Předseda ČSSD Jiří Paroubek. (Arch. foto: AP/SITA)
Předseda ČSSD Jiří Paroubek. (Arch. foto: AP/SITA)

Tuto sobotu proběhlo očekávané jednání výkonné rady druhé nejsilnější politické strany v zemi, ČSSD. Na něm strana mimo jiné představila lídra své kandidátky pro volby do Evropského parlamentu a vyjádřila se k možnému vývoji na naší politické scéně. Podle serveru České noviny předseda strany Jiří Paroubek prohlásil, že nejvhodnějším termínem předčasných voleb by byla polovina příštího roku, tedy období bezprostředně následující po českém předsednictví EU. Paroubek si také neodpustil komentář na adresu svého největšího rivala, předsedy ODS Mirka Topolánka. „Pan Topolánek na sobě pracuje, je to vidět,“ prohlásil podle serveru České televize a dodal, že se Topolánek v posledních týdnech nedopustil „velkých chyb“.

Lídrem kandidátky bude Havel

Širší vedení sociální demokracie v sobotu potvrdilo nominaci Jiřího Havla, který povede kandidátku strany do blížících se voleb do Evropského parlamentu. Jiří Havel působil ve vládě Jiřího Paroubka jako vicepremiér pro ekonomiku a v současnosti je stínovým ministrem školství. Na druhém a třetím místě kandidátky pak budou stát současní europoslanci, Richard Falbr a Libor Rouček. Minulé volby do Evropského parlamentu dopadly pro ČSSD naprostým debaklem – socialisté před pěti lety získali pouze dva z celkových čtyřiadvaceti postů českých europoslanců.

Podle České televize Paroubek hovořil také o plánované středeční schůzi poslanecké sněmovny, na které chce ČSSD prosadit zrušení poplatků ve zdravotnictví. V této souvislosti Paroubek uložil za úkol sociálním demokratům spolupracujícím na krajské úrovni s ODS, aby na své pravicové kolegy apelovali a jejich prostřednictvím pak přesvědčili některé poslance ODS k podpoře tohoto návrhu.

Ke spolupráci s komunisty na krajské úrovni Paroubek podle serveru České noviny řekl, že byla vynuceným pragmatickým řešením, a že KSČM nepřestává být hlavním protivníkem sociálních demokratů na levici. „Naše ochota spolupracovat s komunisty na nižších úrovních nesleduje jejich posilování, ale postupné oslabování, eventuálně jejich transformaci ve skutečné demokraty,“ uvedl Paroubek.