20090825-ilustrracni-foto-benzin
Po delší pomlce opět výrazně podražily pohonné hmoty. (flickr.com/theowl84)
24. srpna - Po delší pomlce opět výrazně podražily pohonné hmoty. Nejprodávanější benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zdražil průměrně o 75 haléřů na 29,33 koruny za litr. Cena nafty vzrostla v průměru o 53 haléře na 27,05 koruny za litr. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Podle analytika společnosti Broker Consulting Jana Šimka se cenový růst pohonných hmot v uplynulém týdnu projevil velmi různě.

"Díky překotnému růstu cen nastala na českých čerpacích stanicích situace, kdy některé z nich rychle zareagovaly a navýšily ceny pohonných hmot, jinde se zatím cenový nárůst nepromítl v plné výši. Rozdíly mezi cenami benzinu a nafty u jednotlivých čerpacích stanic v rámci jednoho města nebo kraje tak mohou být až dvě koruny, a to i u stanic stejné značky," uvedl pan Šimek.

Růst cen pohonných hmot v České republice není zatím tak výrazný, jak by mohl být, vzhledem k cenám ropy na světových trzích, které rostou už druhý měsíc za sebou. Za poslední týden vyrostl barel ropy ze 70 USD za barel na 74 USD za barel, což znamená zvýšenou poptávku po této komoditě.

Z posledního uvedeného vyplývá, že cena pohonných hmot zřejmě ještě poroste.