Parlamentní palác v rumunském Bukurešti. Rumunsko má nejvyšší inflaci z EU.(The Epoch Times)
Parlamentní palác v rumunském Bukurešti. Rumunsko má nejvyšší inflaci z EU.(The Epoch Times)

Bukurešť - Rumunsko má nejvyšší míru inflace - pět procent - mezi všemi členskými zeměmi Evropské unie. Uvedl to Evropský statistický úřad Eurostat. Jedná se o ohromující číslo, pokud zvážíme, že v EU jako celku byla inflace v červenci pouhých 0,2 procenta.

„Rumunsko je v porovnání s ostatními zeměmi, které mají zdravý ekonomický organizmus, jako nemocný muž, který se občas nachladí," citoval rumunský tisk ministra financí Adrieana Videanua.

Těsně následuje Maďarsko s 4,9 procenty a Polsko s 4,5 procenty. Na druhé straně Irsko hlásí deflaci 2,6 procenta a jak Belgie, tak Lucembursko hlásí 1,7 procenta deflace.

V porovnání s předchozím měsícem poklesla roční inflace ve dvaceti zemích, v jedné stagnovala a zvýšila se v pěti zemích. Podle rumunského Národního statistického úřadu se roční míra inflace v červenci ve skutečnosti snížila o téměř jeden procentuální bod, z 5,86 procent v červnu.

Znaky zotavení v EU

Národy východní a střední Evropy vykazují znaky ekonomického zotavení, i když některé mají stále potíže s dosažením normálního stavu. Někteří analytici předpovídají, že ekonomické ozdravení v baltických státech bude postupné.

„Současný ekonomický pokles je zaviněn zejména snížením exportů na evropských trzích. Zotavení Evropské unie je také dobrým předpokladem pro zotavení rumunské ekonomiky," řekl rumunský ministr financí Adriean Videanu novinářům.

Ekonomiky Polska a Slovenska vykázaly nejlepší znaky zlepšení během druhé čtvrtiny roku, oznámil analytik Aurelian Dochia agentuře AFP. Dodal, že baltickým zemím bude zotavení trval déle, zatímco státy, jako Rumunsko, Bulharsko a Maďarsko, jsou někde ve středu, co se týká rychlosti zotavení.

Rumunská ekonomika se ve druhém čtvrtletí zmenšila o 1,2 procenta v porovnání s prvními třemi měsíci tohoto roku. Nedávno navštívili Bukurešť zástupci Mezinárodního měnového fondu, aby vyhodnotili ekonomickou situaci země.

„Předpověď MMF pro rok 2010 je pozitivní půl procento. Jsem optimistický trochu víc, ale je důležité, že jak my, tak fond předpovídáme v roce 2010 znovunastartování," uvedl Adriean Videanu tisku.

Vládní úřady v Bukurešti ovšem stále čelí obrovským rozpočtovým omezením. Vláda je donucena poslat všechny státní zaměstnance, včetně poslanců a premiéra, na povinnou desetidenní dovolenou, aby snížila federální mzdové výdaje.

Article in English