Čínská státní energetika (SGCC), státem vlastněný podnik, který spravuje celostátní dodávky elektrické energie, nedávno vydala zprávu, kde uvádí, že 65,4 milionu domů v 660 městech napříč celou Čínou vykazuje již šest měsíců v řadě nulovou spotřebu elektrické energie. Tyto domy, které jsou patrně prázdné, by podle odhadů mohly poskytnout přístřeší až 200 milionům obyvatel.

Jedním z mnoha nových stavebních projektů je „nová čtvrť Jingjing", nacházející se na předměstí města Tianjin - metropole vzdálené 93 km od Pekingu. Tento distrikt je znám coby největší luxusní vilová lokalita. Od doby, kdy byla před šesti lety dokončena jeho výstavba, však zeje prázdnotou.

Deník Economic News Daily cituje pana Xiao Yanga, řidiče prodejní firmy v polodokončené „nové čtvrti Jingjing", který tvrdí, že většina majitelů se doposud nepřistěhovala, a že celá oblast je strašidelná, když v ní v noci zavládne černočerná tma. Vilová oblast se rozkládá na více než 16,5 čtverečních kilometrech. Xiao říká, že mu trvá 45 minut, než ji po hlavní silnici v náklaďáku projede.

Reportér časopisu Global Enterpreneur zmiňuje pět stavebních projektů v Tianjinu, jejichž celková obytná stavební plocha činila 23,7 milionu m2. Jen pro srovnání - v roce 2009 se v Taijinu prodalo 13,2 milionu m2 obytných ploch, což byl městský rekord.

Čínská státní rada teď schválila druhou fázi výstavby „nové čtvrti Jingjin", přičemž pro výstavbu se počítá s plochou o rozloze 258 km2. Jde o oblast pětkrát větší, než kterou zabírá doposud dokončena fáze projektu. Podle stavebního plánu obsahuje druhá fáze plánu dalších 8 000 vil, pětihvězdičkový hotel, obří obchodní centrum, a „největší asijské termální lázně". Mohlo by poskytnout bydlení půl milionu obyvatel. Předpokládané celkové náklady činí 12 miliard jüanů (1,8 miliardy USD).

Další podobné projekty jsou ve fázi plánování či výstavby. Město Tianjin chce takto rozšířit 11 obvodů. Stavitel nemovitostí již má k dispozici většinu půdy. Veškeré nemovitosti bez výjimky jsou určené kupcům z bohaté či vyšší střední třídy.

Zpráva Global Enterpreneur shrnuje, že soudě podle spotřeby vody, elektřiny a plynu se podíl opuštěných domů v hlavních čínských městech pohybuje mezi 20 a 40 procenty. Na předměstích je podíl vyšší.

Mao Yushi, přední čínský ekonom, poukázal na to, že bublina na čínském trhu nemovitostí je způsobena počtem neobydlených domů, a nikoli jejich cenou. To se týká i druhořadých či třetiřadých měst - pokud budou spekulativní obchody i nadále pokračovat, počet neobydlených domů poroste a bublina na trhu s bydlením se bude rozšiřovat.

Article in English