Paní Wang Sanying se svojí rodinou. (Clearwisdom.net)
Paní Wang Sanying se svojí rodinou. (Clearwisdom.net)

Čínská ústava - článek 36 - všichni občané Číny mají svobodu šířit svoji náboženskou víru.

21. ledna 2009 - Navzdory houževnaté obhajobě dvou právních zástupců odsoudil lidový soud města Shijiazhuang paní Wang Sanying na čtyři roky vězení. Paní Wang je zaměstnankyní nemocnice Youfu ve městě Shijiazhuang v provincii Hebei.

Podle výpovědí svědků odešla paní Wang 3. června 2008 ze svého zaměstnání v doprovodu místního policisty, který s ní šel až do jejího domu. Po příchodu začal policista, identifikovaný jako strážník Zhai Zhongyi, bez soudního povolení prohledávat její byt. Paní Wang jej následně vyvedla ven. Strážník se zanedlouho vrátil zpět s dalšími policisty z místního Úřadu veřejné bezpečnosti a společně se vlámali do jejího domu. Policie doslova vyloupila její byt a odnesla z něj její osobní majetek. Věci, které „zkonfiskovali“ čítaly úspory o hodnotě více než sedmdesát tisíc yuanů (dvě sta tisíc Kč) v hotovosti, dvě platební karty, vkladní knížku, počítač, tiskárnu, mobilní telefon a knihy o Falun Gongu.

Policisté poté převezli paní Wang na stanici, kde podle zastupujících právníků, které po jejím zadržení najali její příbuzní, vytvořili falešná svědectví a padělané důkazy, na základě nichž odstartovali soudní proces, vedený proti ní. Manžel paní Wang říká: „Moje žena byla policií nezákonně zadržena a uvězněna ve Druhém nápravném zařízení ve městě Shijiazhuang, protože praktikuje Falun Gong.“

Falun Gong, také známý jako Falun Dafa, je meditační praxe a duchovní disciplína, jejíž praktikování bylo Čínskou komunistickou stranou v roce 1999 zakázáno a její následovníci jsou čínským režimem tvrdě pronásledováni.

Dveře domu slečny Wang Sanying po vloupání policejních důstojníků. (Clearwisdom.net)
Dveře domu slečny Wang Sanying po vloupání policejních důstojníků. (Clearwisdom.net)

31. října 2008 byla paní Wang předvedena k soudnímu přelíčení, kam přišlo celkem dvacet jejích příbuzných. Její právní zástupci pánové Li Heping a Sun Hongli poukázali na to, že státní ústava jasně uvádí, že čínští občané mají svobodu vyznání a svobodu projevu. Zákonný výklad Nejvyššího lidového soudu a nejvyšší lidové prokuratury jsou v rozporu s ústavou a veřejný zákaz Falun Gongu tedy nemůže být použit, neboť se nezakládá na platném znění zákona.

Žalobce ani soud nebyli schopni na námitku obhajoby reagovat. I přesto se soudní výrok, i když byl prokazatelně doložen jako protiústavní, nezměnil.

Falun Gong byl podle lidskoprávních organizací, jako je například Amnesty Internacional nebo podle Spojených národů, postaven čínským režimem mimo zákon na základě politicky motivovaných rozhodnutí. Podle sinologa Dawida Ownbyho z university v Montrealu se v roce 1999 cvičení meditační praxe Falun Gong věnovalo okolo šedesáti až sedmdesáti milionů Číňanů. Komunistická strana měla v tu dobu přibližně šedesát milionů členů. Některé zdroje uvádějí jako jeden z důvodů zákazu Falun Gongu jeho masovou popularitu a někteří politici také hovoří o svévoli prezidenta Ťiang Ce-mina, na kterého bylo ve světě podáno více než patnáct soudních žalob, z nichž jedna byla přijata přímo v Hong Kongu. Po vyšetřování, které osobně prováděl při své návštěvě Číny viceprezident Evropského parlamentu Edward McMillan-Scott, označil pronásledování Falun Gong za genocidu.

Manžel paní Wang řekl: „Vím že Falun Gong je dobrá věc. Díky soudu, který proběhl v říjnu, jsem si uvědomil, co skutečně znamená svoboda víry, naprosté ignorování zákona. Námitky obhajoby ze strany soudu a následný soudní výnos značně zklamaly moji důvěru v čínský soudní systém.“ A dodal: „Chystáme se podat odvolání, i když jsou naše naděje pouze jednoprocentní. Jsme odhodláni tento případ vyhrát, protože reprezentuje tisíce dalších [podobných případů]. Spravedlnost je obvykle v rukou malého počtu lidí. Nyní se podepsalo a předalo svoje otisky prstů více než čtyřicet členů rodiny. Jsme odhodláni případ vybojovat.”

Právník paní Wang řekl: „Během soudního procesu, od vyšetřování a přelíčení k obžalobě, v žádné dokumentaci není zmínka o úřadu 610, dokonce ani v diplomatické korespondenci. Ale ve chvíli, když dojde na řízení případů týkajících se Falun Gongu, je soudní procedura ve skutečnosti v rukou úřadu 610.“

Úřad 610 byl parlamentní komisí spojených států a kanadskými vyšetřovateli Kilgourem a Matasem označen jako zvláštní kancelář, ustavená bývalým čínským prezidentem Ťiang Ce-minem, přímo za účelem pronásledování Falun Gongu.

„Řečeno z hlediska veřejnosti a průhlednosti soudnictví, je úřad 610 v přímém rozporu se zákonnými ustanoveními,“ řekl obhájce.

Přečtěte si:

Patnáct čínských právníků žádá obnovení procesu s vězněnými příznivci Falun Gongu

Australský dokument o pronásledování Falun Gongu čínským režimem: Tři ženy/ Three Woman

Za rudou zdí: CBC natočila unikátní dokument o pronásledování Falun Gongu v Číně


Article in English