Mladé Číňanky shánějí práci na veletrhu pracovních příležitostí pro absolventy univerzit v Pekingu, 17. února 2009. (AP/SITA)
Mladé Číňanky shánějí práci na veletrhu pracovních příležitostí pro absolventy univerzit v Pekingu, 17. února 2009. (AP/SITA)
Čínský ministr školství na tiskové konferenci 8. července prohlásil, že zaměstnanost studentů univerzit letos dosáhla šedesáti osmi procent. Podle těchto počtů si našlo práci přibližně 4,15 milionu vysokoškoláků, tedy o čtyřiačtyřicet tisíc více, než loni. Média i samotní studenti však takový údaj zpochybňují.

Hongkongské Oriental Daily píší, že za současných podmínek ekonomické krize je neuvěřitelné, aby si 68 procent studentů vysokých škol našlo práci. Poukazují především na to, že navzdory ekonomické recesi jsou čísla vyšší, než minulý rok.

Viceprezident Výzkumného ústavu pro vzdělávání v 21. století a odborník na školství Xiong Bingqi nedávno ve své přednášce prohlásil: „Všiml jsem si, že do letošního března byla zaměstnanost absolventů univerzit v některých provinciích menší než osm procent a zaměstnanost absolventů vyšších škol méně než devět procent. Publikovaná čísla ale dosáhla až šedesáti procent."

Na internetu se mezitím ozvali samotní studenti, mnozí rovnou s tím, že údaje ministerstva školství jsou podvodné.

Jeden z absolventů z města Huainan v provincii Anhui píše: „Každý z nás musel univerzitě předložit doklad o tom, že máme práci, s razítkem zaměstnavatele. Jinak bychom nedostali diplom. Takhle se ta míra zaměstnanosti počítá."

Podle hongkongských médií by studenti pochopili, že jejich vyhlídky na zaměstnání s ekonomickou krizí klesají. Daleko víc je ale znepokojuje, že vláda šíří falešné informace.

Article in English