O souboru

Kouzelný cirkus. (se svolením Laterny magika)
Kouzelný cirkus. (se svolením Laterny magiky)

Začátky divadla Laterna magika sahají až do roku 1958, kdy režisér Alfréd Radok společně se scénografem Josefem Svobodou vytvořili představení s názvem Laterna magika. Představení bylo připraveno speciálně pro Světovou výstavu v belgickém Bruselu a pro její československý pavilon. Představení sklidilo v Bruselu velký úspěch a jméno Laterna magika následně dostala zrekonstruovaná budova kina Adria na Národní třídě v Praze, v níž byl program po velkém bruselském úspěchu uváděn.

Laterna magika dále zaznamenala úspěchy na Světové výstavě v kanadském Montrealu v roce 1967 nebo v japonské Osace v roce 1970. S programy, vytvořenými specielně pro tyto příležitosti pak divadlo cestovalo po celém světě. V polovině sedmdesátých let byla Laterna magika přidružena k Národnímu divadlu v Praze.

Toto specifické divadlo k vyjádření jednotlivých témat a příběhů nepoužívá slova, ale pracuje s kombinací projekce, tance, hudby, světla a tmy, pantomimy, černého divadla a dalších prvků.

 

Program divadla:

Aktuální program naleznete zde

 

Recenze představení

Divadelní recenze: Kouzelný cirkus – odolejte trikům a nástrahám tajemného kouzelníka

Divadelní recenze: Legendy magické Prahy - zajímavá novinka Laterny magiky

Divadelní recenze: Casanova - velký milovník, nebo otrok marné touhy? 

Divadelní recenze: Rendez-vous – výlet do tajných zákoutí lidské mysli 

Divadelní recenze: Cocktail 008 – výběr toho nejlepšího z Laterny magiky

Divadelní recenze: Antikódy v Laterně magice si mohli vyzkoušet diváci

Divadlo: Vidím nevidím - režisérka Maria Procházková poprvé na divadelních prknech

Divadelní recenze: Graffiti - on a ona pohledem studentů FAMU, duše současných mladých lidí

Recenze: Human Locomotion - sázka o pohyb koně posunula odvětví fotografie a filmu kupředu, ale..

 

Repertoár Laterny magiky

Inscenace o mistrovi fotografie Human Locomotion, multimediální projek Legendy magické Prahy, inscenace Graffiti, hra režisérky Marie Procházkové Vidím nevidím, Coctail 012Antikódy a legendární Kouzelný cirkus.


Human Locomotion

Human Locomotion. (narodni-divadlo.cz)
Human Locomotion. (narodni-divadlo.cz)

Nové představení divadla Laterna magika je inspirováno životem fotografa a vynálezce Eadwearda Heliose Muybridge. Tento muž věnoval celý svůj život fotografování a stál u začátku vývoje filmu.

Inscenace se zabývá především jeho sázkou, kterou učinil na dostizích. Má pomocí fotografie dokázat, že kůň má při pohybu v jednom okamžiku všechny čtyři nohy ve vzduchu. Muybridge intenzivně pracuje a přemýšlí nad tím, jak technicky provést zachycení pohybu koně. Hra, jejíž název Human Locomotion (lidský pohyb) vychází z pojmenování slavné Muybridgeovy fotografické série Animal Locomotion, zobrazuje především fotografův osobní život, který padl za oběť jeho práci.

 

Antikódy

Antikódy. (narodni-divadlo.cz)
Antikódy. (narodni-divadlo.cz)

Šedesátá léta. Václav Havel sedí za psacím strojem a píše. Myšlenky se na papíře skládají do obrazů. Nejnovější multimédia v hlavní roli vizuálně-pohybové inscenace Antikódy na motivy stejnojmenné sbírky experimentální poezie Václava Havla.

Inscenaci vytvořil tým mladých profesionálů pod režisérským vedením Braňo Mazúcha, který má na kontě přes dvě desítky inscenací u nás i v zahraničí. Doplňuje ho multimediální designer Dan Gregor, mezinárodně oceňovaná choreografka Věra Ondrašíková, zvukový designer Stanislav Abrahám a hudební skladatel Michal Nejtek.

