Proslulý čínský tenorista Guan Guimin.Proslulý čínský tenorista Guan Guimin. (Epoch Times)
Proslulý čínský tenorista Guan Guimin. (Epoch Times)

Pro lidi, kteří žili v Číně v osmdesátých a devadesátých letech, pro ty, kterým je 35 nebo víc, je jméno Guan Guimin důvěrně známé. Písně tohoto tenoristy jsou velmi populární a on sám je zbožňován mnohými hudebními fanoušky po celé zemi.

V určitém období se však pan Guan rozhodl, že odjede do Spojených států a nadobro opustí čínská jeviště. Během let, která strávil mimo Čínu, si ale uvědomil, že mnozí jeho příznivci touží po tom, aby pokračoval ve své pěvecké kariéře. Po pečlivém uvážení usoudil, že je stále schopen předvést kvalitní výkon. Rozhodl se tedy navrátit publiku svůj hřejivý hlas, aby se z něj posluchači mohli těšit i nadále.

V roce 2006 se pan Guan připojil k newyorské společnosti Shen Yun Performing Arts v jejich ušlechtilém poslání vytvářet „umění, které není pouze bohaté, významné a inspirující, ale které nabízí divákům všech věkových kategorií neobyčejný zážitek dokonalé krásy a dobroty.“

Po několika letech života mimo zraky obecenstva a poté, co si užil všechnu slávu, ve kterou by zpěvák mohl doufat, se pan Guan vrátil zpět na jeviště. Přišel s hlasem tak bohatým a inspirujícím, jako nikdy předtím. Jeho píseň „Kdo jsem?“, která hovoří o člověku, který přichází do tohoto světa bezmocný a zmatený, dokud nespatří světlo na konci tunelu, se hluboce dotknula srdcí milovníků hudby po celém světě a často posluchače dojímá k slzám.

Začátky

První vystoupení měl pan Guan v roce 1979 na koncertě v Pekingu. Tehdy byl prakticky ještě neznámý, přestože sdílel jeviště s mnoha nejvýznačnějšími umělci Číny. Když bylo ohlášeno jeho jméno, byla reakce publika přinejlepším vlažná. Přišel k mikrofonu, poklonil se a začal zpívat. Kdosi řekl, že v té chvíli, kdy zazpíval první tón, věděl, že se zrodila nová hvězda. Jeho mladistvý a romantický hlas učaroval každému v koncertním sále.

Ten večer zazpíval dvě písně – „Jak bych jej nemohl postrádat“ a „Láska od žluté řeky“. Když skončil, sklidil bouřlivý potlesk a poděkování diváků. Fanoušci byli přitahováni jeho krásným hlasem a pan Guan rozšířil svůj repertoár, aby uspokojil své diváky. Po pekingském vystoupení zaznamenal pan Guan bezprostřední úspěch a jeho kariéra vzkvétala i nadále. Jeho oblíbené písně se vydávaly jedna za druhou, včetně „Mládí“, „Veselé písně na vlnách“ a „Tvoje budoucnost je sladší, než med“.

Od počátku až po závěr své slavné kariéry absolvoval pan Guan tisíce vystoupení a udělal mnoho nahrávek. V roce 1987 byl označen za jednoho z nejpopulárnějších čínských pěvců. V roce 1989 se zúčastnil třináctého Festivalu světové mládeže, kde získal ocenění za nejlepší umělecký výkon. Natočil více než padesát čínských filmových písní a televizních znělek, včetně filmu „Moje sladké zaměstnání“ a televizního dramatu „Léto ve městě Harbin“. Byl poctěn americkou Biografickou asociací ABI titulem Nejlepší muž. V neposlední řadě obdržel také ocenění 20th Century Achievement (Velký čin 20. století) od britské Cambridgeské biografické asociace.

Pěvecký styl pana Guana je jedinečnou kombinací západní metodičnosti a východní esence a techniky. Jeho jemný a plný hlas má široký rozsah, který mu umožňuje zpívat jak operní, tak lidové písně. Je s hudbou přirozeně spojen a v jeho provedení se zdá jakákoliv píseň snadná. Lidé, kteří jeho hlas často poslouchají, říkají, že jsou stále uvolnění, jakoby se všechny jejich starosti rozplynuly. Jeho nenucený styl mnohé vybídl, aby se pokusili jeho písně zazpívat, jen aby si pak uvědomili, jak obtížné ve skutečnosti jsou. V podání pana Guana však vypadají tak snadně…

Bod zlomu

V roce 1983, kdy byl devětatřicetiletý Guan na vrcholu svojí pěvecké kariéry, mu lékař diagnostikoval žloutenku typu B a ranné stádium cirhózy jater. Všichni jeho doktoři mu radili, aby přestal zpívat. Ale pan Guan přestat nechtěl. V té chvíli byl proslulým pěvcem, jeho písně byly populární a především nechtěl zklamat svoje příznivce.

