Kongres ODS, Topolanek, predseda ODS, Vaclav Klaus, odesel z ODS, Pavel Bem neuspel, mistopredseda ODS, David Vodrazka
Předseda ODS Mirek Topolánek. (AP/SITA)

Závěr 19. kongresu nejsilnější české politické strany ODS, který se konal v Praze, se nesl ve znamení těžkých politických soubojů, ale i velkých překvapení. K největším bezesporu patřil projev dosavadního symbolu ODS (a liberálně-konzervativní české politiky vůbec), prezidenta Václava Klause, který se vzdal svého čestného předsednictví ve straně. Překvapením bylo také zvolení dosud „neznámého“ starosty městské části Praha 13 Davida Vodrážky do funkce 1. místopředsedy strany.

Klausův odchod

Asi největším překvapením kongresu byl krátký projev prezidenta a zakladatele ODS Václava Klause, ve kterém delegátům oznámil, že se vzhledem ke zvětšujícím se názorovým rozdílům mezi ním a vedením strany vzdává titulu čestného předsedy ODS a ze strany odchází.

„Již delší dobu je pro mne nemalým problémem identifikovat se s celou řadou postojů, které Občanská demokratická strana, nebo přesněji řečeno, její vedení, zastává. (...) Abych probíhající přeměně ODS ze strany pravicové a občanské ve stranu politického středu a stranu spíše lobbistických zájmů než idejí nestál v cestě, rozhodl jsem se poděkovat Vám za titul čestného předsedy a tohoto titulu se dnes, na tomto místě, definitivně vzdát.“

Bém rozdrcen

Nedělní část kongresu začala nejočekávanější událostí – volbou předsedy Občanských demokratů. Do té proti sobě nastoupili současný předseda strany Mirek Topolánek a dosavadní 1. místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. Topolánek byl ve svém projevu k delegátům sebekritický, ale také se neváhal označit za svorník mezi liberální a konzervativní částí ODS a vyzval k další spolupráci. Mimo jiné se také premiér dotkl otázky umístění americké radarové základny na našem území a spolupráce naší země se západními zeměmi obecně. „Jsme protikomunističtí, bratři Mašínové byli taky. Proto musíme hájit svobodu a demokracii. Jsme pro atlantickou bezpečnostní vazbu. Radar je jejím nejlepším vyjádřením,“ řekl doslova.

Pavel Bém se naopak zaměřil na výčet svých předností a mimo jiné také vyzval k návratu k ideologickým kořenům ODS a ke sjednocení strany. „Včerejší diskuse ukázala, jak hluboké jsou příkopy v naší schopnosti porozumět alespoň trochu tomu, co vlastně děláme. Jak jinak si totiž vysvětlit, že tři ministři vlády tvrdí, že jsme zavedli rovnou daň a dalších deset diskutujících to vehementně popírá. Jak to tedy je? Zavedli jsme ji, anebo jsme ji nezavedli? Budeme potřebovat hodně odvahy k tomu, abychom otevřeli jednu Pandořinu skříňku po druhé a alespoň se shodli na tom, co jsme již udělali.“

Následné hlasování delegátů pak potvrdilo mnohými již očekávaný výsledek – Mirek Topolánek porazil Pavla Béma v souboji o předsednické křeslo. Pro Topolánka se vyslovilo 284, pro Béma pak jen 162 delegátů.

Prvním místopředsedou zvolen David Vodrážka

Velkým překvapením byl výsledek volby 1. místopředsedy strany. Post získal ve vysoké politice relativně neznámý muž – starosta Prahy 13 David Vodrážka. Ten postoupil do druhého kola volby společně s Ivanem Langerem, který se následně své kandidatury vzdal. Vodrážka, podporovaný Mirkem Topolánkem, byl následně zvolen do druhé nejvýznamnější funkce ve straně. Mimo jiné slíbil, že bude loajální vůči Mirkovi Topolánkovi i současnému projektu trojkoalice. Také naznačil, kde má podle něj  ODS mezery: „Sport, hudba a rodina, v těchto oblastech možná schází ODS nová tvář!“

Jako další místopředsedové byli zvoleni Petr Bendl, Petr Nečas, Ivan Langer a Petr Gandalovič. Neúspěšně skončila volba místopředsedů pro Miroslavu Němcovou nebo lídra moravskoslezské ODS Evžena Tošenovského.