhavý ale dobře vizuálně zpracovaný. Ve spojení posledních dvou částí Mistr Hanuš a Ikarův let přivedla strhující choreografie a tanec Filipa Jandy a Davida Stránského představení do podle mě perfektního závěru, kdy někteří diváci tanečníkům hlasitě provolávali „bravo!".

 

Faustův dům. (laterna.cz)
Faustův dům. (laterna.cz)

Poslední scéna jakoby zobrazovala stav mistra Hanuše, kterého nechali samolibí pražští radní oslepit. Fantaskní výjevy vedou diváka od prvotního bloudění tmou, člověka, který oslepl a bojuje se stravující bolestí, až k vzestupu síly vůle a touhy po životě. Choreografie a vizuální složka diváky strhává a magneticky vtahuje do děje.

Něco nového a jedinečného se dostalo na jeviště Nové scény. Legendy magické Prahy podle mě zaujmou jak znalce tvorby Laterny magiky, tak nové diváky, a přinesou jim zajímavý umělecký zážitek.

Kdo zná tvorbu Laterny magiky, bude vědět, že mezi její nejradostnější a nejpozitivnější představení patří Kouzelný cirkus, který slaví také největší počet repríz. Legendy magické Prahy rozhodně mají potenciál stát se dalším divácky úspěšným představením, které se dokáže skrze ponurosti a podivnosti přerodit do světla a krásy.

Hodnocení:

Laterna magika - vstupenky

 

Zajímavosti

Premiérou představení Laterna magika zároveň oslavila 80. narozeniny Jiřího Srnce, jednoho z významných tvůrců nejen Laterny magiky, ale hlavně zakladatele a uměleckého ředitele Černého divadla Jiřího Srnce - ‚malého divadla velkých zázraků‘, který se ujal režie celého představení.

Po premiéře 3. března převzal pan Srnec ještě na scéně z rukou ministra kultury medaili Artis Bohemae Amicis (tj. přátelům českého umění) za šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí.

Premiéra proběhla 3. března 2011 na Nové scéně Národního divadla.

Článek upraven 20.3.2011

 

Recenze dalších představení Laterny magiky:

Divadelní recenze: Kouzelný cirkus – odolejte trikům a nástrahám tajemného kouzelníka

Divadelní recenze: Casanova - velký milovník, nebo otrok marné touhy? 

Divadelní recenze: Rendez-vous – výlet do tajných zákoutí lidské mysli 

Divadelní recenze: Cocktail 008 – výběr toho nejlepšího z Laterny magiky

Divadelní recenze: Antikódy v Laterně magice si mohli vyzkoušet diváci

Divadlo: Vidím nevidím - režisérka Maria Procházková poprvé na divadelních prknech