Poslanecká sněmovna schválila zákon o státním rozpočtu pro rok 2009. Vládní návrh podpořili kromě vládních poslanců také nezařazení „rebelové“ z řad ODS, ČSSD a SZ. Pro návrh rozpočtu hlasovalo 100 poslanců, 93 bylo proti. Stát tak bude příští rok hospodařit s 1 152 miliardami korun a plánovaným schodkem 38,1 miliardy korun. Přilepšeno dostanou především státní úředníci, kterým se navýší mzdy o 2,7 miliardy korun.

Finanční krize může schodek více než zdvojnásobit

Největší slabinou státního rozpočtu je odhadovaný deficit. Má-li totiž dosáhnout (ministerstvem předpokládaných) 38,1 miliardy korun, musí česká ekonomika růst alespoň pětiprocentním tempem. Vzhledem k současné globální finanční krizi je však podle mnoha expertů takový růst nereálný. Pokud by se například splnila prognóza ekonoma a neúspěšného kandidáta na prezidenta Jana Švejnara o zastavení ekonomického růstu, mohl by výsledný deficit dosáhnout až 100 miliard korun.

Medvěd rozporcován

Bez větších komplikací se také obešlo tradiční „porcování medvěda“ – tedy řada pozměňovacích návrhů, kterými jednotliví poslanci zprostředkovávají ze státního rozpočtu různé dotace do svých volebních obvodů. Celkem bylo takto sněmovnou rozděleno více než 1,8 miliardy korun. Peníze z této části rozpočtu nejčastěji putovaly na rekonstrukce škol, ale také například do sportovišť či na vybudování umělého trávníku pro místní fotbalový klub.