Obyvatelé Hongkongu nosí květiny k fotografiím bývalých čínských reformistů Zhao Ziyanga (vlevo) a Hu Yaobanga, 15. ledna 2006. (AP/SITA)
Obyvatelé Hongkongu nosí květiny k fotografiím bývalých čínských reformistů Zhao Ziyanga (vlevo) a Hu Yaobanga, 15. ledna 2006. (AP/SITA)
5. dubna bylo dvacáté výročí úmrtí bývalého generálního tajemníka Komunistické strany Číny, Chu Jao-panga, ale v Pekingu vládl nebývalý klid. Oficiální oslavy byly sice zakázány a náměstí Nebeského klidu bylo uzavřeno, ale pekingská veřejnost přesto uctila jeho památku. Chuova rodina uspořádala soukromou vzpomínkovou slavnost na hřbitově v  Ťiou-ťiangu v provincii  Ťiang-si. Také se konaly mohutné online diskuse věnované Chuově památce.

Pro Komunistickou stranu Číny je memorandum tabu

Reformátor komunistické strany Chu Jao-pang si získal přízeň lidu, ale v roce 1987 byl donucen odstoupit, protože při studentských protestech v roce 1986 neukázal pevnou ruku. Dva roky po svém odstoupení, 15. dubna 1989, umírá. Jeho smrt vyvolala explozi hněvu veřejnosti. Konaly se velkolepé vzpomínkové slavnosti, z kterých vzešly studentské demonstrace proti korupci. Celá série aktivit vyvrcholila nechvalně známým zásahem na náměstí Nebeského klidu, kde armáda a policie zahájila palbu automatickými zbraněmi do neozbrojených studentů. Od té doby je 15. duben pro KS Číny politickým tabu. Po létech sice režim oficiálně uctil Chuovu památku, avšak pouze jednou, a to 18. listopadu 2005.

Hongkongský deník The Apple Daily zveřejnil zprávu, že se na příkaz Pekingu nebudou konat žádné oficiální oslavy na Chuovu počest. Chuova rodina včetně jeho nejstaršího syna Chu Te-pchinga odjela do Ťiou-ťiangu v provincii Ťiang-si, kde je Chu pochován. Již dvacet let se zde každoročně koná tichá vzpomínková slavnost.

Hřbitov samotný se od té doby stal citlivým místem, jak situaci pojmenoval jeden pracovník hřbitova. Navzdory všemu se sem každoročně sjíždí mnoho lidí, včetně úředníků, aby uctili Chuovu památku.

Jedna zasvěcená osoba prozradila, že Chuova rodina je údajně velmi zklamaná chováním současného stranického vůdce Chu Ťin-tchaa. Na vzpomínkové slavnosti v roce 2005, jediné oficiální slavnosti konané režimem, právě on chyběl. Přesto, o Chu Jao-pangovi je známo, že právě on byl hnací silou politického úspěchu Chu Ťin-tchaa.

KS Číny zostřuje kontrolu aktivistů

Náměstí Nebeského klidu bylo 15. dubna již v šest hodin večer zcela uzavřeno. U městských bran a u vchodů do metra stálo mnoho policistů jak v uniformách, tak v civilu. Docházelo zde k hromadným namátkovým kontrolám obyvatel. Aktivisté samotní se nacházejí buď pod přísným policejním dohledem, nebo jsou ve vězení. Podle zpráv francouzské tiskové agentury Agence France-Press pekingská policie 15. dubna zatkla dvaapadesátiletého aktivistu za lidská práva Čchi Č'-junga, který byl při masakru 4. června těžce zraněn a od té doby je invalidní. Disident a spisovatel Ťiang Čchi-šen byl pod přísným policejním dohledem.

Bývalý ředitel výzkumu na stranické škole a člen poradního týmu v době vlády  Chu Jao-panga a Čao C'-janga, profesor Tu Kuang, konstatoval, že pamětní den je pro režim navýsost citlivou záležitostí. Chuovo úmrtí totiž podnítilo studentské nepokoje a přímo vedlo k demokratickému hnutí studentů a také k masakru 4. června na náměstí Nebeského klidu. Profesor Tu Kuang uvedl, že v případě uznání Chuovy historické pozice ze strany režimu bude komunistická strana zcela jistě konfrontována s masakrem na náměstí Nebeského klidu. „A to je zatím pro čínskou komunistickou stranu něco nepředstavitelného," řekl.

Profesor Tu se ale domnívá, že KS Číny je svým postojem velmi neprozíravá. „Hnutí 4. června je průkopníkem čínské demokracie a komunistická strana se bude muset jednou postavit výzvě ‚studentské hnutí' a výzvě ‚Chu Jao-pang'," uzavírá.

Článek v němčině