Kouzelný cirkus

Kouzelný cirkus je již legendární představení, které letos oslavilo 35 let nepřetržitého uvádění na repertoáru.. (A. Volný/narodni-divadlo.cz)
Kouzelný cirkus je již legendární představení, které letos oslavilo 35 let nepřetržitého uvádění na repertoáru. (A. Volný/narodni-divadlo.cz)

Kouzelný cirkus je již legendární představení, které letos oslavilo 35 let nepřetržitého uvádění na repertoáru. Premiéra nejstarší uváděné inscenace se konala 15. 4. 1977 a od té doby se odehrálo víc než 6200 repríz

Představení bylo uvedeno na několika scénách v Praze a v šestnácti zemích světa včetně Kanady a Spojených států, Kouzelný cirkus je tak nejhranější inscenací ve střední Evropě. Jedná se o jednoduchou příběhovou linii, nápaditě poukazující na lidskou honbu za nedosažitelnem.

 

Vidím nevidím

Vidím nevidím - režisérka Maria Procházková poprvé na divadelních prknech. (narodni-divadlo.cz)
Vidím nevidím - režisérka Maria Procházková poprvé na divadelních prknech. (narodni-divadlo.cz)

Režisérka a animátorka filmů Kdopak by se vlka bál nebo Žralok v Hlavě, napsala přímo pro divadlo Laterna magika svoji první divadelní hru - Vidím nevidím.

„Hraný film mi nedával tolik výtvarných možností a především ve filmu nefunguje tma, která v tomto příběhu hraje podstatnou roli. Takže když mě napadla Laterna, bylo to jasné a mohla jsem naopak rozehrát některé motivy podrobněji. V Laterně máme živý kontakt s hlavní představitelkou, můžeme pracovat s hranicí tmy a světla, používat projekce, černé divadlo a vše umocňovat a doslovovat hudbou, ruchy," dodává režisérka.

 

Coctail 012 - The Best of

Cocktail 008 - Code 58 (P.Našic/ laterna.cz) 
Cocktail 008 - Code 58 (P.Našic/ laterna.cz)

U příležitosti padesátého výročí oficiálního zahájení umělecké práce souboru Laterny magiky a po úspěšném vystoupení na Expu 58 se na Novou scénu Národního divadla přeneslo představení nazvané Cocktail 008.

Tento obrazný koktejl toho nejlepšího z repertoáru Laterny magiky je samostatným dílem, které připomíná turistickou návštěvu české metropole se vším všudy. Krásy Prahy, svody vášní i neúprosné dotírání konzumní společnosti a grafity zbarvených zdí – to všechno patří k návštěvě naší metropole i k repertoáru představení Cocktail 008, který byl následně obohacen o další ukázky z představení Legendy magické Prahy a sjezd bruslaře z pražského hradu.

Legendy magické Prahy

Mistr Hanuš - Orloj. (Hana Smejkalová/ laterna.cz)
Mistr Hanuš - Orloj. (Hana Smejkalová/ laterna.cz)

Nový multimediální projekt Legendy magické Prahy vychází z jednoho z titulů Černého divadla Jiřího Srnce, který běžel v devadesátých letech pod názvy Ahasver, Timewalker nebo Pražský chodec. Nyní vdechli staropražským pověstem a legendám nový život a dali novou podobu choreograf Petr Zuska, hudebník Kryštof Marek, kostymérka Šárka Hejnová a scénograf Miloslav Heřmánek.

Představení je rozděleno do šesti příběhů, které jsou propojeny po vizuální i významové stránce. Na scéně uvidíte příběhy Faust, Tajemný ženich, Zahradní slavnost a obraz císaře Rudolfa II, příběh Rabbiho Löwa i mistra Hanuše.

Epoch Times je mediálním partnerem divadla Laterna magika.