„Šel jsem do všech prestižních nemocnic v Pekingu a všichni doktoři mi radili, abych zůstal v nemocnici, odpočíval a podstoupil důkladnou léčbu,“ vzpomíná pan Guan. „Moji přátelé mi doporučili mnoho známých doktorů čínské medicíny a tajných receptur. Dokonce jsem navštívil císařského doktora pana Chena, který se kdysi staral o posledního čínského císaře Fu Yiho. Ale nikdo z nich mi nepomohl. Vše co jsem mohl dělat, bylo brát léky a ležet v posteli.“

Během oslav čínského nového roku v roce 1996 navštívil pana Guana jeho přítel z vojenské kapely a nabídl mu jinou alternativu. Řekl mu tehdy: „Znám někoho, kdo se činil velmi dobře v kultivační praxi[1].“ Pan Guan se pak rozhodl se s tím člověkem setkat. Byla to žena, která mu doporučila, aby si přečetl knihu Zhuan Falun[2]. „Poté, co jsem si vyslechl její příběh, dospěl jsem k tomu, že to musí být velmi pokročilá praxe. A tak jsem se rozhodl praktikovat Falun Gong.[3]

Zanedlouho poté, co začal praktikovat, se jeho zdraví zázračně zlepšilo. Už se dále necítil tak unavený, dobře spal, jeho chuť k jídlu se mu opět vrátila a tmavé skvrny, které pokrývaly jeho obličej a ruce, zvolna vymizely. Naplněn energií cítil, že se mu opět navrátilo zdraví do těla i mysli.

V roce 1996 se pan Guan se svojí rodinou přestěhovali do Spojených států. V roce 1999 spustil čínský režim tvrdé pronásledování a potlačování Falun Gongu. Z toho důvodu se od té doby pan Guan již nemohl vrátit zpět a setkat se se svými početnými příznivci, což byla pro oblíbeného umělce skutečně nešťastná a bolestná situace.

Na turné Shen Yun Performing Arts mají opět stovky tisíc diváků možnost těšit se z poslechu slavného tenoristy. Mnozí se svěřili, že slyšet znovu jeho hlas v nich vyvolalo nostalgické vzpomínky na minulost, kterou zanechali v Číně. Když se pak dozvědí o osobní zkušenosti pana Guana s Falun Gongem, přemýšlejí nad dnešní situací čínského státu.

Příběh pana Guana a jeho hlasu silně ovlivnil mnoho Číňanů. Hluboce se dotkl jejich srdcí a duší.

Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní události naší doby. Přinášíme reportáže reakcí publika na představení Shen Yun již od jeho založení v roce 2006.


[1] Kultivace nebo kultivační praxe je velmi známý pojem celé východní kultury a vztahuje se na zušlechťování těla a mysli pomocí cvičení a metod kultivace myšlení.

[2] Zhuan Falun je hlavní dílo školy Falun Gong, autorem je pan Li Hongzhi, nakladatelství Vodnář, ISBN 80-86226-62-0.

[3] Falun Gong je kultivační praxe těla a mysli, řadí se mezi tzv. cchi-kungy, byla poprvé představena v Číně v roce 1992 panem Li Hongzhi.

Article in English


REKLAMA:

Shen Yun Performing Arts Brno 2016

20151123-sy
Světová špička klasického čínského tance opět v Brně! Unikátní simfonický orchestr spojující západní a východní tradice. Obří multimediální projekce přinášející kulisy prastarých paláců, vrcholků posvátných hor i dechberoucích nebeských říší.

Vydejte se společně s představením Shen Yun na úžasou cestu za objevením téměř ztracené prastaré čínské kultury.

Kdy: 26. března 2016 od 19:00 a 27. března 2016 od 17:00

Kde: Janáčkovo divadlo v Brně

Vstupenky: Ticketportál nebo Národní divadlo Brno

Více na ShenYunPerformingArts.org
  


Další videa o Shen Yun naleznete zde